Data publikacji:

Skimboarding dla początkujących – jak zacząć i jaki sprzęt wybrać?

Pierwszy raz słyszysz o skimboardingu? To jeden ze sportów wodnych, które zdobywają coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, skoro można uprawiać go niemal wszędzie. Na czym polega skimboarding, jak zacząć i jakiego sprzętu potrzebujesz? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w naszym poradniku. Miłej lektury!
Young man jumping onto a red skimboard at the beach

Skimboarding – co to takiego?

Zacznijmy od dawki teorii. Czym jest skimboarding? Sport wodny jest na pierwszy rzut oka podobny do surfingu. Niektórzy nazywają go nawet surfingiem po płaskiej wodzie, podczas gdy inni określają go jako najtańszy sport deskowy na świecie. Brzmi zachęcająco, prawda?
Skimboarding jest dynamicznym i jednocześnie dość bezpiecznym sportem plażowym, który polega na ślizganiu się po wodzie na specjalnej desce. Do jego uprawiania nie potrzebujesz wiatru czy dużych fal – zamiast tego wystarczy chwycić sprzęt w rękę, a następnie rzucić go na mokry piasek i prześlizgnąć się po powierzchni wody. Oczywiście, niektórzy zaawansowani skimboarderzy potrafią wykonywać różne triki czy nawet łapać fale, jednak wymaga to wprawy. Na sam początek wystarczająca jest jazda po wodzie lub piasku.
Polecamy: Snowboard

Czy skimboarding to dobry pomysł?

Oczywiście, że tak! Skimboarding to świetny sposób na rozpoczęcie przygody ze sportami wodnymi, ale nie tylko. To również:
  • możliwość uprawiania skimboardingu na każdej plaży z płytką wodą i umiarkowanymi falami,
  • dobry sposób na poprawę równowagi i koordynacji ruchowej oraz rozwój mięśni,
  • niskie koszty początkowe,
  • mnóstwo zabawy dla małych i dużych.
  • Do tego skimboarding jest idealnym sposobem na… doskonalenie trików wykonywanych na deskorolce!

    Skimboarding – jak zacząć?

    Zachęciliśmy cię do dania szansy skimboardingowi? To świetnie! Teraz wystarczy tylko poczekać na sezon plażowy. Możesz też wziąć sprawy w swoje ręce i polecieć do ciepłych krajów, aby jak najszybciej rozpocząć trenowanie swoich umiejętności. Jak zacząć przygodę z tym sportem wodnym?
    Przede wszystkim znajdź odpowiednie miejsce. Najlepiej sprawdzają się plaże z równym, piaszczystym brzegiem. Unikaj za to kamieni, które mogą cię zranić w razie niespodziewanego upadku (a ten może się wydarzyć, zwłaszcza na początku).
    Równie ważne jest wybranie właściwego momentu na rozpoczęcie jazdy na desce do skimboardingu. Najlepiej robić to podczas opływu, gdy powierzchnia wody jest dość płaska. Dzięki temu będzie ci łatwiej utrzymać równowagę i opanować podstawy ślizgania się na desce.
    Co więcej, musisz nauczyć się odpowiedniej techniki ślizgu, którą można podzielić na 3 etapy:
  • Zacznij od chwycenia deski do skimboardingu i ustawienia się w stronę wody.
  • Wyrzuć deskę przed siebie, aby wylądowała płasko na piasku.
  • Wykonaj pewny skok na deskę (wskocz na nią obiema nogami), a gdy już wylądujesz – ugnij lekko kolana. W ten sposób ułatwisz sobie utrzymanie równowagi.
  • Jaka deska do skimboardingu? Porady

    Do uprawiania sportu wodnego niezbędna jest deska do skimboardingu. Jaką wybrać? Do wyboru masz 2 rodzaje sprzętu: drewniane i piankowe.
  • Drewniana deska do skimboardingu – polecana dla osób początkujących ze względu na lekkość i niską cenę. To świetna opcja, jeśli chcesz kupić sprzęt dla swojego dziecka.
  • Piankowa deska do skimboardingu – cieszy się większą popularnością wśród osób, które mają w planach dłuższą przygodę w ślizganiu się po wodzie. Sprzęt jest odrobinę cięższy od drewnianej deski, jednak jest odporny na odkształcenia i z pewnością posłuży przez dłuższy czas.
  • Zwróć uwagę nie tylko na materiał, z którego została wykonana deska do skimboardingu. Duże znaczenie ma również rozmiar sprzętu, który należy dopasować do wagi użytkownika. Im większa masa ciała, tym dłuższa powinna być deska.
    Zdjecie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.