W wędkarskim kalendarzu brań z pewnością znajdziemy informacje o fazie, w której znajduje się księżyc. Wynika to z ogólnego przeświadczenia, że fazy księżyca mają duży wpływ na intensywność żerowania ryb. Nie wszyscy wędkarze podzielają taki pogląd, choć statystycznie udowodniono, że w czasie pełni i około 1-3 dni przed pełnią księżyca żerowanie, a co za tym idzie, brania są bardzo słabe.
Temperatura powietrza oraz wody jest bardzo ważnym elementem wpływającym na intensywność żerowania ryb. Dobrze jest wiedzieć, że temperatura wody ma wpływ na wszystkie najważniejsze czynności życiowe ryb. Zdecydowana większość gatunków ryb słodkowodnych ma swoje optymalne granice temperatury, przekroczenie których wpływa na duże osłabienie żerowania. Spadek temperatury powietrza o 5-8 stopni Celsjusza obniża temperaturę wody o około 2 stopnie. Taka różnica powoduje, że niektóre gatunki ryb (lin, karp, karaś) praktycznie przestają żerować.
Nie jest tajemnicą, że podczas długotrwałych upałów ryby biorą słabo. Bierze się to stąd, że w tym czasie ryby „schodzą” w bardziej natlenione rejony zbiornika wodnego i nie wykazują zainteresowania pobieraniem pokarmu.