Data modyfikacji:

Miasto jako plansza, czyli świat gier miejskich

Początki polskich gier miejskich to rok 2005 i inicjatywa Urban Project. Dziś zabawy tego typu organizowane są w prawie wszystkich większych miejscowościach. Ciekawy scenariusz, zagadki i zadania przyciągają coraz liczniejsze grupy zainteresowanych. Gry miejskie to świetna rozrywka dla osób w każdym wieku!

Gry miejskie nie mają jednej formy. To, co je łączy, to traktowanie przestrzeni miasta jako ogromnej platformy do zabawy. Inicjatywy mogą różnić się scenariuszami, motywami, wykorzystywanymi przez uczestników narzędziami (aplikacje mobilne, interaktywne karty gry, stylizowane gadżety itd.)... Wszystko zależy od koncepcji i pomysłowości organizatorów. Najważniejsze jest uspójnienie fabuły z obszarem, w którym odbywa się gra. To jego koloryt bowiem ma wpływa na atmosferę wydarzenia.

Gra miejska "Czas patriotów", poznański projekt gramiejska.pl (źródło: http://dziennikturystyczny.pl)

Istnieją różne wizje gry miejskiej. Niektóre propozycje, jak chociażby poznański projekt gier turystycznych, łączą rozgrywkę z aktywną turystyką. Zadania przygotowywane dla uczestników powiązane są z faktyczną historią i topografią danego miejsca. Żeby przejść do kolejnego etapu, osoby biorące udział muszą poszukiwać wskazówek i informacji, które pozwolą im odpowiedzieć na stawiane w trakcie pytania. Innym wariantem są gry fabularyzowane. Wówczas wcielamy się w postać jednego z przedstawionych w scenariuszu bohaterów. Nasze możliwości częściowo określane są przez charakterystykę zawartą w scenopisie. W szczególności ta wersja podoba się uczestnikom, którzy na jeden dzień mogą stać się kimś zupełnie innym. Przykładem jest chociażby wrocławska gra inspirowana twórczością poczytnego autora kryminałów, Marka Krajewskiego.

Wrocławska gra miejska "Morderstwo w Breslau", źródło: http://www.kroczek.org

Do gier miejskich można zgłosić się w pojedynkę. Niekiedy udział wymaga stworzenia drużyny. Powodzenie w zabawie gwarantują spryt, szybkość, wiedza oraz współpraca. Rywalizacja przebiega w radosnej i przyjaznej atmosferze.

Oprócz wartości rozrywkowej, gry miejskie posiadają walor edukacyjny. Podczas wydarzenia można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy oraz zweryfikować swoje dotychczasowe umiejętności.Oprócz wartości rozrywkowej, gry miejskie posiadają walor edukacyjny. Podczas wydarzenia można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, a także zweryfikować swoje dotychczasowe umiejętności.

Mapa do gry "SztukMistrzowie z Krakowa", źródło: https://akademiaorange.pl

Gry miejskie organizowane są przez cały rok. Warto śledzić doniesienia na lokalnych stronach, rozglądać się za plakatami informacyjnymi i wydarzeniami ogłaszanymi na portalach społecznościowych. Równie często odbywają się w charakterze imprez towarzyszących większym wydarzeniom (festynom, targom, konwentom, obchodom świąt).

Zachęcamy Was do brania udziału w zabawie i aktywnego odkrywaniu nieznanych obliczy miast. Jeżeli szukasz wartościowego sposobu na spędzenie wolnego czasu poza domem, to jest to opcja dla Ciebie!