Data modyfikacji:

Maty turystyczne – jak wybierać?

Nocleg na łonie natury nie musi wiązać się z nieprzespaną nocą, przeziębieniem spowodowanym położeniem śpiwora wprost na ziemi czy bólami pleców wywołanymi niewygodnym miejscem do spania. Problemom zaradzą maty turystyczne. Podpowiadamy, czym kierować się podczas ich zakupu.

Wybierając matę turystyczną, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim w jakie tereny się udajemy i jakie warunki tam panują. Jeśli na wyprawę czy biwak wybieramy się w wiosną, latem lub jesienią, wystarczy nam sprzęt tzw. trójsezonowy. Przy wyjazdach zimą lub w wysokie góry niezbędny będzie zakup modelu całorocznego lub dedykowanego mroźnej porze roku, który został wyposażony w dodatkową izolację i jest bardziej odporny na czynniki atmosferyczne. Istotnym czynnikiem jest również waga maty, którą warunkuje sposób w jaki będziemy się przemieszczać.

Maty turystyczne dzielą się na kilka rodzajów. Na rynku dostępne są w postaci karimat oraz mat samopompujących. Pierwszy z wymienionych sprzętów dzieli się na super cienkie alumaty (grubość 3 mm), produkowane z folii aluminiowej, które sprawdzą się jedynie do izolowania od podłoża w trakcie krótkich wypraw bez spania oraz karimaty warstwowe, które w zależności od liczby warstw oraz rodzaju pianki w różnym stopniu zabezpieczają przed wilgocią i zimnem.

Ich zaletą jest bardzo niska waga oraz łatwość pakowania, a tym samym przenoszenia. Przy zakupie piankowego sprzętu należy zwrócić uwagę na grubość (im grubsza karimata, tym większy komfort użytkowania i lepsza izolacja od podłoża) i sprężystość. Warto, aby była pokryta także warstwą folii aluminiowej. Jej długość i szerokość należy dobierać pod kątem gabarytów użytkownika. Karimaty zdadzą egzamin zwłaszcza przy pieszych wędrówkach, szczególnie w ciepłe dni.

Lepszy komfort snu i wyższą izolację, a jednocześnie niewielką wagę i małe rozmiary po skompresowaniu oferują natomiast maty samopompujące. Wykonane z tworzyw sztucznych i pianki lub poliestru z dodatkiem nylonu mają do 10 cm grubości i ważą nie więcej niż 4 kg. Mata pomieści jedną lub dwie osoby. Sprzęt mimo nazwy wymaga dopompowania i może mieć ergonomiczny kształt (zwęża się w nogach) lub formę prostokąta. Należy go dobierać do wymiarów użytkownika. Ważne jest, aby mata miała antypoślizgową fakturę i była wzmacniana od spodu.

Autor: Sylwia Stwora
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2020-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2020-07-30
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
Szczyt w Karkonoszach

Polecane szlaki w Karkonoszach. Najpiękniejsze i najładniejsze w polskiej części gór

2020-07-12
Planujesz wyjazd w Karkonosze, ale nie wiesz, który szlak górski wybrać? Oto kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Karkonoszach.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
Karimata turystyczna

Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

2019-08-08
Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.