Data publikacji:

Bieganie w deszczu. Jak się ubrać i w jakim obuwiu biegać?

Bieganie jest jednym z jednym z najpopularniejszych i najprostszych sposobów na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i zmuszenie organizmu do wysiłku. Może ono przyjmować bardzo różne formy – od lekkich przebieżek w parku po intensywny trening długodystansowy i wytrzymałościowy dla osób startujących w maratonach i zawodach sportowych. Oczywiście nawet bieganie wymaga od nas zebrania odpowiedniego wyposażenia, zwłaszcza jeżeli w trasę wyruszamy w niesprzyjających do tego warunkach pogodowych. Podpowiadamy, jaką odzież, buty i akcesoria przygotować do biegów w deszczu.
Jogging in the Rain A Physical Challenge for Young Adults

Bieganie w deszczu – o co chodzi?

Choć z pozoru może się wydawać, że biegacze preferują czyste i słoneczne niebo, bieganie w deszczu ma wielu fanów, którzy z niecierpliwością przyglądają się prognozom pogody, licząc na opady. Nie ma czemu się dziwić, przedzieranie się przez mżawkę, a nawet gęste strugi wody sprawia im bowiem wiele frajdy i zmusza do bardziej intensywniejszego treningu. Bieganie w takich warunkach wzmacnia i hartuje organizm, przygotowując go na bardziej niesprzyjające warunki, np. podczas dłuższych zawodów. Poruszając się, musimy też zwracać większą uwagę na pozycję ciała i stóp, aby uniknąć przypadkowego poślizgnięcia się lub wdepnięcia w kałużę.
Nawet jeżeli nie przekonuje nas wizja biegania w deszczu, czasem nie mamy wyboru, zwłaszcza gdy przestrzegamy ścisłego reżimu treningowego. Unikając wyjścia na zewnątrz w złą pogodę, tracimy czasami nawet kilka dni, a nie zawsze mamy dostęp do bieżni lub jesteśmy skłonni zapłacić za wizytę w siłowni. Dlatego też zawsze warto wiedzieć, co przygotować na bieg w deszczu.
Czytaj również: Czy można biegać codziennie?

Buty do biegania w deszczu

Odpowiednio dopasowane buty są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego biegacza. Ich znaczenie rośnie jeszcze bardziej, kiedy trenujemy w rzęsistym deszczu, a nasza stała trasa zamienia się w błotniste bagnisko, pokrywając się kałużami i ślizgawkami. Obuwie, które poradzi sobie w takich warunkach, powinno odznaczać się dwoma podstawowymi cechami. 
Buty do biegania w deszczu muszą być wyposażone w nieco wyższą podeszwę z bieżnikiem o zwiększonej przyczepności. Najlepiej aby była ona dodatkowo odpowiednio wyprofilowana i dopasowana do kształtu stopy. W sprzedaży znajdziemy bogatą ofertę modeli tego typu, które zapewnią znacznie większy komfort na nawierzchni pokrytej błotem lub rozmokniętymi liśćmi niż przeciętne buty biegowe stworzone z myślą o bieżniach i halach sportowych. 
Drugą kwestią, której nie należy pomijać, jest ochrona stopy przed zamoczeniem. Eksperci radzą, aby postawić na buty ze specjalnymi membranami wodoodpornymi, które wytrzymają nawet wdepnięcie w kałużę. Przemoczona stopa niepotrzebnie się wychładza, jest narażona na otarcia, a przy niższych temperaturach także na odmrożenia. Jeżeli nie jesteśmy przekonani do tego typu konstrukcji, alternatywą będą tutaj co najmniej dwie pary skarpet. 
W przypadku lżejszego deszczu i krótszych tras spokojnie możemy korzystać ze standardowych biegówek, starajmy się jednak unikać kałuż i bardzo śliskich powierzchni, np. kamiennych lub asfaltowych, zwiększających ryzyko upadku. 
Zwróćmy uwagę na to, że przemoczonych butów nie suszy się za pomocą suszarek, nie stawia się ich też w pobliżu pieców lub grzejników. Takie działania zwiększają tylko ryzyko uszkodzenia materiałów, z jakich zostały wykonane. Buty najlepiej wytrzeć, do środka włożyć papierowe ręczniki i zostawić je w suchym, ciepłym i dobrze wentylowanym miejscu. 

Odzież do biegania w deszczu

Oczywiście buty to nie wszystko, jeżeli chcemy uniknąć całkowitego przemoczenia, prowadzącego do wyziębienia ciała i zwiększającego ryzyko przeziębienia. Musimy zatem odpowiednio się ubrać. W pierwszej kolejności unikajmy ubrań wykonanych z materiałów, które chłoną wodę jak gąbka, takich jak bawełna. 
Przegląd odzieży do biegania w deszczu rozpoczynamy od nieprzemakalnej kurtki. Nie zaszkodzi postawić na modele sportowe lub zaprojektowane specjalnie z myślą o potrzebach biegaczy. Od zwykłych wiatrówek i kurtek różni je to, że wykonane są z „oddychających” tworzyw, zapobiegają więc nadmiernemu przegrzewaniu się i poceniu, nie będziemy więc po treningu mokrzy od potu. Niestety cena dobrych modeli tego typu nie należy do najniższych, warto więc mieć to na uwadze, że polecane są przede wszystkim osobom, które na poważnie zajmują się sportem. Nie zapominajmy też o kapturze – może być dopinany lub na stałe przymocowany do kurtki. Ważne jednak, by trzymał się mocno nawet przy intensywnym wietrze. Alternatywą przy słabszym deszczu oraz ciepłej pogodzie może być czapka z daszkiem. 
Co zakładamy pod kurtkę? Tu wiele zależy od temperatury na zewnątrz. Poleca się zwłaszcza klasyczne koszulki termoaktywne, wykonane z materiału przylegającego do ciała, a także szybkoschnącą bieliznę i sportowe skarpetki. Szeroki wybór garderoby tego typu znajdziemy w sklepach sportowych. W przypadku nóg poleca się sportowe spodenki, legginsy lub spodnie biegowe. Zwróćmy uwagę na to, jak łatwo można je wyprać w razie zachlapania błotem lub ziemią. Oczywiście dodatkowo możemy też stosować różnego rodzaju opaski na kolana, tu także jednak zwróćmy uwagę, z jakich materiałów są wykonane, mogą bowiem bardzo łatwo chłonąć wodę, co zdecydowanie uprzykrzy nam trening. 

Akcesoria do biegania w deszczu

Dobrym pomysłem dla biegaczy trenujących podczas deszczowej pogody jest zabranie ze sobą kilku przydatnych rzeczy. 
Odblaski i latarki – zakładane na ramiona lub przyczepiane np. do kurtki odblaskowe paski lub wisiorki pozwalają być widocznym na drodze i chodniku po zmroku, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Sprawdzą się nawet na alejkach w parku, pozwalając uniknąć zderzenia z rowerzystami. Jeżeli biegamy z dala od zabudowanego i oświetlonego terenu, nie zaszkodzi rozważyć zakupu latarki czołowej, zakładanej na głowę.
Pokrowiec lub etui na telefon i dokumenty – wygodne i wodoodporne etui na telefon i dokumenty pozwoli nam biegać spokojnie, mając wszystko w jednym i bezpiecznym miejscu, najlepiej w wewnętrznej kieszeni kurtki.
Wodoodporne bezprzewodowe słuchawki – większość biegających osób lubi uprzyjemniać sobie czas, słuchając ulubionej muzyki, podcastów lub audiobooków. W sklepach znajdziemy bogaty wybór bezprzewodowych modeli odpornych na wodę i zachlapanie. Warto postawić na urządzenia zaprojektowane z myślą o sportowcach. 
Prowiant – na koniec nie zapomnijmy, że intensywny wysiłek, zwłaszcza w trudnych warunkach, wzmaga apetyt, więc energię doładowujemy np. batonem energetycznym. Jeżeli po drodze nie ma żadnego sklepu, ratunkiem będzie zabranie go ze sobą. Dobrym rozwiązaniem jest też zabranie termosu z ciepłym napojem lub wodą.
Zdjęcie: Envato Elements