Data publikacji:

Nosidełko turystyczne dla dziecka - wszystko, co musisz wiedzieć

Powoli wkraczam w okres wzmożonego ruchu turystycznego. Pierwszy przystanek: majówka. Wiele osób i całych rodzin planuje w tym czasie wyjazd w góry. Rodzicom maluchów podpowiadamy, jak wybrać wygodne i bezpieczne nosidełko turystyczne dla dziecka.

Ten, kto zakochał się w górach, będzie kochał je do końca życia. Przy każdej sposobności zechce wrócić na szlaki, żeby pokonać kolejne drogi i zdobyć kolejne szczyty. Gdy w życiu pasjonatów gór pojawia się dziecko, zaczynają się pytania: czy możemy jechać z maluchem w góry? Jeśli tak, to jak ma się po nich przemieszczać. Rozwiązanie jest bardzo proste: nosidełko turystyczne dla dziecka. Podpowiadamy, jak je wybrać, na co zwrócić uwagę i od jakiego wieku jest bezpieczne dla malucha.

Czym jest nosidełko turystyczne dla dziecka?

Nosidełko to głębokie siedzisko umieszczone na stelażu. Noszone jest przez nas na plecach. Malec siedzi w nim na wysokości barków rodzica, przodem do kierunku podróży, co umożliwia mu obserwowanie tych samych widoków, które widzą jego rodzice. Nosidełko dostosowane jest do potrzeb wędrujących rodzin.

Od kiedy dziecko może podróżować w nosidełku turystycznym?

Kluczowym jest moment, w którym dziecko osiągnie umiejętność samodzielnego, stabilnego siedzenia w pozycji wyprostowanej. Ważne jest sztywne trzymanie karku. Jest to związane z pozycją, jaką maluch przyjmuje podczas przemieszczania się, a tej nie można wyregulować czy zmienić. Przyjmuje się, że pierwsze wyprawy mogą odbywać dzieci mające pół roku i więcej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nosidełko turystyczne?

  • Głębokość i dopasowanie siedziska do wielkości dziecka - nosidełko nie może być za duże ani za małe. Spory luz powoduje, że maluch nie siedzi stabilnie (może wypaść). Ciasne siedziska będą niewygodne (krępują ruchy, uciskają i obcierają malca). PAMIĘTAJ: podczas wędrówki szkrab będzie cieplej ubrany, gdyż w przeciwieństwie do Ciebie nie rozgrzewa się w trakcie chodu. Weź to pod uwagę, mierząc nosidełka.
  • Łatwość i wygoda sadzania i wyciągania dziecka z nosidełka.
  • Rodzaje i jakość materiałów - powinny być trwałe, solidne, miłe w dotyku i bezpieczne (posiadać wszystkie atesty potwierdzające nietoksyczność).
  • Regulacja siedziska w pionie i poziomie - umożliwia dopasowanie do wielkości i wzrostu malucha.
  • Podpórka na nogi - zwisające nogi dziecka zmniejszają komfort podróży.
  • Zabezpieczenia - bardzo ważne jest solidne wykonanie wszystkich elementów, a w szczególności zabezpieczeń (pasów, oparć, zapięć). Przyjrzyj się im dokładnie oraz sprawdź atesty.
  • Szelki i pas biodrowy - ich wykonanie ma wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort osoby niosącej dodatkowy ciężar na plecach. Szelki i pasy powinny być mocne, dobrze obszyte i przytwierdzone do pleców. Istotna jest możliwość regulacji długości pasów (dotyczy osób "niewymiarowych": bardzo szczupłych, niskich, krępych itp.). Zwróć uwagę na ich szerokość (im szersze, tym wygodniejsze). Dobre pasy nie obcierają, są miękkie i wykonane z materiałów odpornych na zabrudzenia, wilgoć (deszcz, pot).
  • Osłony przed słońcem, deszczem i wiatrem - w górach pogoda jest po pierwsze zmienna, po drugie bardziej dotkliwa. Musisz chronić ciało dziecka. Nosidełko powinno mieć odpowiednią osłonę i/lub daszek.
  • Stabilność stelażu - po zdjęciu nosidełka i odstawieniu go na ziemię stelaż powinien stać stabilnie. Ciągłe wywracanie się związane jest z uszkodzeniami nosidła i zawartości, powstawaniem zabrudzeń itp.
  • Możliwość schowania i transportowania potrzebnych rzeczy - sprawdź, czy nosidełko ma torbę, do której schowasz akcesoria.