Data publikacji:

Jakie są sporty zimowe?


Zastanawiasz się, jakie są sporty zimowe, które wzbudzają największe zainteresowanie wśród Polaków? W czym odnosimy triumfy na arenie międzynarodowej? Jak nasi rodacy spędzają aktywnie czas w trakcie tej pory roku? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poznasz po przeczytaniu dzisiejszego tekstu.
skuter

Sporty zimowe – w czym Polacy odnoszą największe sukcesy?


Nie da się ukryć, że ten aspekt ma przełożenie na popularność danej dyscypliny. W jakich sportach zatem dobrze idzie naszym sportowcom? W tym gronie są m.in. skoki narciarskie. Wszystko rozpoczęło się tak naprawdę od Adama Małysza. Skoczek urodzony w Wiśle sprawił, że ta dyscyplina stała się jednym ze sportów narodowych w naszym kraju. Ta sytuacja ma miejsce już ponad 20 lat. Na koncie Adama Małysza nie brakuje wielu spektakularnych sukcesów. Warto wiedzieć, że skoczek z Wisły jest m.in. czterokrotnym medalistą igrzysk olimpijskich. W 2002 roku (w Salt Lake City) Adam Małysz zdobył srebro i brąz. Osiem lat potem (w Vancouver) dołożył do swojego dorobku kolejne dwa srebrne krążki. Ten wybitny sportowiec ma na koncie także cztery tytuły mistrza świata czy cztery zwycięstwa w Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata.


Sukcesy Adama Małysza odbiły się szerokim echem. Gdyby nie on, wielu Polaków nie uprawiałoby tej dyscypliny sportu. To właśnie triumfy zawodnika z Wisły spowodowały, że mnóstwo osób zaczęło budować miniskocznie wokół własnych domów. Nie brakowało także młodych adeptów tej dyscypliny, którzy chcieli iść w ślady wielkiego mistrza... Tak rozpoczęła się m.in. kariera Kamila Stocha. Zawodnikowi z Zębu udało się to, czego nie dokonał Adam Małysz. Kamil Stoch zdobył bowiem aż trzy złote medale igrzysk olimpijskich – dwa w Soczi (2014 rok) i jeden w Pjongczang (2018 rok). Do tego ma w swojej kolekcji brązowy medal za konkurs drużynowy (wywalczony znowu w Pjongczang). Czym jeszcze może pochwalić się skoczek z Zębu? To m.in. dwa tytuły mistrza świata i dwa triumfy w Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata. W ostatnich latach z cienia Kamila Stocha wychodzą powoli Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Fakt, że skoki narciarskie są u nas bardzo popularne sprawia, że nie musimy martwić się o to, co będzie za kilka, kilkanaście lat. W końcu nie brakuje wielu młodych skoczków, którzy mają potencjał, aby tak jak Adam Małysz oraz Kamil Stoch, dominować na arenie międzynarodowej.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie są sporty zimowe, w których także mamy czym się pochwalić? To na pewno biegi narciarskie. Kilka lat temu znakomicie na trasach spisywała się Justyna Kowalczyk (obecnie nie jest już czynną zawodniczką). Narciarka urodzona w Limanowej ma na swoim koncie wiele sukcesów. W jej dorobku jest m.in. aż pięć medali z igrzysk olimpijskich. W 2006 roku (w Turynie) Justyna Kowalczyk zdobyła brąz. Cztery lata potem (w Vancouver) dołożyła do kolekcji po jednym medalu z każdego kruszcu. Z kolei w 2014 roku (w Soczi) nasza zawodniczka okazała się najlepsza na 10 km stylem klasycznym. O czym jeszcze warto wspomnieć? Justyna Kowalczyk zdobyła aż osiem medali Mistrzostw Świata (dwa złote, trzy srebrne i trzy brązowe) i czterokrotnie wygrywała Klasyfikację Generalną Pucharu Świata.

Jazda na nartach


Jakie dyscypliny są najczęściej uprawiane przez Polaków w okresie zimowym? Statystyki pokazują, że chodzi m.in. o jazdę na nartach. To świetny sposób, by zrelaksować się i chociaż na chwilę zapomnieć o szarej rzeczywistości. W naszym kraju nie brakuje zaś miejsc, gdzie z powodzeniem możesz jeździć na nartach. Warto wspomnieć o takich lokalizacjach jak Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska czy Kasina Wielka. Jak rozpocząć przygodę z tym sportem? Nie obejdzie się bez nabycia porządnego sprzętu. Masz tutaj dwie opcje. Możesz kupić narty (a potem inne niezbędne akcesoria) np. na stronie internetowej Ceneo.pl. Ewentualnie masz okazję skorzystać z wypożyczalni sprzętu, które zazwyczaj znajdują się niedaleko stoków. Co trzeba mieć, by nauczyć się jeździć? Są to narty, kijki, gogle, kask, odpowiedni strój czy buty. Warto także posiadać pojemną torbę na cały ekwipunek. Nie zapominaj o ubezpieczeniu turystycznym.
Masz już wszystko skompletowane? W tym momencie sporo osób zastanawia się, czy warto uczyć się jeździć samodzielnie. W końcu obecnie nie brakuje rozmaitych poradników na internecie. Nie jest to jednak do końca dobra opcja. Lepiej zainwestować w lekcje u profesjonalnego instruktora. Dzięki temu nauka będzie przebiegała nie tylko efektywnie, ale także bezpiecznie.

Snowboard


Jakie są dyscypliny sportowe zimowe związane z jazdą na nartach? Wielu osobom na myśl, w pierwszym momencie, przychodzi właśnie snowboard. Na szczęście w naszym kraju nie brakuje miejsc, gdzie można uprawiać ten sport. W gronie najczęściej wymienianych lokalizacji (polecanych przez ekspertów) są Wisła, Szczyrk czy Karpacz. Co trzeba zaś posiadać, by można było rozpocząć naukę? Jeśli interesują cię szybkie i zarazem bezpieczne zakupy, to warto odwiedzić Ceneo.pl. Masz tam do wyboru m.in. porządne deski snowboardowe od renomowanych marek. Dla początkujących świetnie sprawdzają się produkty typu All Mountain. Nie możesz zapomnieć o kasku i goglach, które chronią nasze oczy. Co jeszcze jest istotne? Odpowiedni strój. Najlepiej, by składał się z kilku warstw. Dzięki temu nawet bardzo niskie temperatury nie będą ci straszne. Pamiętaj również o plecaku i wykupionej polisie ubezpieczeniowej. Po raz kolejny rekomendujemy, by stawiać pierwsze kroki w tej dyscyplinie pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Szybko nauczysz się podstaw i nie wyrobisz sobie żadnych złych nawyków.

Łyżwiarstwo


Warto także pomyśleć o tej dyscyplinie sportu, która z roku na rok ma coraz więcej zwolenników. Jeździć na łyżwach możemy w bardzo wielu miejscach. Tak naprawdę w każdym większym polskim mieście jest minimum jedno lodowisko. Dodatkowo w okresie zimowym można skorzystać z wielu ślizgawek znajdujących się pod gołym niebem, które zostały dokładnie przygotowane i są odpowiednio zabezpieczone. Możesz tam zatem wybrać się bez żadnych obaw. Co jest niezbędne, by rozpocząć przygodę z tym sportem? Przede wszystkim są to łyżwy. Możesz je wypożyczyć albo kupić na przykład na stronie internetowej Ceneo.pl. Do wyboru masz sprzęty różniące się marką producenta (np. Tempish, Roces), konstrukcją, sposobem zapięcia czy rozmiarem. Jeśli dopiero zaczynasz, to zdecyduj się na łyżwy dla początkujących. Mają one m.in. charakterystyczną konstrukcję płozy o wydłużonej części tylnej. Nie zapominaj o odpowiednim stroju. Warto także posiadać m.in. kask oraz ochraniacze, które sprawią, że upadki (a takich na początku nie brakuje) nie będą aż tak bardzo bolesne. Co jeszcze jest istotne? Są to ochraniacze na same płozy.
Jakie są inne dyscypliny sportowe zimowe popularne w naszym kraju? Nie brakuje osób, które uprawiają m.in. hokej na lodzie. Warto wiedzieć, że w sklepach masz zaś do wyboru łyżwy nie tylko figurowe, ale także właśnie dedykowane tej dyscyplinie. Umożliwiają one szybsze, bardziej brawurowe poruszanie się po tafli. Jakie są inne sporty zimowe uwielbiane przez Polaków? Warto wspomnieć także o jeździe na sankach. Daje ona wiele frajdy. I to nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Na sankach możesz jeździć praktycznie wszędzie. Nawet niedaleko własnego domu lub mieszkania. Zadbaj jednak o to, by było w 100% bezpiecznie.
Autor: Tomasz Nowak
Autor: Tomasz Nowak