Data modyfikacji:

Gra w golfa - od czego zacząć? Podstawy gry w golfa

Gra w golfa ma w naszym kraju opinię bardzo elitarnej i drogiej rozrywki. Wbrew pozorom rozpoczęcie zabawy z tym sportem nie jest aż tak trudne i kosztowne. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
gra w golfa

Gra w golfa

Gra w golfa - historia

Golf wywodzi się ze Szkocji, a jego początki sięgają średniowiecza. Współczesne zasady sportu wykrystalizowały się na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy zaczęto organizować pierwsze rozgrywki turniejowe. Dzięki ogromnym wpływom Imperium Brytyjskiego dyscyplina stała się niezwykle popularna w krajach anglosaskich, a w XX wieku podbiła resztę świata zachodniego. Rozwija się ona także w Polsce od około 30 lat, stale przyciągając nowych graczy.

Przeczytaj również: Strzelanie z łuku dla początkujących. Jak prawidłowo strzelać z łuku?

Podstawy gry w golfa

Podstawowe zasady golfa są dość jasne i przejrzyste. Zabawa przebiega w całości na polu golfowym. W przeciwieństwie do innych popularnych sportów, wygląd „boiska” nie jest tu mocno sformalizowany, wynika to bowiem wprost z jego rozmiarów, które mogą osiągnąć nawet kilka kilometrów kwadratowych. Pole golfowe posiada od kilku do osiemnastu numerowanych dołków, które zostały umieszczone na obszarach z krótko przyciętą trawą (tzw. green). Poza murawą na polu gry znajdziemy też specjalne „pułapki” na piłki pod postacią piaskowych wydm lub oczek wodnych.

Celem rozgrywki jest wbicie piłeczki po kolei do każdego z dołków, przy użyciu jak najmniejszej liczby uderzeń kijem. Gracze mogą wybierać spośród wielu typów tych narzędzi. Niektóre przeznaczone są do mocnych, a inne do bardziej precyzyjnych zagrań. Cechami doświadczonego golfisty jest umiejętność oceny sytuacji, dobór odpowiedniego kija, a także optymalna technika wykonywania strzałów. Przebieg rozgrywki oraz system punktowy regulują dziesiątki dodatkowych i bardzo dokładnych zasad. Ich oficjalną wersję w języku polskim znajdziemy w tym miejscu.
Początkujący golfista musi pamiętać, że gra wymaga od niego zachowania odpowiednich manier, czyli wystrzega się zbędnego podnoszenia głosu, kłótni, wulgarnych gestów itd. Niezwykle ważny jest tez odpowiedni elegancki strój. Uczestnicy rozgrywki ubierają się w koszule z kołnierzykiem, najczęściej są to różnego typu koszulki polo. Dodatkowo spodnie powinny być zawsze spięte paskiem. Kobiety mogą założyć spódnice. Na polu zabronione są dresy, dżinsy i krótkie spodenki (tylko latem robi się tu wyjątek).

Ile kosztuje gra w golfa?

Koszty gry w golfa możemy podzielić na te związane z wypożyczeniem lub kupnem sprzętu oraz wynajęciem miejsca do gry. Mogą różnić się one dość znacząco w zależności od wybranego przez nas klubu golfowego oraz pola (ich listę znajdziemy stronie internetowej Polskiego Związku Golfa). Oto przykładowa lista cen:
  • lekcje dla początkującego, nauka technik gry – ok. 30-200 zł za godzinę,
  • wejście na strzelnicę, gdzie możemy potrenować uderzenia kijem – ok. 15-50 zł,
  • jednorazowe wejście na pole golfowe – ok. 40-200 zł (zależy od pola, pory roku i dnia tygodnia),
  • wypożyczenie kija – ok. 8-15 zł,
  • wypożyczenie zestawu kijów – ok. 50-200 zł,
  • kupno używanych kijów – ok. 300-700 zł,
  • kupno nowych kijów – ok. 500-2500 zł,
  • nowa rękawiczka – ok. 30-100 zł, • piłki – ok. 1-8 zł.
Autor: Michał Kułakowski