Data publikacji:

Czym jest impregnacja DRW i jak działa? 

Jeżeli rozglądasz się za odzieżą i sprzętem turystycznym, możesz spotkać się z terminem „impregnacja DWR”. Jest to specjalna powłoka, która według stosujących ją producentów znacząco zwiększa odporność zabezpieczonego nią materiału na działanie wody i wilgoci. Dodatkowo chroni również przed powstawaniem plam i zabrudzeń, ułatwiając jego czyszczenie. Tłumaczmy, na jakiej zasadzie działa impregnat DWR i czy jest rzeczywiście tak skuteczny, jak twierdzą materiały reklamowe. 
Waterpoof jacket in detail

Czym jest i jak działa impregnat DWR?

Na początek wytłumaczmy sobie, na czym polega technologia impregnacji DWR. Literowy skrót DWR rozwijany jest w języku angielskim na Durable Water Repellency, co tłumaczymy jako „trwałe odpychanie wody”. Tkaniny poddane procesowi impregnacji DWR pokrywane są specjalną ultracienką substancją polimerową, głęboko wnikającą we włókna. W składzie mieszanki znajdują się parafina, emulsje woskowe i węglowodorowe lub fluoropochodne silikony wraz z innymi dodatkami właściwymi dla każdego producenta. 
Impregnacja sprawia, że tkanina znacznie wolniej nasiąka wodą, krople cieczy tworzą na niej charakterystyczne okrągłe kropelki i z łatwością z niej spływają. Cecha ta przyspiesza również proces wysychania i zapobiega powstawaniu plam, np. z błota. Wszystkie zabrudzenia łatwiej też usunąć przy pomocy suchej lub lekko wilgotnej szmatki, bez potrzeby szorowania lub używania detergentów. Warto zaznaczyć, że pomimo właściwości hydrofobowych tkanina nie zachowuje się jak plastikowa płachta, wciąż przepuszcza ona w takim samym stopniu powietrze i może być bardzo przewiewna.
Sprawdź również: Jakie spodnie przeciwdeszczowe?

W jakich produktach stosuje się impregnację DWR?

Impregnację DWR stosuje się w wielu elementach odzieży turystycznej i sportowej. Najczęściej używa się jej w przypadku kurtek, bluz, spodni i rękawiczek, a także butów. Z racji swoich cech, z impregnowanych tkanin wytwarza się też sprzęt turystyczny i kempingowy, taki jak namioty, śpiwory, plecaki i torby 

Czy impregnacja DWR gwarantuje całkowitą ochronę przed wodą?

Impregnacja DWR nie chroni całkowicie przed wodą, nie możemy np. zanurkować w stroju wykonanym z poddanego procesowi materiału i oczekiwać, że nie zmokniemy. Jeżeli chodzi o odzież i buty, będą one wodoodporne, ale tylko do pewnego czasu. Na pewno możemy czuć się bezpiecznie w razie mżawki, lekkiego śniegu lub niewielkiego zachlapania. W czasie intensywnej ulewy i nawałnicy tkanina DWR z czasem zacznie przepuszczać wodę.

Jak długo wytrzymuje impregnacja DWR?

Przedmioty poddane procesowi impregnacji DWR z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Jest to proces, którego niestety nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Tego, że powłoka nie działa już tak skutecznie jak niegdyś, nie jesteśmy niestety w stanie rozpoznać, przyglądając się materiałowi. Sprawdzić możemy to jednak za pomocą prostego testu – wystarczy użyć trochę wody. Jeżeli zbiera się w duże krople i zaczyna być wchłaniana przez tkaninę, impregnat w dużej mierze przestał działać. 
Oczywiście odpowiednia konserwacja może spowolnić proces zanikania właściwości hydrofobowych tkaniny. Przede wszystkim unikajmy czyszczenia jej w wysokich temperaturach, poleca się tutaj programy piorące w 30 stopniach Celsjusza. Powłokę niszczą też silne detergenty oraz dodatki, takie jak płyny do płukania lub zmiękczania, używamy więc głównie łagodnego proszku.
Co ciekawe, impregnat można nanieść też samodzielnie – sprzedawany jest on w formie płynu dodawanego do prania, sprayu lub nasączonej nim gąbki, którą ręcznie smarujemy powierzchnię tkaniny. Stosując tego rodzaju środki, zawsze postępujmy zgodnie z instrukcją producenta. 
Zdjęcie: Envato Elements