Optymalnym czasem na rozpoczęcie przygody z kolarstwem górskim traktowanym jako sport uprawiany zawodowo przypada na wiek 13-14 lat, natomiast jako forma rekreacji może być podejmowana przez każdego niezależnie od wieku. Radzimy, jak zacząć uprawiać kolarstwo górskie, aby czerpać z niego przyjemność i satysfakcję.
Kolarstwo górskie (w skrócie MTB), jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z pokonywaniem trudnych i wymagających terenów – naturalnych lub przygotowanych tras, na specjalnie do tego przystosowanym rowerze. Wyróżnia się kilka odmian tej dyscypliny sportowej – country-cross, downhill, freeride, dual i all mountain.
W zależności od rodzaju kolarstwa górskiego wybiera się model roweru. Uniwersalny rower cross-country jest odpowiedni na górskie wycieczki w zróżnicowanym terenie oraz maratony lub wyścigi XC wyposażony w przednią lub pełną amortyzację. Rower trialowy, zwany też ścieżkowcem, służy do mocniejszej jazdy na urozmaiconej nawierzchni. Wersja do dual-slalomu (4 Cross) nadaje się na płaski teren z dużą ilością uskoków oraz do zjazdów, a DH (downhillowy) jest typowo zjazdowym rowerem. Z kolei FR (freeride) to zadaniowy jednoślad – służy do jazdy po trasach z przeszkodami, a wersja enduro sprawdzi się na trudnym, zróżnicowanych terenach. Aby dobrze przygotować się do uprawiania kolarstwa górskiego, niezbędne jest, po wybraniu odpowiedniej odmiany, zapoznanie się z specyfiką nie tylko danej dyscypliny, ale także sprzętu.
Na pewno oprócz roweru niezbędny będzie zakup dedykowanego obuwie i kasku, najlepiej z dobrą wentylacją i taki, który z przodu sięga do połowy czoła i w pełni zakrywa górną część czaszki. Przydadzą się także rękawiczki, przewiewny strój kolarski, okulary oraz ochraniacze.
Jeśli zamierzamy uprawiać kolarstwo górskie zawodowo, najlepiej zacząć treningi w wieku 13-14 lat, zapisując się do klubu sportowego. Tylko kształtowanie techniki oraz rozwój umiejętności pod czujnym okiem profesjonalistów może przynieść sukcesy w poważnej karierze kolarskiej.
*Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o danym rowerze, kliknij w jego zdjęcie
Autor: Sylwia Stwora