Data modyfikacji:

Jazda na nartach wodnych, czyli wszystko co musisz wiedzieć o jeździe na nartach wodnych

Narciarstwo wodne to sport, który został wynaleziony w Stanach Zjednoczonych. Podczas wykonywania manewrów na wodzie, niezbędne jest wykorzystanie siły wiatru oraz napędu mechanicznego, na przykład w postaci motorówki. Pozwoli to nam utrzymać się na powierzchni akwenu. Oprócz odpowiednich warunków jazda na nartach wodnych wymaga również użycia odpowiedniego sprzętu. Wybierając odpowiedni asortyment, ułatwimy sobie ślizganie się z dużą prędkością po wodzie. Co zatem wybrać na początek? W jaki sprzęt zainwestować i które propozycje są godne uwagi? Zapraszamy do poniższego poradnika, gdzie odpowiemy na te oraz kilka innych pytań.

narty wodne

Jak się przygotować do jazdy na nartach wodnych?

Narty wodne to efektowny sport, którego uprawianie sprawia dużo przyjemności nie tylko temu, który porusza się po tafli wody. Będąc nad morzem, jeziorem, czy zalewem, nie raz byliśmy świadkiem rewelacyjnych wyczynów i akrobacji na wodzie. Obserwując to z zachwytem, nie zdajemy sobie sprawy, ile pracy i wysiłku kosztuje rozpoczęcie przygody z narciarstwem wodnym. Do momentu aż sami jej nie rozpoczniemy. Od czego zacząć? Jeśli kompletnie nie wiemy, jak jeździć na nartach wodnych, powinniśmy udać się do specjalisty, który pomoże wybrać nam odpowiedni sprzęt. Dobrze jest dopasować narty do umiejętności oraz stylu jazdy. Ci, którzy nie mieli jeszcze przyjemności sunąć po tafli wody, zaleca się narty combo. To propozycja, która ułatwi naukę, ponieważ posiadają specjalne czubki, zapewniające kontrolę. Produktem, który spełni oczekiwania początkujących amatorów, jest

Można na nich jeździć slalomem. Jednak same narty to nie wszystko. Bardzo pomocne są lekcje pływania, które powinny odbywać się pod okiem instruktora. Decydując się na naukę jazdy na bartach wodnych, zainwestujmy w kilka godzin instruktażu, które z pewnością ułatwią nam rozpoczęcie jazdy. Ponadto specjalista udzieli nam kilka wskazówek odnośnie tego, jak zachować się na wodzie w różnych sytuacjach. Doświadczenie instruktora z renomowanej szkoły może nam się przydać wielokrotnie. Jak wyglądają takie lekcje? To mniej więcej półgodzinne sesje podczas których wyrabia się podstawową technikę jazdy. Rzutuje to na dalszy rozwój hobby oraz bezpieczeństwo korzystającego z nart wodnych.

Niezbędny sprzęt do jazdy na nartach wodnych

Narciarstwa wodnego, jak sama nazwa wskazuje, nie ma bez nart wodnych. Niepodważalnym faktem jest, że muszą one być dopasowane do potrzeb użytkownika. Istnieją cztery rodzaje nart wykorzystywanych do uprawiania tego sportu. Niemniej jednak najpopularniejsze są, już wcześniej wspomniane narty combo oraz slalomowe, inaczej zwane monoskami. Te pierwsze są przeznaczone do nauki i zapewniają większe bezpieczeństwo. Z czasem, gdy nabierzemy większej wprawy, ale i odwagi możemy przejść na narty slalomowe. Ich przeznaczeniem jest szybka jazda i wykonywanie ostrych zakrętów na jednej narcie. W zawodowym narciarstwie wyróżnia się jeszcze inne rodzaje nart, ale są one na tyle profesjonalne, że nie są polecane osobom, które stawiają pierwsze kroki na wodzie. Jak idealnie dobrać sprzęt? Dorosła osoba powinna wybrać narty na długość około stu siedemdziesięciu centymetrów. Ich szerokość nie powinna być mniejsza niż piętnaście centymetrów. Kluczową i bardzo istotną kwestią są wiązadła. To one odpowiadają za stabilność podczas wykonywania wszelkich manewrów. Jeśli zależy nam na uniknięciu kontuzji, a tak zapewne jest, postawmy na dobry sprzęt. Dla młodocianych użytkowników w sklepach są dostępne modele z dodatkową płetwą z tyłu. To opcja, która zdecydowanie ułatwia naukę i dodatkowo zapewnia maksimum bezpieczeństwa. Aby czuć się pewnie i odpowiednio zabezpieczonym, nie powinniśmy zapominać o piance oraz kamizelce ratunkowej. Doskonałym wyborem jest

która dostosowuje się do ruchów, dzięki czemu śmiało można próbować nowych akrobacji. Na co zwrócić uwagę wybierając kamizelkę asekuracyjną? Przede wszystkim powinna ona być zgodna z obowiązującymi normami. Idealne tworzywo to stretch, a pas zapewniający komfort użytkowania powinien być regulowany w talii. Nie zapominajmy także o finach i lince holowniczej, która koniecznie musi być elastyczna i długa na co najmniej dwadzieścia pięć metrów.

Zasady bezpieczeństwa w narciarstwie wodnym

Jak każdy sport, tak i jazda na nartach wodnych wymaga odpowiedniego przygotowania. W pierwszej kolejności, oprócz sprzętu warto wykupić kilka lekcji z instruktorem. Może to być również kurs dla początkujących w lokalnej szkółce sportów wodnych. Tego typu zajęcia ułatwią wykonywanie manewrów oraz nauczą odpowiedniej techniki. Jednak bez względu na to, jak dobrze będziemy przygotowani, nie powinniśmy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa dotyczących jazdy na nartach wodnych. Co powinniśmy wiedzieć? O czym nie zapominać? Poniżej mała ściągawka:

  • Upewnij się, że sprzęt nie ma żadnych wad. Sprawdzaj go przed każdym startem.
  • W niepogodę powstrzymaj się od jazdy. Burza, mocny wiatr, ulewa - to nie są warunki sprzyjające pobytowi na tafli wody.
  • Ustal znaki pomiędzy Tobą a osobą, która prowadzi motorówkę. Powinny one być jasne i czytelne dla obu stron.
  • Unikaj przeszkód, omijaj boje i inne osoby przebywajcie na wodzie.
  • Jeśli nie zdążysz ominąć przeszkody, puść linkę i usiądź na wodzie. Dzięki temu skutecznie wyhamujesz.
  • W Polsce, a nawet w całej Europie na motorówce oprócz osoby jej prowadzącej, musi znajdować się druga osoba, która będzie w stanie dopilnować bezpieczeństwa sportowca.
  • Nie szarżuj. Jedź ostrożnie adekwatnie do posiadanych umiejętności.
  • Nie pływaj na płyciznach, ponieważ jest to niebezpieczne.
  • Korzystaj tylko ze specjalistycznego sprzętu. Odpowiedni sprzęt jest bardzo ważny, ale tylko w połączeniu z rozsądkiem oraz odpowiednim przygotowaniem, zapewni nam bezpieczną jazdę. Pamiętajmy o tym!

 Autor:  Joanna Szaj