Data modyfikacji:

Malowanie na szkle: jak i czym malować szkło? Poradnik


Każdy z nas powinien mieć hobby, wszak to ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, ale też niejako odskocznia od codziennych obowiązków. Na pewno dobrym wyborem dla wszystkich, którzy mają w sobie choć odrobinę miłości do sztuki, jest malowanie na szkle. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej i poznać tajniki, dzięki którym każda praca stanie się niemal dziełem artystycznym. Nie bez znaczenia jest także fakt, że to świetna rozrywka, również dla dzieci, gdyż dzięki niej uczą się choćby kreatywności.
dziewczynka

Jak malować na szkle? Poznajcie tajniki tej sztuki


Można powiedzieć, że technika malowania na szkle jest znana tak długo, jak samo szkło. Warto wiedzieć, że było ono znane już w Starożytności czy nawet w Egipcie. Taką metodę wykorzystywano też w świecie arabskim, jednak po to, aby zamaskować niedoskonałości szklanych przedmiotów. Od XIX wieku taka technika ponownie zaczęła być traktowana jako sztuka i tak jest do dziś, bo niewątpliwie uzyskane dzięki tej sztuce dekoracje są unikalne i piękne. Owa metoda polega na nanoszeniu na szkło farb, choćby przy pomocy pędzli. Ale można użyć też innych przedmiotów, takich jak szablony, stemple czy gąbki. Dzięki temu można uzyskać jeszcze lepszy efekt, a więc na powłoce szkła uzyska się ciekawe kombinacje, będące połączeniem rysunku i barw. Wyróżniamy dwa sposoby malowania szkła. Pierwsza z nich to malowanie na zimno. W tym przypadku stosuje się farby, które nie przylegają na trwałe do szkła i przez to taka dekoracja nie jest odporna na warunki atmosferyczne, ale i wilgoć, zatem powinna być przechowywana tylko w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi około 20 stopni Celsjusza. Oczywiście dostępna jest także metoda trwała i w jej przypadku stosuje się farby ceramiczne, a następnie dekorację wypala się w odpowiedniej dla danego rodzaju szkła temperaturze.

Malowania na szkle krok po kroku


Pierwszy krok jest bardzo ważny i niejako ma on decydujące znaczenie dla naszego dzieła. Oczywiście jest to przygotowanie wyrobu do malowania. Pamiętajcie, że powierzchnia szkła musi być czysta i odtłuszczona. Zatem koniecznie ją przemyjcie. Do tego celu możemy polecić roztwór detergentów rozpuszczonych w wodzie, ale możecie też nasączyć wacik spirytusem czy odtłuszczaczem i przetrzeć powierzchnię szklanego przedmiotu. Po przemyciu i odtłuszczeniu najlepiej poczekać aż szkło wyschnie. Tutaj mamy dla was jeszcze jedną radę, a mianowicie jeżeli na szkle zauważycie jakieś wady, to pomyślcie, jak rozmieścić rysunek, aby je ukryć. Dzięki temu uzyskacie jeszcze lepszy efekt.

Krok drugi to oczywiście malowanie. I tutaj można powiedzieć, że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Nakładacie farby, tworząc wzory, ale możecie też użyć szablonów. Dodatkowo możecie wykonać kontury, a następnie wypełniać je farbami. Jeżeli chcecie wykonać kropki, to użyjcie wacika bądź tamponu. W ten sposób możecie też uzyskać efekt rozmycia.

Krok trzeci jest zasadniczo etapem końcowym, bo pozostaje już tylko odstawić dekorację do wyschnięcie. Najlepiej to zrobić na 24 godziny. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że farby całkowicie wyschły. Możecie jeszcze całość utrwalić. Wypalanie nie musi odbywać się w specjalnych piecach, bo wystarczy zwykły piekarnik. Naczynie należy włożyć do piekarnika na 45 minut, najlepiej wcześniej go rozgrzać. Jeżeli jednak tego nie zrobicie, to szklaną dekorację trzymajcie w nim dłużej. Gdy ten się nagrzeje, ustawcie czas. Pozostaje już tylko poczekać, aż dekoracja wystygnie i już jest gotowa do użytkowania.

Malowanie witraży na szkle — co warto wiedzieć?


Malowanie na szkle odblokowuje zakamuflowane gdzieś głęboko nasze ścieżki wyobraźni, ale też pozwala świetnie się bawić. Swoją drogą dzięki tej technice możecie wykonać dekoracje, które są unikalne i niepowtarzalne. Na pewno do takich można zaliczyć witraże. Oczywiście w tym przypadku należy zdawać sobie sprawę, że praca jest nieco trudniejsza, ale efekty mogą być nieprawdopodobne. Na samym początku należy przygotować kolorowe szkło, ale możecie też malować na szkle akrylami. W tym drugim przypadku pamiętajcie, że praca będzie nieco dłuższa, bo musicie poczekać, aż farby wyschną. W następnym etapie wykonujemy szablon, następnie przykładamy go do szkła witrażowego i odmalowujemy. Pozostaje już tylko wyłamanie kawałków szkła i do tego celu wystarczy użyć cęgów. Jeżeli powierzchnia nie jest zbyt równa, to warto ją wyrównać, używając do tego celu szlifierki. Całość owijamy miedzianą folią samoprzylepną, gdy i ten etap mamy za sobą, to łączymy przygotowane wcześniej fragmenty, tworząc dany wzór i lutujemy. Rozpuszczoną cynę nanosimy grotem tak, by powstał lekki wałeczek. Obie strony witraża lutujemy w ten sam sposób. Całość wystarczy tylko umyć, a następnie wyszorować szczotką na wysoki połysk.

Malowanie na szkle — dla dzieci to świetna zabawa


Malowanie na szkle obrazów, dekoracji czy witraży jest świetną zabawą nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Jednak w przypadku najmłodszych warto kontrolować ich pracę, gdyż szkło jednak jest delikatny materiałem i dziecko może łatwo się skaleczyć. Do malowania przydadzą się zwykłe słoiki, na których dziecko może za pomocą wacika nanosić różne kolory i w ten sposób także się uczyć, w końcu nauka przez sztukę daje dobre efekty. A starszaki mogą używać szablonów czy nawet samodzielnie je tworzyć. W ten sposób uczą się również cierpliwości i planowania. Wystarczy tylko odmalować słoiki, następnie użyć farb akwarelowych i poczekać aż całość wyschnie. W takich dekoracyjnych słoikach możecie dodatkowo umieścić świece i zyskać w ten sposób wyjątkowy lampion. Ale do malowania, możecie też użyć zwykłych talerzy, które potem wspólnie z pociechą będziecie dekorować. To dobry sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu, a przy tym dobrą zabawę.

Malowanie na szkle — farby, pędzle i inne elementy niezbędne do tej sztuki


Malowanie na szkle nie jest drogie i co ważne można wykorzystywać stare słoiki czy szklanki.
Ale przydadzą się na pewno farby witrażowe.
Można też zakupić farby z dedykowaną konturówką oraz pędzle do akwareli. Nauka poprzez sztukę jest niezwykle wciągająca i rozwijająca. Warto zaszczepić w dziecku zamiłowanie do tworzenia na szkle.