Data publikacji:

Jakie nosidełko turystyczne w góry dla dziecka?

Podróżowanie po górach z maluchem może być fascynującym doświadczeniem. Najważniejsze jednak, aby było ono wygodne i bezpieczne. Nosidełko turystyczne staje się niezastąpionym narzędziem dla rodziców pragnących połączyć pasję do podróży z opieką nad bobasem. Dziś przyjrzymy się, czym jest nosidełko turystyczne, jakie parametry są istotne przy jego wyborze i kiedy dziecko może zacząć z niego korzystać. Zaczynajmy!
Nosidełko turystyczne dla dziecka

Czym jest nosidełko turystyczne?

Nosidełko turystyczne to sprzęt, który pozwala na transportowanie malucha podczas wyprawy na plecach. Jego budowa na pierwszy rzut oka jest zbliżona właśnie do plecaka turystycznego – z tą różnicą, że jego „zawartość” stanowi siedzący w specjalnej uprzęży brzdąc. Turystyczne nosidełka są wybierane przede wszystkim przed wyprawami w góry. To ergonomiczne rozwiązanie, które umożliwia rodzicom noszenie dziecka bez konieczności zajmowania rąk.
Nosidełka turystyczne od lat wzbudzają wiele kontrowersji wśród rodziców. Wielu z nich ma obawy, czy taki sposób transportowania dziecka na pewno jest w pełni bezpieczny. Inny zastanawiają się, czy pozycja, jaką maluszek przyjmuje w nosidełku, jest zdrowa dla jego kręgosłupa. Na wstępie podkreślimy, że korzystanie z nosidełka górskiego może być całkowicie bezpieczne dla twojego maleństwa pod warunkiem, że zdecydujesz się na odpowiedni model oraz będziesz używać go we właściwy sposób!

Czym kierować się, wybierając nosidełko w góry?

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, kupując nosidełko turystyczne dla dziecka? Zanim zamówisz konkretny model dla swojej pociechy, przeanalizuj następujące cechy!

Rozmiar nosidełka

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest rozmiar nosidełka. Twój maluch musi czuć się w nim komfortowo, dlatego sprawdź, czy interesujący się model jest odpowiedni dla dziecka w danym wieku. Malec nie może „kiwać się” na boki po odpięciu szelek nosidełka. Jednocześnie nie może być ono zbyt ciasne. Przed zamówieniem konkretnego modelu warto „przymierzyć” go na dziecku, a następnie poszukać atrakcyjnych okazji w sieci.

Waga

Waga nosidełka to kluczowy czynnik, zwłaszcza podczas wędrówek górskich, gdzie każdy dodatkowy kilogram możesz odczuwać na zmęczonych plecach. Pamiętaj, że nosidełko turystyczne to dość złożona konstrukcja. Jeśli zdecydujesz się na zaawansowany model, wyposażony w różne dodatkowe funkcje, może ważyć on więcej niż proste nosidełko. Zwykle waga nosidełka ze stelażem oscyluje w okolicach 3,5 kg.

Stelaż

Solidny stelaż jest kluczowy dla stabilności nosidełka. Tworzą go aluminiowe ramy, na których opiera się cała reszta konstrukcji. Dzięki nim nosidełko można także bez obaw postawić na równej powierzchni – wówczas może służyć dziecku jako krzesełko.

Pas biodrowy i piersiowy

Dobrze wyprofilowane i regulowane pasy biodrowy i piersiowy to gwarancja odpowiedniego rozłożenia ciężaru nosidełka, co przekłada się na komfort noszenia. Pasy nie powinny wpijać się w ramiona, nie mogą być także zbyt luźne.

Szelki

Ważne, by nosidełko w góry miało regulowane szelki, które pozwolą łatwo dopasowywać je do wzrostu dziecka. Dzięki tej funkcji nosidełko powinno posłużyć maluszkowi kilka sezonów.

Siedzisko

Regulowane w pionie i poziomie siedzisko pozwoli dopasowywać nosidełko do malucha, nawet gdy nieco podrośnie. Zwróć także uwagę na to, czy nosidełko posiada wygodne podparcie na stopy.

Dodatkowe elementy

Dodatkowe funkcje, takie jak kieszenie na drobiazgi, daszek chroniący przed słońcem czy lusterka do obserwacji malucha, okażą się bardzo przydatne w dłuższych trasach.

Niezbędne certyfikaty i atesty

Nigdy nie kupuj nosidełka turystycznego z niepewnego źródła – pamiętaj, że jego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa twojemu dziecku. Nie warto więc oszczędzać! Zwróć uwagę, czy wybrany model zawiera certyfikat bezpieczeństwa (np. TÜV).

W jakim wieku dziecko może korzystać z nosidełka turystycznego?

Zazwyczaj nosidełko turystyczne jest przeznaczone dla dzieci od 6. miesiąca życia. Co do zasady dziecko może zacząć go używać, kiedy samodzielnie utrzymuje głowę. Oczywiście maluch powinien także samodzielnie siedzieć. Jeśli jednak masz wątpliwości co do tego, czy twoja pociecha może korzystać z nosidełka, przed zakupem warto skonsultować się z pediatrą.

Nosidełko turystyczne dla dziecka: jak zabezpieczyć w nim malucha?

Stosowanie nosidełka turystycznego dla dziecka jest stosunkowo proste – wystarczy włożyć do niego malucha i zabezpieczyć go za pomocą szelek. Gdy dziecko jest już w środku, możesz dopasować także ustawienie siedziska. Następnie nosidełko należy założyć na plecy dokładnie tak, jak klasyczny plecak górski. Wówczas przydatna może okazać się pomoc drugiej osoby.
Być może obawiasz się, czy podróż w nosidełku jest bezpieczna dla kręgosłupa twojego dziecka. W trakcie dłuższej trasy warto robić regularne postoje i wyciągać maluszka z nosidełka, by ten mógł nieco rozprostować nogi oraz plecy. Odpowiednio częste przerwy sprawią, że podróż w nosidełku będzie dla dziecka nieszkodliwa.

Jakie nosidełko turystyczne? Polecane modele

Szukasz nosidełka turystycznego, które umożliwi wspaniałe, rodzinne wędrówki? Oto 3 modele, które uzyskują bardzo dobre opinie rodziców. Każde z tych nosidełek sprawdzi się w przypadku dziecka samodzielnie siedzącego i trzymającego główkę.

Neverland Hippo, nosidełko turystyczne

Neverland Hippo to bardzo poręczne nosidełko turystyczne, które sprawdzi się nawet podczas długich górskich tras. Cechuje się lekką aluminiową konstrukcją, funkcją regulacji siedziska i pasów oraz szeregiem udogodnień, takich jak kieszonki, siatki na drobiazgi, daszek przeciwsłoneczny i przeciwdeszczowy. Waga konstrukcji to jedynie 2,2 kg.

THULE Sapling, nosidełko turystyczne

To ergonomiczne nosidełko w góry zapewni twojemu dziecku wygodę i bezpieczeństwo dzięki stabilnemu stelażowi. Model wyposażono w wiele dodatkowych funkcji, w tym możliwość włożenia dziecka zarówno przez górny, jak i boczny panel. Nosidełko zawiera również funkcjonalny otwór na rurkę do picia.

Deuter, nosidełko turystyczne

Lekkie nosidełko turystyczne o wadze 2,6 kg sprawdzi się doskonale podczas wędrówek o różnej długości. Model wyposażono w nowoczesny system wentylacji, dzięki któremu dziecko znacznie mniej się poci.

Marzysz o podróżach z maluchem? Wybierz nosidełko w góry

Dzięki nosidełku turystycznemu zaszczepisz pasję do podróży w swoim dziecku już od najwcześniejszych chwil jego życia. Pamiętaj, że aby nosidełko było bezpieczne i wygodne, należy dokładnie przyjrzeć się jego kluczowym parametrom, w tym przede wszystkim jakości szelek, regulowaniu siedziska, stelażowi i pasom. Warto stosować się także do kilku zasad związanych ze zdrowym podróżowaniem z maluszkiem.
Zdjęcie: Envanto Elements
Autor: Joanna Plech