Nocleg na łonie natury nie musi wiązać się z nieprzespaną nocą, przeziębieniem spowodowanym położeniem śpiwora wprost na ziemi czy bólami pleców wywołanymi niewygodnym miejscem do spania. Problemom zaradzą maty turystyczne. Podpowiadamy, czym kierować się podczas ich zakupu.
Wybierając matę turystyczną, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim w jakie tereny się udajemy i jakie warunki tam panują. Jeśli na wyprawę czy biwak wybieramy się w wiosną, latem lub jesienią, wystarczy nam sprzęt tzw. trójsezonowy. Przy wyjazdach zimą lub w wysokie góry niezbędny będzie zakup modelu całorocznego lub dedykowanego mroźnej porze roku, który został wyposażony w dodatkową izolację i jest bardziej odporny na czynniki atmosferyczne. Istotnym czynnikiem jest również waga maty, którą warunkuje sposób w jaki będziemy się przemieszczać.
Maty turystyczne dzielą się na kilka rodzajów. Na rynku dostępne są w postaci karimat oraz mat samopompujących. Pierwszy z wymienionych sprzętów dzieli się na super cienkie alumaty (grubość 3 mm), produkowane z folii aluminiowej, które sprawdzą się jedynie do izolowania od podłoża w trakcie krótkich wypraw bez spania oraz karimaty warstwowe, które w zależności od liczby warstw oraz rodzaju pianki w różnym stopniu zabezpieczają przed wilgocią i zimnem.
Ich zaletą jest bardzo niska waga oraz łatwość pakowania, a tym samym przenoszenia. Przy zakupie piankowego sprzętu należy zwrócić uwagę na grubość (im grubsza karimata, tym większy komfort użytkowania i lepsza izolacja od podłoża) i sprężystość. Warto, aby była pokryta także warstwą folii aluminiowej. Jej długość i szerokość należy dobierać pod kątem gabarytów użytkownika. Karimaty zdadzą egzamin zwłaszcza przy pieszych wędrówkach, szczególnie w ciepłe dni.
Lepszy komfort snu i wyższą izolację, a jednocześnie niewielką wagę i małe rozmiary po skompresowaniu oferują natomiast maty samopompujące. Wykonane z tworzyw sztucznych i pianki lub poliestru z dodatkiem nylonu mają do 10 cm grubości i ważą nie więcej niż 4 kg. Mata pomieści jedną lub dwie osoby. Sprzęt mimo nazwy wymaga dopompowania i może mieć ergonomiczny kształt (zwęża się w nogach) lub formę prostokąta. Należy go dobierać do wymiarów użytkownika. Ważne jest, aby mata miała antypoślizgową fakturę i była wzmacniana od spodu.