Data publikacji:

Kajak polo – zasady gry

Tradycyjne polo rozgrywane jest na trawiastym boisku, a zawodnicy poruszają się w trakcie meczu na koniach. W kajak polo rywalizacja przenosi się do wody, a do przemieszczania się służy kajak.

Akwen do rywalizacji w kajak polo musi mieć co najmniej 90 cm głębokości, a pole gry ma rozmiary 35x23 m. Boisko wyznaczają specjalne linie, a na dwóch jego końcach, na wysokości 2 m nad taflą wody, zawieszone są bramki mające metr wysokości i 1,5 m szerokości.

Mecz rozgrywają dwie 5-osobowe drużyny, które dodatkowo mają po 3 zawodników rezerwowych. Gracze poruszają się kajakami o długości 2,1-3,1 m, a szerokości 68-71 cm. Ich waga wynosi co najmniej 7 kg. Do tego posiadają wiosła o gładkich krawędziach. Wyposażenie każdego zawodnika składa się też z kasku z kratą i kapoka.

Mecz kajak polo składa się z dwóch 10-minutowych połów, pomiędzy którymi występuje 3-minutowa przerwa. Celem gry jest zdobycie większej ilości bramek niż rywal, a gdy po regulaminowym czasie gry mamy remis, o zwycięstwie decyduje dogrywka lub rzuty karne. Gol zostaje uznany wówczas gdy piłka całym obwodem przekroczy przednią powierzchnię bramki przeciwnika. Na boisku nie ma bramkarza – funkcję tę pełni zawodnik, który w momencie ataku rywala znajduje się najbliżej bramki. Piłkę podaje się rękoma lub specjalnym wiosłem, a gracz nie może trzymać jej w rękach dłużej niż 5 sekund.

Do gry w kajak polo używa się wodoodpornej piłki o wadze co najmniej 400 g, ale nie większej niż 450 g. Piłka używana przez mężczyzn musi mieć obwód w granicach 68-71 cm, a jej ciśnienie powinno zamykać się w przedziale 90-97 kPa. Z kolei obwód piłki dla kobiet musi mieć nie mniej niż 65 cm a nie więcej niż 67 cm, natomiast ciśnienie powinno wynosić 83-90 kPa.

Autor: Sylwia Stwora