Data modyfikacji:

Jak nie zgubić się w lesie? Niezbędne produkty, które pomogą odnaleźć się w lesie

Nawet krótki wypad do lasu podładuje twoje życiowe baterie. Kontakt z naturą redukuje stres i pozwala odciągnąć się od codziennych spraw. Aby jednak spacer po lesie lub zbieranie grzybów nie przerodziło się w krytyczną sytuację, sprawdź, jak nie zgubić się w lesie. Podpowiadamy, jakie środki ostrożności zachować i jakie produkty pomogą ci odnaleźć się w lesie.
jak nie zgubić się w lesie

Przeczytaj również: Gdzie w góry z psem? Jakie szlaki? Co zabrać?

Jak nie zgubić się w lesie? Zaplanuj trasę!

Nawet jeśli wybierasz się do stosunkowo niewielkiego lub dobrze znanego lasu, zabierz ze sobą mapy. Szczegółowe mapy topograficzne znajdziesz m.in. na stronie leśnictwa, do którego należy dany obszar. Znajomość poszczególnych oddziałów pozwoli ci zorientować się w terenie, a w razie zgubienia szybko odnajdziesz odpowiednią drogę.

Podczas dłuższej wyprawy przez las warto zaplanować trasę marszu. Istnieje wiele serwisów do wytyczania tras, np. mapy-turystyczne.pl, gpsies.com czy plotaroute.com. Po wytyczeniu szlaku zapisz go na komputerze i przerzuć plik gpx do smartfona. To najpopularniejszy typ pliku, z którym poradzi sobie większość aplikacji nawigacyjnych.

Pamiętaj też o zastosowaniu innych środków ostrożności. Jadąc na grzyby, biwak czy dłuższy spacer, weź ze sobą niewielką latarkę oraz naładuj do pełna telefon. Ratownicy zalecają także zabranie gwizdka. Wycieńczona osoba nie zawsze ma siłę krzyczeć. Przed wyjściem z domu zapisz numery do straży leśnej, które mogą przydać się w awaryjnej sytuacji. Nie oddalaj się od głównych ścieżek, a jeśli musisz z nich zboczyć, sprawdź kierunek zejścia za pomocą kompasu.

Nawigacja GPS w lesie – podstawa współczesnej turystyki

Nawigacje GPS wbudowane w nowoczesne smartfony pozwalają z powodzeniem nawigować po lasach. Dedykowane urządzenia do nawigowania w terenie mają oczywiście lepszy zasięg satelitarny, ale większość smartfonów także da radę. Pamiętaj jednak, że o ile dostęp do sygnału satelitarnego będzie wystarczający, zasięg internetu zazwyczaj jest w lesie bardzo słaby. Pobierz do nawigowania aplikację, która korzysta z map offline, np. Mapy.cz, OsmAnd, Locus, czy Maps.me.

Na dłuższej wyprawie przez tereny górskie i leśne warto jednak użyć dedykowanych nawigacji terenowych. Wyposażone są w szczegółowe mapy topograficzne, na których znajdziesz wszelkie szlaki, strumienie wody, poziomice i inne przydatne informacje o trasie. Dodatkowo nawigacja terenowa dłużej pracuje na jednym ładowaniu i może mieć wymienne baterie. W ten sposób oszczędzisz baterię w telefonie, który pozostanie cały czas w gotowości.

Lokalizator GPS dla grzybiarzy

Nie wszyscy korzystają ze smartfonów. Z myślą o takich osobach powstał tracker GPS. To niewielkie i tanie urządzenie, które idealnie zabezpiecza przed zgubieniem w lesie. Polecane jest zwłaszcza grzybiarzom, bowiem pozwala ustalić punkt początkowy i poprowadzić do punktu wyjścia.

Lokalizator GPS dla grzybiarzy wskazuje kierunek marszu, wysokość nad poziomem morza oraz odległość od punktu początkowego. Ma formę breloka, a korzystanie z niego jest wyjątkowo proste, dlatego skorzystają z niego także osoby starsze. Lokalizator turystyczny wskazuje też aktualną pozycję GPS, co pozwala szybko dotrzeć służbom ratunkowym w razie wypadku. Koszt niewielkiego trackera to ok. 100-200 zł.

Tradycyjna mapa papierowa – warto mieć ją pod ręką

Urządzenia elektroniczne bardzo ułatwiają nawigowanie w terenie, ale mają jedną wadę – mogą się zniszczyć, zalać lub rozładować. W zapasie warto mieć tradycyjną mapę, która nie wymaga zasilania i przyda się, gdy nawigacja GPS zawiedzie. Mapy danego terenu można często dostać w leśnictwie obsługującym las albo kupić w lokalnych sklepach turystycznych lub sportowych. Najtrwalsze są mapy pokryte tworzywem sztucznym – te papierowe najlepiej nosić w wodoszczelnym mapniku.

Aby odpowiednio zorientować mapę, przydatny jest kompas turystyczny. Po znalezieniu kierunku północnego znalezienie charakterystycznych punktów, np. wierzchołków gór, wież widokowych czy punktów obserwacji pożarowej, pozwoli ci odnaleźć najbliższą trasę ewakuacyjną.

Kompas i marsz na azymut

Wyjście do nieznajomego lasu bez kompasu to duża nieroztropność. Sugerowanie się jedynie pozycją słońca, topografią terenu lub roślinnością nieraz wywiodło w pole najbardziej doświadczonych piechurów lub grzybiarzy. Posługiwanie się kompasem jest bardzo proste, a znalezienie kierunku północnego w większości przypadków wystarcza do odnalezienia drogi.

Aby jednak poradzić sobie nawet w najtrudniejszych warunkach, opanuj orientowanie mapy turystycznej za pomocą kompasu oraz marsz na azymut. Wyznaczenie azymutu, czyli charakterystycznego punktu, umożliwia podążanie w jednym kierunku, bez zbaczania z trasy. Dobrym sposobem na naukę wyznaczania azymutu i korzystania z kompasu jest zabawa w geocaching.

Wyznaczanie kierunku za pomocą zegarka i pozycji słońca

Czy potrafisz wyznaczyć kierunki świata za pomocą zegarka i pozycji słońca? To bardzo proste! Ustaw zegarek poziomo w taki sposób, aby wskazówka godzinowa skierowana była w stronę słońca. Dwusieczna kąta pomiędzy tą wskazówką a godziną 12.00 wyznaczy kierunek południowy. Jeśli słońce znajduje się wysoko, pomocny w odpowiednim nakierowaniu wskazówki będzie niewielki patyk wbity w ziemię. Jego cień powinien pokrywać się z ułożeniem wskazówki godzinowej.

Odczytuj wskazówki lasu

Aby nie zgubić się w lesie, warto także nauczyć się „czytać” las. Podstawą jest oczywiście obserwacja roślinności. Mech zazwyczaj porasta północne strony drzew i kamieni, a korony drzew rozrastają się mocniej po stronie południowej. Pomocną informacją w razie zgubienia i oczekiwania na pomoc jest też odnalezienie słupka oddziałowego znajdującego się na skrzyżowaniu łączącym oddziały lasu.

Na betonowym słupku znajdziesz numery przylegających do niego oddziałów. Są one umieszczone frontem do danego oddziału. Oddziały o mniejszych numerach znajdują się zawsze na wschodzie, a większe na zachodzie.
Autor: Szymon Sonik