Data publikacji:

Kalendarz brań wędkarskich, czyli kiedy łowić ryby?

Jednym z najbardziej przydatnych poradników znanych w wędkarskim świecie jest kalendarz brań. Kalendarz brań jest narzędziem , które podpowiada, kiedy możemy wybrać się na udany połów i na jaki gatunek ryb możemy liczyć danego dnia. Znawcy tematu doskonale wiedzą, że nasz sukces zależy nie tylko od miejsca łowienia, posiadanego sprzętu, doświadczenia, odpowiedniego nęcenia czy też stosowanej przynęty, ale też od wielu innych, niezależnych w ogóle od wędkarza czynników. W tym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy najlepiej łowić ryby.
kalendarz bran wedkarskich

Kalendarz brań wędkarskich – co powinien zawierać?

Wśród czynników, wpływających na brania danej ryby możemy wymienić naprawdę dużo kwestii. Z całą pewnością należy do nich określona pora dnia, w trakcie której zamierzamy wędkować, faza, w której znajduje się aktualnie księżyc, czy też konkretna pora roku. Przede wszystkim w oparciu o te dane konstruowane są aktualne wędkarskie kalendarze brań. Dobrze opracowany kalendarz brań, oprócz wyżej wymienionych, uwzględnia również inne czynniki, które mają określony wpływ na intensywność żerowania poszczególnych gatunków ryb. Z całą pewnością należą do nich:
  • okresy tarła poszczególnych gatunków,
  • temperatura powietrza,
  • temperatura wody,
  • kierunek, z którego wieje wiatr i jego siła,
  • ciśnienie atmosferyczne.

Kiedy łowić ryby?

Doświadczeni wędkarze doskonale zdają sobie sprawę, że jednym z kluczy do sukcesu jest łowienie o odpowiedniej porze dnia. Najlepszy ku temu wydaje się wczesny poranek, gdyż zdecydowana większość gatunków ryb najintensywniej żeruje podczas wschodu słońca. Dobrą porą dnia na ryby jest też wieczór – tuż przed zachodem słońca. Wybranie się zaś na łowisko w południe raczej nie przyniesie satysfakcjonującego nas efektu.

W wędkarskim kalendarzu brań z pewnością znajdziemy informacje o fazie, w której znajduje się księżyc. Wynika to z ogólnego przeświadczenia, że fazy księżyca mają duży wpływ na intensywność żerowania ryb. Nie wszyscy wędkarze podzielają taki pogląd, choć statystycznie udowodniono, że w czasie pełni i około 1-3 dni przed pełnią księżyca żerowanie, a co za tym idzie, brania są bardzo słabe.

Łowienie ryb a temperatura wody

Długoterminowy kalendarz brań powinien zawierać podstawowe informacje o wpływie danej pory roku na intensywność żerowania ryb. W miesiącach zimnych niemal wszystkie gatunki ryb słodkowodnych przemieszczają się w poszukiwaniu miejsc, gdzie woda jest cieplejsza, w miesiącach ciepłych zaś jest odwrotnie. Zjawisko to wynika ze zwiększonego metabolizmu rybiego organizmu w wodzie cieplejszej, a w efekcie – intensywniejszemu ich żerowaniu.

Temperatura powietrza oraz wody jest bardzo ważnym elementem wpływającym na intensywność żerowania ryb. Dobrze jest wiedzieć, że temperatura wody ma wpływ na wszystkie najważniejsze czynności życiowe ryb. Zdecydowana większość gatunków ryb słodkowodnych ma swoje optymalne granice temperatury, przekroczenie których wpływa na duże osłabienie żerowania. Spadek temperatury powietrza o 5-8 stopni Celsjusza obniża temperaturę wody o około 2 stopnie. Taka różnica powoduje, że niektóre gatunki ryb (lin, karp, karaś) praktycznie przestają żerować.

Nie jest tajemnicą, że podczas długotrwałych upałów ryby biorą słabo. Bierze się to stąd, że w tym czasie ryby „schodzą” w bardziej natlenione rejony zbiornika wodnego i nie wykazują zainteresowania pobieraniem pokarmu.

Wędkowanie a tarło

Wędkarze z długoletnim doświadczeniem zdają sobie sprawę, że przy tworzeniu dobrego kalendarza brań nie można opierać się tylko na danej porze roku, aktualnej fazie księżyca czy uwzględnieniu konkretnej części dnia. Ważne są w tym przypadku też inne składowe, które powiedzą nam, kiedy nasza wyprawa na ryby zakończy się sukcesem. Do składowych tych należą m.in. okresy tarła poszczególnych gatunków ryb. Powszechnie uważa się, że ryby żerują dużo intensywniej tuż przed tarłem i zaraz po jego zakończeniu.

Czy siła i kierunek wiatru mają znaczenie?

Tak. Siła i kierunek wiatru to kolejne czynniki często uwzględniane w szczegółowych kalendarzach brań. „Wiatr ze wschodu – ryby chodu” to powszechnie znane przysłowie krążące w wędkarskim świecie. Jego sens bierze się zapewne z faktu, że wiatr wschodni z reguły zwiastuje rychłą zmianę pogody. Doświadczeni wędkarze wiedzą, że najlepiej i najprzyjemniej łowić ryby przy wietrze słabym, który nie zmienia swojego kierunku, choć lekko pofalowana wiatrem woda sprzyja zwiększeniu żerowania niektórych gatunków (karp, amur, leszcz). Przyjmuje się, że najlepsze efekty wędkarskie uzyskuje się w czasie podmuchów z kierunku południowego oraz zachodniego.

Ciśnienie atmosferyczne

Kalendarz wędkarski brań bardzo często zawiera też informacje o ciśnieniu atmosferycznym. Ciśnienie jest jednym z czynników determinujących sukces wędkarski. Długotrwałe obserwacje wskazują, że gwałtowne zmiany ciśnienia mają zdecydowanie negatywny wpływ na żerowanie większości gatunków ryb. Niekorzystny jest też spadek ciśnienia. Kalendarz brań zaprasza zaś na ryby podczas powolnego wzrostu ciśnienia, w czasie wypogadzania się po deszczu, a zwłaszcza po burzy. Dokonując podsumowania, należy stwierdzić, że precyzyjne ustalenie okresów brań jest bardzo trudne, a w zasadzie niewykonalne. W związku z tym wędkarski kalendarz brań należy traktować jako ogólną wskazówkę – a nie pewną informację. Bierze się to z faktu, że z przewidywaniem brań jest jak z przewidywaniem pogody – w każdej chwili może się coś zmienić. Kalendarz brań przydaje się zwłaszcza początkującym wędkarzom, którzy nie nabrali jeszcze doświadczenia i nie do końca wiedzą, kiedy i jakie gatunki łowić najbardziej efektywnie. Choć zdarzają się też opinie, że kalendarz brań wędkarskich jest po prostu nieprzydatny. No cóż… ile głów, tyle opinii.
Zdjęcie: duallogic/Envato Elements
Autor: Paweł Sadowski