Data modyfikacji:

Ostrogi jeździeckie - jakie ostrogi jeździeckie wybrać?


Ostrogi do jazdy konnej mają długą tradycję. Kiedyś ich zadaniem było zmuszanie konia do szybszej jazdy poprzez zadanie mu bólu. Obecnie ostrogi stosuje się w sposób umiejętny, tak aby zachęcić zwierzę do konkretnych ruchów. Ostrogi mają wysyłać mu jedynie sygnał, a nie sprawiać cierpienie. Sprawdźmy więc, dlaczego się je stosuje, jak je wykorzystywać, w jaki sposób powinniśmy je dopasować oraz jak prezentuje się ich historia.
konno

Ostrogi jeździeckie - historia


Kiedyś konie były podstawowym środkiem transportu oraz narzędziem na polu bitwy. Większość dorosłych osób potrafiła poruszać się konno. By manipulować posunięciami konia oraz zmuszać go do wysokiego tempa, korzystano z ostróg. Metalowe kabłąki z ostrymi zakończeniami sprawiały wierzchowcowi ból, niejednokrotnie go raniąc. Tym samym jeździec uzyskiwał oczekiwany efekt.

Obecnie ostrogi są stosowane w sposób humanitarny i niedozwolonym jest zadawanie zwierzęciu bólu. Ich dobór oraz zakładanie są ściśle określane przepisami, dzięki czemu chronimy nie tylko konia, ale i uczymy jeźdźca prawidłowej techniki.

Najstarsze ostrogi były wykonywane z brązu i były bezpośrednio związane z jazdą konną. Późniejsze wykonania miały świadczyć o statusie majątkowym ich posiadacza. Obecnie ostrogi są atrybutem osób, które na co dzień uprawiają jazdę konną. Mają różnorodne zakończenia i rozmiary, a ich zadaniem jest skuteczne skłanianie zwierzęcia do pędu.

Typy ostróg


Ostrogi jeździeckie standardowo dzieli się na trzy rodzaje: dziecięce, damskie oraz męskie. Najmniejsze rozmiary, do 36, kwalifikuje się jako dziecięce. Rozmiary 37-42 to ostrogi dedykowane paniom, a powyżej rozmiaru 42 panom. Oczywiście to, jakie ostrogi będą dla nas najlepsze, jest bezpośrednio związane z rozmiarem buta, który na co dzień nosimy. By były one prawidłowo założone oraz nie sprawiały koniu cierpienia, powinny być nieco większe od rozmiaru naszego obuwia.

Ważne jest również to, by nasze ostrogi nie niszczyły samego obuwia! Bardzo często buty do jazdy konnej są wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są bezpieczne w trakcie jazdy, zeskoków czy różnych warunków terenowych. Jeśli decydujemy się na buty skórzane, to i tutaj musimy wybrać ostrogi nieco większego od naszego rozmiaru. Zachowanie nieznacznego dystansu pomiędzy powierzchniami zabezpieczy buty przed porysowaniem czy poprzecinaniem.

Mocowanie ostrogi


Ostrogi mocuje się na dwa sposoby: za pomocą pasków parcianych lub skórzanych. Parciane są tańsze, ale i mniej trwałe. Możemy zacząć od nich, jeśli chcemy dopiero nauczyć się mocowania i sprawdzić, jakie ostrogi będą dla nas najlepsze. Jeżeli jeździec bierze udział w profesjonalnych zawodach konnych, warto zainwestować już w paski skórzane. Wyglądają elegancko, są mocniejsze oraz trwalsze.
Kolejnym elementem, na który zwracamy uwagę, są zakończenia ostróg. W jeździectwie nazywamy je bodźcami, bo to właśnie one wpływają bezpośrednio na zachowanie konia. Najkrótsze zakończenia mają zwykle ok. 1,5 cm długości. Ich maksymalna możliwa długość wynosi 3,5 cm. Jeśli jesteśmy początkującymi jeźdźcami, nie powinniśmy przekraczać 2,5 cm. Dopiero uczymy się nimi posługiwać, więc musimy być ostrożni, aby nie zrobić zwierzęciu krzywdy.

Zakończenia ostróg


Możemy spotkać się z różnymi zakończeniami ostróg. Niektóre z nich mają sam bodziec, inne bodziec z kulką, plastikowe wykończenie, gwiazdkę lub kółko. Początkujący jeźdźcy nie powinni zaczynać od gwiazdki lub kółka, ponieważ są to wykończenia profesjonalne, którymi trzeba posługiwać się z wyczuciem. Najlepszą opcją do nauki będą zwykłe bodźce lub plastikowe, które są delikatniejsze. Tutaj jednak musimy pamiętać, że z plastikowymi ostrogami nie zostaniemy dopuszczeni do zawodów jeździeckich.

Doświadczeni jeźdźcy wybierają zazwyczaj gwiazdkę lub kółko, które muszą być tępe. Posługiwanie się nimi wymaga praktyki, aby zwierzę nie zostało uszkodzone. To ważne również dla samego jeźdźcy, który musi wiedzieć, jak manipulować ruchami konia. Trzeba pamiętać, że to nie ostrogi są pierwszym bodźcem, a ułożenie łydek. To nimi wskazujemy zwierzęciu, jakiego ruchu oczekujemy. Później sięgamy po bat, a gdy on nie przynosi efektów, dopiero korzystamy z ostróg.

Ostrogi do jazdy konnej - czy to bezpieczne?


Jazda konna budzi czasami wiele kontrowersji. Towarzyszy nam strach, że koń może nie być właściwie traktowany, a sposoby manipulowania jego ruchem są niebezpieczne i bolesne. Tutaj na szczęście nie ma potrzeby się martwić. Jeśli konia dosiada doświadczony jeździec, ostrogi nie przynoszą zwierzęciu cierpienia. Osoba siedząca na wierzchowcu utrzymuje prawidłową pozycję oraz równowagę, przez co nie dotyka ostrogami konia. To ułożenie ciała oraz bodźce ze strony łydek wysyłają sygnał koniu, co powinien zrobić.

Zastosowanie delikatniejszych ostróg przez osoby niedoświadczone również jest formą zabezpieczenia zwierzęcia przed krzywdą. Jeśli konia dosiadłby jeździec, który bez umiejętności zacząłby korzystać z ostróg, mógłby sprawić ból, a nawet i zranić go. Dlatego też problemem nie są same ostrogi, ale technika korzystania z nich. Jeśli nie będziemy ich nadużywać, to nie będą one dla konia niebezpieczne.

Wybór ostróg


To, jakie ostrogi wybierzemy, zależy od rozmiaru naszego obuwia oraz od naszego doświadczenia. Jeśli jesteśmy dopiero początkujący, powinniśmy wybrać delikatniejsze ostrogi, którymi nie zrobimy zwierzęciu krzywdy. Przy ich wyborze należy również pamiętać o samych butach, które czasami łatwo jest zniszczyć. Odpowiednia technika korzystania z ostróg zapewnia efekty na zawodach oraz bezpieczeństwo.
Autor: Aleksandra Bartosik