Data publikacji:

Jak dobrać narty do wzrostu?

Bez względu na to czy zaczynamy dopiero przygodę z narciarstwem, czy też jesteśmy już weteranami stoków, odpowiednio dobrze dobrany sprzęt to podstawa bezpiecznego uprawniania tego sportu. Podpowiadamy, jakie narty dobrać do wzrostu, aby czerpać pełną przyjemność z szaleństw z jazdy lub ułatwić sobie naukę jazdy na dwóch deskach.

jak dobrać narty do wzrostu

Narciarstwo to zdecydowanie najpopularniejszy sport zimowy na świecie. Przygodę z nim możemy rozpocząć w prawie każdym wieku. Co więcej, wyzwanie jakie stanowi zależy w dużej mierze od postawionych przez nas celów.

Znacznie bardziej niż w wielu innych dyscyplinach istotny jest jednak tutaj odpowiednio dobrany sprzęt, strój i ekwipunek. Niedopasowane narty, złe wiązania lub niewygodny kombinezon mogą nie tylko utrudnić szusowanie, ale również skutecznie zniechęcić początkujących narciarzy, a nawet doprowadzić do kontuzji i wypadków.

Jednym z podstawowych czynników wpływających na udaną jazdę po białym puchu jest odpowiedni dobór nart do wzrostu użytkownika. Podpowiadamy, jak tego dokonać.

Sprawdź również, co zabrać na narty.

Jak dobieramy narty do wzrostu?

Na początku warto zaznaczyć, że podane poniżej zasady nie są wyryte w kamieniu. Każdy z nas jest inny i wiele zależy od indywidualnych preferencji poszczególnych osób.

Potraktujmy je więc przede wszystkim jako dobrze sprawdzone wskazówki, będące świetną wyjściową opcja, gdy decydujemy się na wybór odpowiednich desek. Luźne podejście do przedstawionych reguł ma znaczenie zwłaszcza w przypadku bardziej doświadczonych narciarzy, którzy znają swoje umiejętności i potrzeby na stoku.

Narty dla początkujących oraz średnio-zaawansowanych

Osoby rozpoczynające przygodę z szusowaniem po stokach, wybierają zazwyczaj narty uniwersalne typu allround lub allmountain. W tym wypadku powinny być one od 20 do 15 centymetrów krótsze od wzrostu użytkownika. Względnie krótkie deski ułatwiają sterowność i nie pozwalają osiągać najwyższych prędkości, przez co najlepszym rozwiązaniem dla uczących się tego sportu.

Dla małych dzieci najlepsze będą deski o długości 70-80 cm, z kolei nieco starsi milusińscy powinni jeździć na sprzęcie, którego długość jest mniejsza średnio o 10 cm od ich wzrostu.

Należy tu również wspomnieć o różnicach pomiędzy kobietami i mężczyznami. Przyjęło się, że w przypadku nart dla panów wybiera się deski, które stojąc pionowo sięgają czubka ich nosa, co daje średnio około 15 centymetrów różnicy pomiędzy ich wzrostem.

Panie wybierają z kolei narty sięgające tylko ich brody (ok. 20 centymetrów różnicy względem ich wzrostu). Różnice te wynikają wprost ze średniej wagi, która u kobiet jest niższa niż u mężczyzn. 

Jeżeli narciarz waży znacznie więcej niż idealna średnia jego BMI, powinien on zaopatrzyć się w narty o co najmniej 5 centymetrów dłuższe niż sugerowałby to jego wzrost. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób z niedowagą. Na wszelki wypadek powinny one wybrać deski krótsze o kilka centymetrów.

Narty dla zaawansowanych

Doświadczeni narciarze zazwyczaj wiedzą czego oczekują po swoich deskach i w trakcie swej „sportowej kariery” mieli okazję wypróbować ich wiele długości oraz modeli.

Mogą oni sobie pozwolić na narty sięgające do ich czoła lub nawet wyższe (tzw. gigantówki), które mają twardą konstrukcję, wymagającą włożenia większej siły podczas wykonywania skrętów. Dłuższy sprzęt nadaje się bowiem do szybszej i bardziej agresywnej jazdy.

Autor: Michał Kułakowski