Data modyfikacji:

Jakie kije trekkingowe? Składane czy w całości?


Ostatnie lata pokazują, że społeczeństwo coraz chętniej wybiera aktywną formę wypoczynku. Jednym ze sposobów na tego typu relaks są wędrówki w trudnym terenie, takim jak np. góry. To właśnie tam najczęściej zabieramy kije trekkingowe składane bądź w całości. Dzięki nim łatwiej nam jest pokonywać wszelkie nierówności czy zminimalizować ryzyko kontuzji. Stąd ważne, by podczas zakupu tego typu sprzętu dokonać przemyślanego wyboru. Tak, aby nam dobrze służył i był wygodny nie tylko podczas naszych wędrówek, ale i transportu. Jakie kije trekkingowe wybrać? Sprawdź!
kijki

Kije trekkingowe jednoczęściowe


Kijki jednosegmentowe, to rzadki produkt na naszym rynku. Wynika to m.in. z tego, że mają jedną zasadniczą wadę. Jaką? To przede wszystkim ich duży rozmiar. Właśnie ten aspekt często zniechęca użytkowników, by w nie inwestować. Wynika to głównie z tego, że są one bardzo nieporęczne podczas podróży do miejsca docelowego.

Z takich kijków nie będą zadowoleni również snowboardziści. Używają bowiem ich zazwyczaj do wspinania się pod górę, gdzie później przed zjazdem pakują je do plecaka. Dzięki temu, z wolnymi rękami i bez krępującego ruchy balastu, bezpiecznie mogą zjechać w dół. Kolejną wadą jest brak regulacji wysokości kija. To powoduje, że już w czasie zakupu musimy je dobrze dopasować.

Pomimo tych kilku wad kije do trekkingu składane jednoczęściowe posiadają także wiele zalet. Przede wszystkim są lżejsze. To bardzo mocna zaleta tego produktu np. podczas wędrówek, kiedy to właśnie każdy gram jest „na wagę złota”. Kolejnym pozytywnym aspektem posiadania kijków jednoczęściowych jest ich trwałość. Dlaczego? Ponieważ częste składanie i rozkładanie produktów wielosegmentowych powoduje, że są one w tych miejscach, gdzie mamy składanie, dużo słabsze.

Do najczęściej wybieranego sprzętu tego typu należy m.in. Black Diamond Kije trekkingowe jednoczęściowe Expedition 1. To bardzo dobry produkt wiodącego na tym rynku amerykańskiego producenta Black Diamond Equipment, który specjalizuje się w produkcji sprzętu do sportów górskich. Waga jednego aluminiowego kija o długości 125 cm to tylko 200 g. Do tego wygodna rękojeść z pianki EVA oraz stalowy grot powodują, że jest to idealny kijek do skitouringu.

Kijki trekkingowe składane


Kijki trekkingowe składane najczęściej można spotkać w dwóch rodzajach: dwusegmentowych i trzysegmentowych. Choć w ostatnim czasie na rynku pojawiły się jeszcze czterosegmentowe produkty, to jest ich naprawdę niewiele.

Kijki składane dwuczęściowe


Kije trekkingowe składane dwusegmentowe niewiele różnią się od jednoczęściowych. Poza tym, że po złożeniu są minimalnie krótsze, to i tak powoduje, że bardzo są nieporęczne i ciężko jest je schować w plecaku. Dużą ich zaletą jest, podobnie jak w ich jednosegmentowych odpowiednikach, duża stabilność i zdecydowanie mniejsza masa aniżeli w potrójnie lub poczwórnie składanych kijkach. Te wszystkie elementy powodują, że kijki te częściej będą wybierane przez fanów nordic walking, skitouringu, a rzadziej przez pasjonatów wędrówek górskich.

Kije trekkingowe składane trzysegmentowe


To najczęściej spotykane produkty na rynku. Zazwyczaj występują w dwóch formach. Pierwsze z nich to kijki teleskopowe, natomiast drugie to kijki do chodzenia po górach składane z trzech elementów połączonych linką, która mocuje je podobnie jak rurka do namiotu.

To bardzo poręczne kijki górskie składane, które można schować do plecaka. Dzięki temu są dużo łatwiejsze w transporcie, co daje nam spory komfort zarówno w podróży, jak i wędrówce. Kolejną zaletą jest regulacja wysokości. Co prawda, w kijkach teleskopowych zakres jest większy, aniżeli w tych składanych na lince, to i tak jest on wystarczający, by dopasować go zarówno do naszego wzrostu, jak i wyjścia bądź zejścia z góry.

Sprzęt ten nie jest jednak pozbawiony wad. Jego masa jest dużo większa. Ponadto cechuje go duża mniejsza stabilność, co związane jest z mocowaniami poszczególnych elementów.

Wśród kijków trzyczęściowych, producenci sprzętu sportowego proponują nam szeroki wybór. Jednym z ciekawszych produktów jest tutaj Viking Kije Trekkingowe Lhotse. To trzysekcyjny teleskopowy kijek z blokadą FAST – LOCK. Ma możliwość regulacji od 65 do 135 cm długości oraz wygodną profilowaną rączkę z pianki AVA. Jego waga to 240 g. Dobrym wyborem mogą tu być także Rockland Kije Trekkingowe Rapid Alu 63-135 cm.

Kijki trekkingowe czteroczęściowe


To produkt skierowany głównie do użytkowników ceniących sobie przede wszystkim wygodę w transporcie tego typu sprzętu, ponieważ ich podstawową zaletą jest możliwość schowania w niewielkim plecaku. Z pozytywnych informacji na temat kijków czterosegmentowych byłoby na tyle. Dlaczego? Chociażby z tego powodu, że cechuje je mała stabilność, szybko się eksploatują. Pomimo małych rozmiarów, przez liczbę mocowań są to najcięższe kijki turystyczne składane na rynku.

To jakie kijki trekkingowe wybrać?


Wybór kijków zależy przede wszystkim od tego, gdzie będziemy ich używać. Jakie priorytety dla nas podczas wędrówek są najważniejsze? Nie możemy też zapominać o funkcjach, jakie ma spełniać sprzęt, który zakupiliśmy.

Jeżeli najważniejszą rzeczą jest dla nas waga i stabilność, to zdecydowanie powinniśmy postawić na jednoczęściowe bądź dwusegmentowe kijki trekkingowe. Musimy jednak pamiętać, że podczas wyjścia w góry jesteśmy pozbawieni wówczas regulacji wysokości tych tego sprzętu, co jest bardzo ważnym elementem. Chociażby z tego powodu, że innej długości kijków potrzebujemy podczas wyjścia, a innej podczas zejścia z góry. Stąd kijki te doskonałe są do wędrówek na terenach płaskich czy podczas skitouringu.

W góry natomiast zaleca się trzysegmentowe kijki teleskopowe bądź składane. Pomimo iż są trochę cięższe, to możliwość regulacji jest ich olbrzymim atutem. W razie potrzeby możemy je złożyć i schować do plecaka. Dzięki czemu będziemy mogli mieć wolne ręce, co w górach, szczególnie w tych wyższych partiach, jest bardzo użyteczne.
Beniamin Feliksiak