Data publikacji:

Czym jest snorkeling i jak wybrać maskę do snorkelingu?

Chciałbyś zobaczyć Dori z „Gdzie jest Nemo?” w naturalnym środowisku? A może marzysz o zobaczeniu rozgwiazdy, konika morskiego lub krewetek pod wodą? To wszystko możesz zrobić bez konieczności nurkowania. Snorkeling to znakomity sposób na poznanie świata podwodnego. Sprawdź, czym się różni snorkeling od nurkowania, gdzie warto to robić i jaki sprzęt do snorkelingu jest potrzebny.

snorkeling co to jest

Snorkeling – co to jest?

Snorkeling to najprostsza i najbezpieczniejsza metoda obserwacji życia podwodnego na niewielkiej głębo-kości. Polega ona na tym, że unosisz się na wodzie i obserwujesz dno zbiornika za pomocą maski do snorkelingu z fajką, dzięki której możesz swobodnie oddychać i nie musisz się co chwilę wynurzać, by zaczerpnąć oddech. Dlatego snorkeling jest polecany także osobom, które nie potrafią pływać.

Sprawdź również, Jaki aparat wodoszczelny wybrać? Polecane modele.

Snorkeling – sprzęt:

Maska do snorkelingu

Podstawą snorkelingu jest maska z fajką, która umożliwia oddychanie be unoszenia głowy ponad po-wierzchnię. Istnieją dwa najbardziej popularne modele masek do snorkelingu:

  • Maska pełnotwarzowa z fajką do snorkelingu (maska EasyBreath) - tworzy wraz z fajką jeden duży element, który zakłada się na twarz. Fajka znajduje się ponad czołem, na środku głowy po założeniu. Jest bardzo prosta w obsłudze, nie wymaga żadnego regulowania ułożenia rurki do oddychania, dlatego sprawdzi się przede wszystkim dla początkujących.
  • Klasyczna maska do snorkelingu z fajką - składa się z maski, która zakrywa oczy i nos oraz rurki, którą należy zamontować z lewej lub prawej strony głowy do silikonowej opaski, którą zakłada się za głowę.

Fajka do snorkelingu

To zwykła rurka z silikonowym ustnikiem, który pozwala na stabilne trzymanie fajki w ustach. Droższe mo-dele posiadają dodatkowo zaworek, który uniemożliwia dostanie się wody podczas snorkelingu do wnętrza rurki. Zdecydowanie warto wydać kilkanaście złotych więcej i móc spokojnie cieszyć się widokami także na wodzie z nieznacznymi falami.

Płetwy do snorkelingu

Nie są obowiązkowym wyposażeniem, ale zdecydowanie ułatwią ci unoszenie się na wodzie podczas snorkelingu i ułatwią wykonywanie precyzyjnych ruchów.

Aparat do robienia zdjęć pod wodą

To, co widać pod wodą, może wzbudzać zachwyt. Szczególnie, jeśli widzisz rafę koralową, kolorowe rybki, rozgwiazdy, krewetki, koniki morskie czy bujne rośliny. Co powiesz na to, by uwiecznić te wspomnienia?

Postaw na jednorazowy aparat do robienia zdjęć pod wodą, wodoodporny aparat do robienia zdjęć pod wodą lub na wodoszczelną osłonkę do zwykłego aparatu, która pozwoli ci robić piękne zdjęcia pod po-wierzchnią wody.

Snorkeling a nurkowanie

Snorkeling polega na unoszeniu się na powierzchni wody. Twoja twarz, ręce, brzuch i nogi są zanurzone zaraz pod powierzchnią wody, ale tył głowy, barki, lędźwie i częściowo także pupa unoszą się nad po-wierzchnią wody.

Osoba oddycha za pomocą specjalnej rurki (fajki), która wystaje ponad powierzchnię wody, dlatego nie potrzebuje butli z tlenem. Snorkeling pozwala na obserwację świata podwodnego na niewielkich głębokościach – do kilku (ewentualnie do kilkunastu) metrów.

Nurkowanie to przebywanie pod wodą za pomocą specjalistycznego sprzętu, który pozwala ci oddychać pod wodą lub na tzw. zatrzymanym oddechu (freediving). Całe ciało osoby jest wówczas pod wodą. Ta metoda podglądania świata pod wodą daje oczywiście więcej możliwości, bo możesz obserwować podwodne życie na większych głębokościach.

Snorkeling – dla kogo?

Dla każdego! Snorkeling jest bezpieczną formą aktywności dla dzieci, osób, które dopiero oswajają się z wodą, ale też dla tych, które nie potrafią pływać. Wiele osób boi się zanurzyć całą głowę pod wodą.

W przypadku snorkelingu cała twarz lub okolica oczu (w zależności od typu maski) pozostaje sucha. Osoba unosi się na wodzie bez wspomagania lub ze wspomaganiem (może to być deska do pływania, rękawki do pływania lub jakikolwiek innych sprzęt, który ułatwi ci unoszenie się na powierzchni wody).

Jest to szczególnie ważne dla osób, które dopiero uczą się pływać. Wspomaganie doda im pewności siebie i pozwoli cieszyć się widokami podwodnego świata. To także doskonałe urozmaicenie zwykłych kąpieli w morzu, oceanie czy jeziorze dla wszystkich osób, które potrafią pływać i czują się jak ryba w wodzie.

Snorkeling w Europie

Snorkeling – Hiszpania

Co powiesz na rafę koralową u wybrzeży Gran Canarii? Ocean Atlantycki ma wiele do zaoferowania! Możesz też odwiedzić Costa Brava czy Wyspy Medes, gdzie będziesz miał możliwość zobaczenia ośmiornic, barakud i muren.

Snorkeling – Cypr

Koniecznie odwiedź okolice Pafos, jeśli postawiłeś na wakacje na Cyprze. Będziesz miał okazję zobaczyć wiele gatunków ryb we wszystkich kolorach tęczy, ale nie tylko. W tych okolicach znajdują się też wzbudzające zachwyt jaskinie podwodne. Zakładaj maskę i wskakuj do wody!

Snorkeling – Francja

Nicea to znakomite miejsce do nurkowania i snorkelingu. Zabierz maskę i płetwy na plażę Coco Beach. Czysta woda z żółtym piaskiem na dnie jest domem dla wielu stworzeń podwodnych. 

Snorkeling – Chorwacja

Morze Adriatyckie wzbudza zachwyt wielu Polaków każdego roku. To w końcu popularna destynacja wakacyjnych wyjazdów naszych rodaków. Trudno się dziwić. Kolor morza – błękitny, czasem lazurowy – wzbudza zachwyt, a to, co znajduje się pod wodą jest równie piękne. Czekają tu na ciebie rafy koralowe, rozgwiazdy, kraby, jeżowce i piękne skały. Riwiera Makarska to zdecydowanie miejsce godne polecania.

Autorka: Natalia Ciszewska