Data modyfikacji:

Maty turystyczne – jak wybierać?

Nocleg na łonie natury nie musi wiązać się z nieprzespaną nocą, przeziębieniem spowodowanym położeniem śpiwora wprost na ziemi czy bólami pleców wywołanymi niewygodnym miejscem do spania. Problemom zaradzą maty turystyczne. Podpowiadamy, czym kierować się podczas ich zakupu.

Wybierając matę turystyczną, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim w jakie tereny się udajemy i jakie warunki tam panują. Jeśli na wyprawę czy biwak wybieramy się w wiosną, latem lub jesienią, wystarczy nam sprzęt tzw. trójsezonowy. Przy wyjazdach zimą lub w wysokie góry niezbędny będzie zakup modelu całorocznego lub dedykowanego mroźnej porze roku, który został wyposażony w dodatkową izolację i jest bardziej odporny na czynniki atmosferyczne. Istotnym czynnikiem jest również waga maty, którą warunkuje sposób w jaki będziemy się przemieszczać.

Maty turystyczne dzielą się na kilka rodzajów. Na rynku dostępne są w postaci karimat oraz mat samopompujących. Pierwszy z wymienionych sprzętów dzieli się na super cienkie alumaty (grubość 3 mm), produkowane z folii aluminiowej, które sprawdzą się jedynie do izolowania od podłoża w trakcie krótkich wypraw bez spania oraz karimaty warstwowe, które w zależności od liczby warstw oraz rodzaju pianki w różnym stopniu zabezpieczają przed wilgocią i zimnem.

Ich zaletą jest bardzo niska waga oraz łatwość pakowania, a tym samym przenoszenia. Przy zakupie piankowego sprzętu należy zwrócić uwagę na grubość (im grubsza karimata, tym większy komfort użytkowania i lepsza izolacja od podłoża) i sprężystość. Warto, aby była pokryta także warstwą folii aluminiowej. Jej długość i szerokość należy dobierać pod kątem gabarytów użytkownika. Karimaty zdadzą egzamin zwłaszcza przy pieszych wędrówkach, szczególnie w ciepłe dni.

Lepszy komfort snu i wyższą izolację, a jednocześnie niewielką wagę i małe rozmiary po skompresowaniu oferują natomiast maty samopompujące. Wykonane z tworzyw sztucznych i pianki lub poliestru z dodatkiem nylonu mają do 10 cm grubości i ważą nie więcej niż 4 kg. Mata pomieści jedną lub dwie osoby. Sprzęt mimo nazwy wymaga dopompowania i może mieć ergonomiczny kształt (zwęża się w nogach) lub formę prostokąta. Należy go dobierać do wymiarów użytkownika. Ważne jest, aby mata miała antypoślizgową fakturę i była wzmacniana od spodu.

Autor: Sylwia Stwora
gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?