Data publikacji:

Na czym polega trial rowerowy?

Rower nie ma siodełka, a trasa przejazdu jest usłana przeszkodami – te dwa elementy sprawiają, że trial rowerowy jest jedną z najbardziej widowiskowych odmian kolarstwa. Zainteresowany? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o tym sporcie.
trial rowerowy

Początki trialu i sukcesy Polaków

Historia trialu rowerowego sięga lat 80., a inspiracją do jego powstania był trial motocyklowy. W Polsce rozwój tej konkurencji kolarskiej przypada na przełom lat 80. i 90. Polacy od lat należą do światowej czołówki, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników jest Rafał Kumorowski – trzykrotny mistrz świata i 16-krotny mistrz Polski.

Na czym polega trial rowerowy?

Istotą trialu rowerowego jest pokonanie wyznaczonej trasy, na której znajdują się naturalne bądź sztuczne przeszkody, np. korzenie drzew, skały, strome zbocza, strumień, kręgi z betonu, samochody itp., w określonym czasie, w ściśle ustalonej kolejności i z minimalnym kontaktem z przeszkodą. Są to tzw. odcinki mające 60–70 metrów długości i przynajmniej metr szerokości.

Zasady i punktacja

W trakcie zawodów wyznaczone są elementy roweru, które mogą mieć styczność z przeszkodą oraz podłożem, np. wyłącznie opony lub opony razem z pedałami i osłoną łańcucha. Jeśli zawodnik pokonując trasę podeprze się nogą lub niedozwoloną częścią jednośladu, wówczas naliczane są punkty karne. O zwycięstwie decyduje jak najczystszy przejazd, czyli jak najmniejsza liczba punktów karnych.

Specjalistyczny rower bez siodełka

Zawodnik jeździ na specjalnym rowerze trailowym, który oprócz tego, że jest bardzo lekki (waży nie więcej niż 7 kg) i wytrzymały oraz wyglądem przypomina model górski połączony z BMX-em, dodatkowo nie posiada siodełka. Zwykle brakuje w nim także przerzutek i amortyzatorów, a rama jest bardzo niska. Sprzęt używany przez trailowców może mieć koła o średnicy 20 lub 26 cali. Pierwszy model określany jest mianem „mod”, a drugi „stock”.

Odmiany trialu rowerowego

Trial rowerowy może mieć formę miejską – czyli być rozgrywany na torze złożonym z typowo miejskich przeszkód takich jak schody, wysokie krawężniki itp. – lub górską, gdzie trasa zawiera naturalne przeszkody. Trzecią odmianą trialu jest enduro, który polega na pokonaniu toru złożonego w całości ze sztucznych przeszkód.
Autor: Sylwia Stwora