Data modyfikacji:

Rower miejski, czyli jaki rower miejski wybrać?

Moda na zdrowy i aktywny tryb życia trwa w najlepsze i nikogo nie dziwi już wzmożony ruch na ścieżkach rowerowych. Coraz więcej osób wybiera właśnie rower miejski jako środek transportu — zarówno tego do pracy, jak i do szkoły czy na spotkanie z przyjaciółmi. Jego on niezwykle wygodny, ekologiczny i ekonomiczny, a przy tym także stylowy. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i uniknąć godzin spędzonych w korku, wybierz odpowiedni dla siebie rower miejski. Podpowiadamy, jak kupić, by nie żałować.
rower miejski

Jaki rower miejski wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Stoisz przed wyborem idealnego dla siebie roweru miejskiego, który pozwoli ci na szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce czy weekendową rekreację? To doskonały pomysł i jeszcze lepszy sposób na poprawę kondycji, samopoczucia i zyskanie wielu cennych endorfin. Zakup tego wymarzonego jednośladu nie należy do najłatwiejszych, ponieważ przed podjęciem decyzji należy rozważyć kryteria techniczne, które będą wpływać na nasz komfort oraz zadowolenie z jazdy. Nie chodzi tutaj o stylistykę, choć wiadomo, że rowery miejskie robią ogromne wrażenie i prezentują się niezwykle estetycznie. Zarówno te modele damskie, jak i męskie wyróżniają się ze względu na unikalne wzornictwo. Jednak wygląd nie powinien być priorytetem. Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania, aby potem skupić się na specyfice oglądanych modeli i dobrać taki, który najbardziej odpowie na nasze potrzeby czy oczekiwania.

Zastanów się, w jaki sposób wykorzystasz rower miejski.

  1. Czy zamierzasz korzystać z niego jako alternatywa dla auta, czy komunikacji miejskiej i chcesz nim codziennie dojeżdżać do pracy/szkoły? Czy w planach masz także rekreacyjne wycieczki?
  2. Czy trasy, które będziesz pokonywać, będą płaskie i asfaltowe, czy większość będzie stanowić podjazdy?
  3. Czy będzie konieczne częste przenoszenie roweru, wnoszenie go po schodach bądź wstawianie do windy?
  4. Czy chcesz montować na rowerze miejskim fotelik dziecięcy?
  5. Czy chcesz wykorzystać rower także do przewożenia jakichś rzeczy, np. zakupów spożywczych?
Odpowiadając sobie na te pytania, z pewnością będziesz lepiej zrozumieć specyfikę techniczną rowerów i jej wpływ na komfort jazdy.

Jaka rama roweru miejskiego będzie najlepsza?

Jedną z istotnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, jest rama roweru. Najpierw zastanów się nad jej rozmiarem. Rowery damskie miejskie są z reguły nieco mniejsze od tych męskich, jednak nie jest to reguła. Wymiar ramy powinien być dopasowany nie pod kątem płci, ale naszego wzrostu oraz długości kończyn. Musi ona zapewnić komfortową pozycję podczas jazdy, kiedy to będziemy wyprostowani. Jednocześnie siedząc na siodełku, powinniśmy mieć możliwość sięgnąć stopami do podłoża. Dużą mobilność daje regulacja wspornika siodełka. Sam kształt ramy nieco różni się w modelach damskich i męskich. Rower miejski męski ma nieco bardziej konwencjonalną budowę, a ten dedykowany paniom ma bardzo obniżoną górną rurę, aby umożliwić łatwiejsze wsiadanie. Pozwala to na swobodną jazdę np. w sukience. Z uwagi na dużą wygodę podczas wsiadania, coraz więcej panów także decyduje się na wybór roweru o takiej właśnie konstrukcji.

Oprócz rozmiaru ramy ważny jest także materiał, z jakiego została wykonana. Do wyboru mamy ramę stalową oraz aluminiową – to dwie najczęściej rekomendowane przez producentów propozycje. Nie można ocenić, która z nich jest lepsza, jednak z pewnością można odpowiedzieć na pytanie, jaka jest lżejsza. Rama aluminiowa wyróżnia się z uwagi na swoją lekkość. Dlatego jest polecana paniom, które muszą wprowadzać rower na piętro czy do piwnicy. Z kolei konstrukcja stalowa jest cięższa, jednak bardziej trwała i lepiej sprawdzi się, gdy chcemy jeździć także w parku czy po leśnych ścieżkach.

Wielkość kół odpowiednio dopasowana

Na komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy ma wpływ także wielkość kół. Rower miejski damski najczęściej wyposażony jest w koła o średnicy 26 bądź 28 cali. I w tym przypadku czynnikiem, który zdecyduje o wyborze, będzie wzrost oraz postura rowerzysty. Panie najczęściej wybierają ten mniejszy wariant. Jest on znacznie prostszy w manewrowaniu, przenoszeniu, wnoszeniu. Jeśli jednak poszukiwany jest rower miejski dla osoby o wyższym wzroście, wtedy poczucie stabilności zapewnią koła o wielkości 28 cali. Te z kolei z pewnością zwiększą komfort podczas jazdy po nierównym terenie. Wyboista nawierzchnia będzie mniej odczuwalna.

Dobrze dobrane siodełko rowerowe

Warto zwrócić uwagę również na siodełko rowerowe w wybieranym przez nas modelu. To, jakie siodełko zapewni nam wygodę, będzie zależało od rozstawienia kości kulszowych. Rower miejski damski jest najczęściej wyposażony w nieco szersze siodełko niż rower miejski męski. Nie stanowi to oczywiście reguły, jednak konstrukcja ta wynika z budowy anatomicznej i występujących różnic. Dodatkowo warto przyjrzeć się grubości oferowanych siodełek. Im grubsze będzie, tym niestety zwiększy się ryzyko nieprzyjemnych i bolesnych otarć. Dlatego jeśli planujesz dłuższe wycieczki, zdecyduj się na model, który będzie miękki.

Ważne wyposażenie roweru, o którym warto pamiętać

Przy zakupie roweru miejskiego miej na uwadze także dodatki, które umożliwiają jego spersonalizowanie. Chodzi tutaj zarówno o komfort, jak i bezpieczeństwo. Dlatego jeśli planujesz korzystanie z roweru nawet po zmroku, zainwestuj w dodatkowe oświetlenie, które sprawi, że zapewnisz sobie odpowiednią widoczność nawet w trudnych warunkach. Wtedy mgła czy deszcz nie będą ci straszne. Ponadto zastanów się, czy będziesz robić także zakupy, korzystając z roweru. Jeśli tak, wtedy idealnie by było znaleźć model wyposażony w bagażnik oraz stabilny koszyk na kierownicy. Pozwoli to na wygodne transportowanie wszelkich zakupów. Jeśli masz dziecko, dobierz także solidny fotelik, dzięki czemu będziecie mogli wspólnie podróżować. W szale zakupów nie zapominaj o kasku rowerowym, który zapewni ci ochronę podczas jazdy. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest priorytetem, a kask zabezpieczy twoją głowę w przypadku niebezpiecznego upadku czy wypadku drogowego.