Data publikacji:

Co to jest wing foil? Jak zacząć uprawiać sport?

Wing foil, albo inaczej wing surfing, to mniej znana dyscyplina sportów wodnych, która jest blisko spokrewniona ze znacznie popularniejszym windsurfingiem oraz kitesurfingiem. Zyskuje ona jednak coraz więcej fanów ze względu na swoją widowiskowość, oferowane unikalne doświadczenie przypominające lewitację nad lustrem wody. Niewątpliwym atutem wing foila jest także także możliwość jego uprawiania w bardziej niesprzyjających warunkach. W artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat wing surfingu.
Male using an inflatable wing with a board on the lake Garda in Italy

Wing foil – co to?

Wing foiling to stosunkowo nowa dyscyplina, która łączy w sobie cechy klasycznego windsurfingu i kitesurfingu. Uprawiające ją osoby poruszają się wodzie na szerokich deskach, trzymając w rękach specjalne skrzydło o stosunkowo niewielkiej powierzchni. Latawiec nie jest przymocowany na stałe do deski, co pozwala użytkownikowi na jego dowolne ustawianie w stosunku do wiatru, a także stosowanie bardziej zaawansowanych technik kontroli szybkości niedostępnych w normalnym surfingu. Trzyma się go za pomocą specjalnych rączek albo długiego uchwytu podobnego do tego instalowanego w żaglach windsurfingowych.
Już przy niewielkim wietrze wprawiamy deskę w ruch, pozwalając nam ślizganie się po powierzchni wody. Osiągając nieco większą szybkość, konstrukcja skrzydła powoli podnosi nas z deską ponad taflę zbiornika, dając wrażenie lewitowania. Przed wywrotką chroni nas przymocowany do spodu deski specjalny maszt ze skrzydłami (ang. foil glide). Jego długość oraz szerokość są uzależnione bezpośrednio od stylu surfowania, wagi użytkownika, a także typu akwenu, na jakim pływamy.
Wing foil cieszy się popularnością przede wszystkim wśród osób, które na co dzień uprawiają windsurfing i kitesurfing. Największą atrakcją dyscypliny w oczach doświadczonych surferów jest to, że pozwala ona pływać także przy słabym wietrze, a także na mniejszych akwenach ze stojącą wodą, takich jak jeziora lub zamknięte zatoki. Nie oznacza to jednak, że przygody z wing foilem nie mogą zacząć kompletni amatorzy, niemający wcześniej kontaktu z deską surfingową. Muszą oni jednak zapoznać się z podstawami surfowania.

Historia wing surfingu

Początki wing surfingu sięgają lat 80., kiedy inżynier Jim Drake opracował pierwsze niezależne skrzydło do windsurfingu, którego był współtwórcą w latach 60. Konstrukcja opierała się na sztywnym szkielecie z aluminium i dość szybko znalazła uznanie wśród surferów, doczekując się różnego rodzaju wariantów. 
We współczesnej formie wing foil jako niezależny sport narodził się jednak dopiero na przełomie 2018 i 2019 roku, kiedy do sprzedaży trafiły niewielkie skrzydła usztywnione za pomocą nadmuchiwanego szkieletu. W połączeniu z deskami z długim masztem pozwoliły one osiągnąć optymalną szybkość i manewrowość. Dodajmy, że ze skrzydeł tego typu korzystać można też na stałym lądzie, np. w trakcie jazdy na desce skateboardowej. 

Jak zacząć uprawiać wing surfing?

Przygodę ze sportem najlepiej zacząć od wykupienia kursu dla początkujących. Podczas lekcji poznajemy wszystkie najważniejsze tajniki obsługi skrzydła oraz zachowywania odpowiedniej pozycji w trakcie surfowania. Trening w pierwszym etapie przeprowadzany jest na sucho, a po opanowaniu podstaw instruktor pozwala nam spróbować swoich sił w wodzie. Kurs jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą tylko sprawdzić, czy dyscyplina przypadnie im do gustu, bez potrzeby wydawania dużych pieniędzy (sprzęt zostaje nam wypożyczony).

Co jest potrzebne do wing surfingu?

Skompletowanie sprzętu do wing surfingu nie jest specjalnie skomplikowane, niezbędne elementy wyposażenia znajdziemy w specjalistycznych sklepach. Warto jednak pamiętać, że wciąż mamy tu do czynienia z dość niszową i nową dyscypliną, dlatego ceny produktów z kategorii wing foil nie należą do najniższych, a dostępność sprzętu z drugiej ręki jest ograniczona. Koszt zakupu deski i skrzydła może przekroczyć nawet 10 000 złotych.

Skrzydło

Skrzydło to podstawowy element wyposażenie każdego surfera uprawiającego wing foil. Koszt zakupu nowego modelu to co najmniej kilka tysięcy złotych. Na cenę wpływa tutaj kształt oraz materiały, z jakich zostało wykonane. Do skrzydła dokupuje się też pokrowiec ułatwiający jego transport. Rozmiary skrzydeł są dość różne, podaje się je z reguły w metrach lub centymetrach kwadratowych. W sprzedaży znajdziemy egzemplarze od 2 m2 do nawet 9 m2, przeciętnie nie przekraczają one jednak 4 m2. Najpopularniejsze skrzydła wing foil posiadają usztywniające je fragmenty napełniane powietrzem z pompki, które pełnią rolę szkieletu. Konstrukcja ułatwia ich przechowywanie i składanie, a także znacząco obniża wagę i zwiększa wytrzymałość podczas zderzenia z wodą.

Deska 

Deskę do wing foila dopasowuje się tak jak w przypadku windsurfingu, interesuje więc nas przede wszystkim waga użytkowania, a także poziom jego umiejętności. Najważniejsza jest więc wyporność modelu, w przypadku początkujących osób eksperci radzą, aby była o około 40 litrów wyższa od masy ciała. Liczba ta zmniejsza się wraz z doświadczeniem. Zaczynający surfowanie będą też z pewnością czuli się lepiej na modelu ze strapami, w które wkładamy stopy, ponieważ zapewniają one większa stabilność w trakcie poruszania się po wodzie.
Maszt ze skrzydłami możemy dokupić osobno lub w zestawie z deską. Zaawansowani surferzy zmieniają jego długość i kształt w zależności od indywidualnych potrzeb. Amatorzy powinni polegać przede wszystkim na rozwiązaniach uniwersalnych.

Dodatkowe akcesoria

Początkujący powinni zaopatrzyć się w kaski chroniące głowę, kamizelki ratunkowe, porządny i dobrze dopasowany kombinezon do surfowania, jak również zapięcia zapobiegające zgubieniu skrzydła w wodzie.
Zdjęcie: Envato Elements