Data publikacji:

Jaki rower do miasta?

Zapaleni rowerzyści są zgodni - każda pora roku jest dobra na rower. Twierdzenie to nabiera jeszcze większej mocy, gdy zaczynamy doceniać dwa kółka w zakorkowanym mieście. Jaki rower do miasta wybrać, aby było i szybko, i wygodnie?

Wybór odpowiedniego roweru jest sprawą dosyć ważną. Od niego zależy komfort jazdy, ale i ewentualne wydatki w przyszłości. A jazda po mieście ma przecież swoją specyfikę.

Na co dzień czy od święta?

Na grafice: Rower miejski Kross Grand 799 zł;

Zanim udamy się do sklepu rowerowego, postawmy sobie pytanie: jak często będziemy używać roweru. Będą to raczej niedzielne przejażdżki w gronie najbliższych czy codzienne dojazdy do pracy lub szkoły? Jeśli eksploatacja będzie bardzo częsta, wtedy warto zainwestować w droższy model. Drugim aspektem jest dostosowanie jednośladu do naszej wagi i postury. Rower dla dobrze zbudowanego mężczyzny musi być po prostu większy i bardziej wytrzymały. Pamiętajmy, że wymarzone dwa kółka też należy "przymierzyć" przed zakupem.

Miejski, czyli jaki?

Na grafice: Rower trekkingowy Author, 2399 zł

Nie każdy tzw. góral sprawdzi się w mieście. Naturalnym wyborem jest w tym przypadku rower miejski. To uniwersalny typ roweru, który najlepiej nadaje się do codziennej eksploatacji. Specyfiką jazdy miejskiej jest przemieszczanie się po płaskim terenie.

Wybierając dany model, powinniśmy zwrócić uwagę na pozycję przybieraną w trakcie jazdy. Musi być ona wygodna, wyprostowana, ale też pozwalająca nam na dogodną obserwację tego, co dzieje się na drodze. Typowy rower miejski posiada szereg praktycznych akcesoriów, które znacznie ułatwiają podróż. Są to m.in: elementy odporne na warunki atmosferyczne, dodatkowe hamulce, błotniki, osłona łańcucha czy wygodny koszyk, w którym przewieziemy podręczny bagaż czy zakupy. Rower miejski ma najodpowiedniejszą geometrię ramy, co sprawdza się w mieście. Zwróćmy też uwagę na zabezpieczenie (często zostawiamy rower przypięty w wyznaczonych do tego miejscach), oświetlenie i dzwonek.

Co jeszcze do miasta?

Na grafice: Rower składany Nice Bike, 649 zł

Wiele osób jeżdżących na co dzień po mieście preferuje rower trekkingowy. Różni się od roweru miejskiego geometrią ramy, która pozwala jeździć szybciej i pokonywać niewielkie pagórki. Tym samym jest też przeważnie lepiej zamortyzowany.

Kolejnym chętnie wybieranym modelem do miasta jest rower składany. Zaletą są jego niewielkie rozmiary i lekkość. Dzięki temu uda się go schować zarówno w ciasnym mieszkaniu, jak i pod biurkiem w pracy. Nie ma jednego typu roweru, który sprawdzi się w każdym mieście, a o ostatecznym wyborze decyduje co najmniej kilka czynników. Musimy liczyć się zwłaszcza z tymi, które dotyczą naszego trybu życia.

Więcej ofert rowerów znajdziesz tu.

Autor: Bogumiła Kurzeja