Data publikacji:

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Szczeniaki są słodkie, ale potrzebują odpowiedniego wychowania. Podstawą jest nauka czystości. Zatem jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Zapraszamy do artykułu po garść porad.

Czytaj również: Jaka kuweta dla psa?

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Najpierw przygotuj do nauki swój dom lub mieszkanie

Szczeniak w domu to nie tylko radość, ale także wyzwanie. Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i odpowiednio zabezpieczyć dom lub mieszkanie. Nie możecie zapomnieć o podkładach higienicznych. Działają one podobnie jak dziecięce pampersy. Ich zadaniem jest chłonąć mocz i nie doprowadzić do wylania go na zewnątrz. W dodatku działają antybakteryjnie i absorbują nieprzyjemny zapach. Jak używać takich podkładów? Rozłóż je w domu lub mieszkaniu – najlepiej połóż kilka przy drzwiach i w miejscach, które psiak upatrzył sobie do załatwiania własnych potrzeb. 

Przydać się może także... psia kuweta. To niski plastikowy pojemnik wyłożony sztuczną trawą. Taka kuweta sprawdzi się dla psiaków, które przez długi czas nie mogą przyzwyczaić się do załatwiania własnych potrzeb na dworze. Trawa nieco imituje warunki na zewnątrz i pozwala szczeniakowi się z nimi oswoić. Ponadto chroni wasze mieszkanie. 

Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze? Stosuj się do poniższych zasad

Regularnie wyprowadzaj szczeniaka na dwór

To absolutna podstawa w efektywnej nauce. Mały psiak załatwia swoje potrzeby znacznie częściej niż dorosły, dlatego najlepiej wyprowadzać go lub wypuszczać na dwór co dwie godziny. Jeśli nie macie takiej możliwości, to koniecznie zabierajcie go na spacer po nocy, posiłkach, długiej zabawie i przed snem. Dbaj o to, aby spacery nie były zbyt krótkie. Nie musisz zabierać malucha na godzinne przechadzki. Ważne jest jednak to, aby dać maluchowi czas i poczekać, aż się załatwi. W dodatku zapach pozostawiony przez psiaki z okolicy z pewnością pomoże mu zrozumieć, jak ma się zachowywać. 

Nagradzaj dobre zachowania

Psiak załatwił się na dworze lub do kuwety? Daj mu ulubiony smakołyk i głośno pochwal. To wywoła w nim pozytywne skojarzenia. Po prostu będzie chciał powtarzać czynność, którą przykuł waszą uwagę. 

Wynoś psa na dwór wtedy, kiedy zaczyna się charakterystycznie kręcić
Przed załatwieniem, każdy szczeniak charakterystycznie się wierci i szuka odpowiedniego miejsca. Jeśli to widzisz, od razu wynieś go na zewnątrz. Będzie to znacznie łatwiejsze, jeśli mieszkacie w domu z własnym ogrodem. W mieszkaniu zanoś psa do kuwety lub na podkład. 

Pies załatwia się na podłogę? Zareaguj!

Nie krzycz ani pod żadnym pozorem nie bij szczeniaka! Taka reakcja powoduje tylko stres i nie przynosi dobrych efektów. Nie wkładaj również pyszczka w nieczystości – szczeniak zacznie się ciebie bać. Najlepiej zastosuj jasną komendę, np. „Nie” lub „Stop” i wypowiedz ją w głośny, stanowczy sposób. W tym samym czasie wynieś psiaka na dwór – to oczywiście jest możliwe tylko wtedy, kiedy macie własny ogródek. W mieszkaniu zanoś psa do kuwety lub na podkład. Następnie daj psiakowi smakołyk, jeśli kontynuuje załatwianie się na zewnątrz lub w kuwecie czy na podkładzie. 

Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze? Pomoże wam tresura

Już od początku ucz psiaka prostych komend, np. „Siad”, „Leżeć” czy „Chodź”. Podczas spacerów stosuj także polecenie „Zrób”. Szczeniak po jakimś czasie zrozumie, z czym wiąże się ta komenda i czego od niego oczekujesz. Pamiętaj, aby nagradzać pożądane zachowanie pupila. 
W nauce czystości podstawą jest cierpliwość właściciela. Niektóre szczeniaki uczą się jej bardzo szybko, a inne potrzebują nawet kilku miesięcy. A wy, jak wspominacie naukę czystości waszych pupili? 
Autor: Klaudia Borycka