Jazda konna, czyli jeździectwo – rodzaje

Mianem jeździectwa fachowo określa się wszystkie konkurencje sportowe związane z jazdą konną. Powszechnie słowem „jeździectwo” określa się również rekreacyjną jazdę konną. Na naszych łamach znajdziecie artykuły dotyczące tego tematu. Dowiecie się, jak zacząć przygodę z końmi oraz w jaki sprzęt powinniście się zaopatrzyć.

Rodzaje jeździectwa / jazdy konnej – dyscypliny:

  • Jeździectwo klasyczne (angielskie)
  • Western riding
  • Powożenie
  • Woltyżerkę
  • Rajdy długodystansowe

Dyscypliny jeździeckie

Jazda konna może wydawać się monotonna, ale tylko osobom, które nie praktykują tego sportu. Tak naprawdę istnieje bowiem aż kilka dyscyplin jeździectwa. Wybór konkretnej zależy między innymi od tego, jak bardzo przyszły jeździec kocha adrenalinę.

Jeździectwo klasyczne (angielskie)

To styl znany już właściwie na całym świecie. Jazda konno w stylu angielskim polega zarówno na rekreacyjnym wypadzie za miasto i cieszeniu się kontaktem z koniem, jak i pokonywaniu przeszkód na zawodach. Tego typu jazda konna wymaga specjalnego siodła – niezbyt głębokiego, a nawet wręcz płaskiego. To właśnie dzięki niemu jeździec może usiąść w taki sposób, aby móc w każdej chwili zarówno zatrzymać zwierzę, jak i je przyspieszyć.

Oczywiście nazwa „angielska” jazda konno nie wzięła się znikąd. Anglicy są znani z zamiłowania do koni – organizują liczne zawody i przykładają dużą wagę do stroju uczestników.

Western riding

Western riding to już zupełnie inny styl. Nazwa wzięła się od sposobu, w jaki  ujeżdżane były konie na amerykańskich ranczach i farmach. Przede wszystkim należy podkreślić, że jest to jazda konna na zupełnie luźnych wodzach, opierająca się na dyskretnej, ale bezbłędnej komunikacji człowieka ze zwierzęciem. Dlatego też konie do western ridingu muszą być świetnie wyszkolone i wyczulone na każdy, nawet najdelikatniejszy ruch jeźdźca.

Warto dodać, że ten oryginalny styl częściowo opiera się na zasadach neck reining, czyli na przykładaniu wodzy do szyi konia. Dzięki temu jazda konno może przebiegać przy użyciu tylko jednej ręki.

Powożenie

Powożenie to kolejna z dyscyplin jeździeckich. Polega ono na tym, że powożący siedzi w pojeździe zaprzęgowym i kieruje koniem, parą zwierząt albo nawet dwiema parami.

Warto wiedzieć, że istnieją zawody w powożeniu – kategorie dzielą się na ujeżdżanie (tutaj jazda konna oceniana jest pod względem dokładności i precyzji ruchów powożącego oraz prawidłowości ruchów koni), maraton (to test pod kątem wytrzymałości zwierząt oraz wyczucia tempa) oraz zręczność powożenia (następuje po maratonie i ocenia między innymi posłuszeństwo zmęczonych już zwierząt oraz umiejętność pokonywania przeszkód).

Woltyżerka

Woltyżerka to już jazda konna na najwyższym poziomie, niedostępna dla zwykłych „śmiertelników”. Dyscyplina polega na wykonywaniu rozmaitych, często bardzo skomplikowanych ćwiczeń fizycznych na galopującym lub kłusującym koniu. Wśród popularnych figur gimnastycznych wymienia się tutaj między innymi młynek do siadu tyłem, podpór tyłem, klęk, flagę wskok czy siad podstawowy.

Rajdy długodystansowe

Rajdy długodystansowe to jedna z najmłodszych dyscyplin jeździeckich. Zasady są proste: jeździec i koń muszą pokonać kilkudziesięciokilometrowy dystans w jak najkrótszym czasie. Należy dodać, że  przed startem, po każdym odcinku oraz po zawodach koń musi przejść badania weterynaryjne, które mogą wykluczyć zwierzę i jeźdźca z zawodów.

Jazda konno – porady dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pięknym sportem, jakim jest jazda konna, to pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
  • Zadbaj o bezpieczeństwo. Noś dopasowany kask, kamizelkę ochronną i sztyblety.
  • Zadbaj o wygodę. Podstawa to dobrze dobrane bryczesy i wygodne podkolanówki.
  • Zapisz się do wysoko ocenianej szkoły jazdy.
  • Uzbrój się w cierpliwość. Choć jazda konna wygląda na łatwą, w istocie wcale taka nie jest. Potrzeba czasu, aby nauczyć się współpracować ze zwierzęciem.
  • Słuchaj instruktora. Dopóki nie zakończysz etapu „początkujący”, dopóty próby samodzielnego decydowania o stylu jazdy mogą sprowadzić na ciebie niebezpieczeństwo.
Autor: R. Wojtaś
jeździectwo