Data publikacji:

Nosidełko turystyczne. Jaki plecak na dziecko w góry?

Wasz maluch jest już na tyle duży, że może towarzyszyć wam na szlaku? To świetnie – od teraz możecie przeżywać razem zupełnie nowe przygody! Tyle że wjechanie wózkiem na szlak nie zawsze jest możliwe... Z pomocą przyjdzie nosidełko turystyczne. Zapraszamy do naszego poradnika, w którym podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając plecak na dziecko w góry.

nosidełko turystyczne

Nosidełko turystyczne – czym kierować się podczas wyboru? Kup bezpieczny plecak na dziecko w góry

Nosidełko turystyczne wciąż budzi wśród rodziców wiele emocji i kontrowersji. Niektórzy nie są w stanie zaufać jego konstrukcji, obawiając się nieszczęśliwego wypadku na szlaku turystycznym. Tymczasem, zanim wybierzecie się na wspólną wędrówkę, warto bliżej przyjrzeć się takim plecakom i przede wszystkim samodzielnie ocenić, czy wybrany model spełni swoje funkcje i wasze oczekiwania. Na co zatem zwracać uwagę, wybierając plecak na dziecko w góry?
  • Stelaż
Stelaż to nic innego, jak aluminiowe lub stalowe ramy, na których opiera się cała konstrukcja nosidełka. Stelaż wybranego przez was plecaka powinien być stabilny i umożliwić swobodne postawienie nosidełka w pionie, nawet jeśli siedzi w nim maluch. To ułatwi wam wkładanie waszej pociechy, a także zapewni bezpieczeństwo podczas ściągania. Najlepsze są nosidełka posiadające dodatkową ramę lub nogi na samym dole – właśnie one sprawiają, że może ono swobodnie stać.
  • Pas biodrowy i piersiowy
Pas biodrowy i piersiowy odpowiada za wygodę użytkowania nosidełka – oczywiście dla noszącego go rodzica. Pas biodrowy powinien być regulowany, dzięki czemu będziecie mogli swobodnie nosić plecak zarówno zimą, kiedy niezbędna jest gruba kurtka, jak i latem. Pas piersiowy z kolei powinien być dość szeroki – to on odpowiada za stabilną pozycję nosidła na plecach. Nie zapominajcie o waszej wygodzie. Pasy nie powinny was upijać ani obcierać – w trakcie długiej wędrówki z dzieckiem na plecach, takie detale mają ogromne znaczenie.
  • Szelki nosidełka
Te dla was powinny być szerokie i wyposażone dodatkowo w miękkie poduszeczki, zwiększające komfort użytkowania. Szelki dla dziecka muszą być przede wszystkim wytrzymałe i odporne na próbę samodzielnego odpięcia. Warto tutaj zaznaczyć, że zabezpieczenia powszechnie stosowane w szelkach dla dziecka starczają przeważnie do konkretnego wieku. Im maluch starszy, tym większa szansa, że samodzielnie pozna mechanizm zapinania i odpinania szelek.
  • Odpowiedni rozmiar
Kupując nosidełko turystyczne dla dziecka, musicie przede wszystkim zadbać o to, aby było ono perfekcyjnie dopasowane do waszego malucha. Co to oznacza w praktyce? Po zapięciu szelek dziecko nie powinno się chybotać w nosidełku. Siedzisko nie powinno być także ani za duże, ani za małe. Najlepiej, jeśli wraz z waszym brzdącem przetestujecie wybrany model na żywo. Jeśli wybrane przez was nosidełko jest idealnie dopasowane, to wtedy możecie polować na okazje online, aby kupić plecak w jak najbardziej atrakcyjnej cenie.
  • Siedzisko i strzemiona na dziecięce stopy
Idealne nosidełko dla dziecka w góry to takie, które posiada siedzisko regulowane zarówno w pionie, jak i poziomie. Najważniejsza jest jednak regulacja góra-dół – to dzięki niej wybrany plecak będzie rósł razem z maluchem. Regulacja pozioma jest istotna wtedy, kiedy planujemy używać nosidełka o różnych porach roku – w końcu zimą, kiedy sięgamy po grubsze ubranka, będziemy potrzebować w nosidełku więcej miejsca. Strzemiona na stopy przydadzą się zwłaszcza starszym dzieciom – wówczas będą one mogły spokojnie je oprzeć i wygodnie usiąść.
  • Materiał, z którego wykonane jest nosidełko
Materiał wybranego nosidła powinien być przede wszystkim wytrzymały i wodoodporny. Najczęściej zewnętrzna część plecaków do noszenia dzieci jest wykonana z łatwego do utrzymania w czystości śliskiego materiału. Te części plecaka, które będą mieć bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, muszą być z kolei wykonane z miękkiej i przyjemnej w dotyku tkaniny, która nie będzie obcierać.
  • Waga
Najlepsze dla osoby noszącej są oczywiście lekkie plecaki, ale jeśli stawiamy na różnego rodzaju udogodnienia, to musimy liczyć się z większą wagą zakupionego modelu. Grunt to znaleźć złoty środek. Nosidła z dodatkowymi gadżetami i funkcjami najczęściej ważą od 3,5 kg w górę. Nie wybierajcie zbyt ciężkiego nosidła – godziny spędzone na szlaku mogą okazać się wówczas trudne do zniesienia, a jak wiadomo, w górach nie zawsze można pozwolić sobie na częste przystanki.
  • Kieszenie
Tutaj zasada jest prosta – im więcej kieszeni, tym lepiej. Tylko wtedy nosidło, oprócz swojej podstawowej funkcji, będzie mogło także pełnić rolę plecaka na najpotrzebniejszy bagaż. Wybierając nosidło turystyczne, zwróć uwagę na to, czy wybrany przez ciebie model ma kieszenie na pasie biodrowym. Są one bardzo dużym udogodnieniem, ponieważ pozwalają sięgać po najpotrzebniejsze rzeczy nawet bez konieczności postoju i zdejmowania całego plecaka. Przechowuj w nich np. przekąski i ulubione zabawki malucha. Każde nosidło powinno być również wyposażone w dużą komorę – najczęściej znajduje się ona pod siedziskiem dziecka. Przed zakupem sprawdźcie, czy ta kieszeń jest pojemna. Dzięki niej możecie znacznie zmniejszyć ilość swoich bagaży.
  • Daszek i pokrowiec przeciwdeszczowy
Daszek chroni latem przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a pokrowiec przed nagłą zmianą pogody. Co ważne, dobre nosidełko powinno mieć odpinany daszek, który w każdej chwili możecie schować. Co z pokrowcem? Musi on przykrywać całe dziecko i jednocześnie zapewnić mu odpowiednią cyrkulację powietrza oraz widoczność.
  • Dodatkowe udogodnienia
Czy wiecie, że niektóre nosidełka są wyposażone w lusterka? Taki gadżet pozwala mieć malucha zawsze na oku bez konieczności odwracania głowy. Innym przydatnym udogodnieniem będzie wszyta w zagłówek plecaka poduszka dziecięca – dzięki niej wasza pociecha będzie mogła wygodnie się zdrzemnąć.

Nosidełko turystyczne – od kiedy można nosić w nim malucha?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – kiedy brzdąc potrafi samodzielnie siedzieć. Najczęściej rodzice używają nosidełek już od 7.-8. miesiąca życia.