Data publikacji:

Jakie narty wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze nart?

Zakup nart to poważny wydatek, a dobra decyzja przekłada się na komfort i bezpieczeństwo. Podczas zakupu uwzględnij swój wzrost i wagę, stopień zaawansowania, przeznaczenie nart oraz swój budżet. Zastanów się, w jaki sposób i gdzie planujesz jeździć, i weź pod uwagę dotychczasowe doświadczenia. Dzięki temu będziesz w stanie podjąć najlepszą decyzję i wybierzesz model skrojony na miarę swoich potrzeb. Jakie narty wybrać?
jakie narty wybrać

Jakie narty wybrać? Czym kierować się przy wyborze?

Wybór nart w sklepach może przyprawić o zawrót głowy. Poszczególne modele różnią się wielkością, kolorem, ceną i budową. Skąd będziesz wiedzieć, jakie narty będą najlepsze właśnie dla ciebie? Jeśli to twoja pierwsza para i właśnie wybierasz się do sklepu, dowiedz się więcej jeszcze przed rozmową ze sprzedawcą.

Długość

Znaczenie mają nie tylko twój wzrost i waga, ale również poziom zaawansowania i preferowany typ jazdy na nartach. Z tego względu jeśli zastanawiasz się, jakie narty dobrać do wzrostu, i szukasz prostego kalkulatora, niestety się rozczarujesz. Sprawdzą się wyłącznie złożone narzędzia, uwzględniające wszystkie czynniki.
Jakie narty dobrać do wzrostu? Najlepsza będzie długość mieszcząca się mniej więcej między brodą a czubkiem głowy narciarza, przy czym dla kobiet polecane są modele o 5 cm krótsze. Konkretnego wyboru możesz jednak dokonać, wyłącznie uwzględniając pozostałe czynniki.
Krótkie modele sprawdzają się najlepiej podczas szybkiej, dynamicznej i wymagającej zwrotności jazdy, zazwyczaj pewniej czują się na nich osoby bardziej zaawansowane. Z kolei dłuższe narty są znacznie stabilniejsze i bardziej komfortowe, dlatego chętnie decydują się na nie osoby początkujące. Będą dla ciebie dobrym wyborem również wtedy, gdy planujesz jeździć po miękkim podłożu, a także jeśli waga twojego ciała jest wysoka.

Szerokość

To, jakie narty wybierzesz, powinno mieć związek z twoim stopniem zaawansowania, wybór powinien być również podyktowany stylem jazdy. Im szerszy model, tym większą stabilność oferuje i mniej zapada się w miękkim śniegu. Węższe narty, ze względu na lepszą zwrotność, umożliwiają natomiast bardziej dynamiczną jazdę po przygotowanych trasach.

Stopień elastyczności

Stopień elastyczności określa się na dziobie, w części środkowej i na tyłach. Jakie narty będą dobre dla osoby początkującej? Na miękkich nartach pewniej poczują się mniej doświadczeni adepci narciarstwa, ponieważ zdecydowanie łatwiej je kontrolować. Idealne będą w tym przypadku narty, które są wystarczająco miękkie, a zarazem elastyczne, ponieważ dzięki takiemu połączeniu łatwiej je prowadzić. Wysoka elastyczność w części środkowej i tylnej jest atutem dla osób, które dopiero się uczą. Sztywniejsze modele umożliwiają natomiast szybką jazdę. Zalecane są osobom zaawansowanym, które nie mają już problemu z zapanowaniem nad nartami i są w stanie włożyć w jazdę więcej wysiłku.

Taliowanie

Większość dostępnych na rynku nart jest taliowana, co oznacza, że są one węższe na środku niż na krawędziach. Taki zabieg ułatwia wykonywanie skrętów. Poszczególne typy mogą być taliowane bardziej od innych. Im wcięcie jest większe, tym mniejszy będzie promień skrętu.

Tłumienie wstrząsów

Stopień tłumienia drgań zależy przede wszystkim od użytych materiałów. Im lepsza amortyzacja, tym mniej niekorzystnych drgań przenosi się na ciało narciarza, co zwiększa komfort jazdy.

Roker

Jeśli widziałeś kiedyś narty mocno wygięte ku górze w swojej tylnej i przedniej części, były to modele wyposażone w długi roker. W ten sposób cały nacisk skupia się wyłącznie na środkowej części narty. Takie rozwiązanie ułatwia skręcanie, dlatego jeśli zastanawiasz się jakie narty wybrać, gdy poruszasz się poza wyznaczonymi trasami, zdecyduj się na modele wyposażone w długi roker.

Waga

Ciężar nart ma największe znaczenie, jeśli poruszasz się poza wyznaczonymi trasami, przydają się wówczas modele lżejsze. Są one również łatwiejsze do przenoszenia.

Jakie narty dla początkujących?

Wiesz już, jakimi cechami różnią się poszczególne typy nart i czym kierować się przy wyborze. Pora zastanowić się, jakie narty powinieneś wybrać, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę. Jeszcze przed udaniem się do sklepu zastanów się nad swoimi potrzebami, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie ci podjąć decyzję.
Jakie narty dla początkujących wybrać? Zdecyduj się na modele dłuższe, uwzględnij jednak również swój wzrost. Korzystna dla ciebie będzie większa szerokość, w najwęższym miejscu powinna ona wynosić około 70–85 mm. Zwróć baczną uwagę na elastyczność, zdecyduj się na miękkie narty, żeby ułatwić sobie ich prowadzenie.

Jakie narty dla średnio zaawansowanych?

Osoby bardziej zaawansowane mogą pozwolić sobie na wybór nart dopasowany do preferowanego typu jazdy, nie martwiąc się o to, że nie poradzą sobie z zakupionym modelem. Jeśli jeździsz już dłuższy czas, prawdopodobnie wiesz, jakie narty będą dla ciebie najlepsze. Kiedy czujesz się pewniej, twoja jazda może być bardziej dynamiczna i szybsza, dlatego sprawdzą się narty węższe, krótsze i sztywniejsze, zależy to jednak od tego, gdzie i w jaki sposób lubisz jeździć.

Narty biegowe – jakie wybrać?

Nieco inną kategorią nart są biegówki. Dzielą się one na narty turystyczne, sportowe i wyczynowe, a wybór zależy od stopnia zaawansowania. Jeśli jesteś zapalonym biegaczem, z pewnością wiesz już dobrze, czego potrzebujesz. A jakie narty biegowe wybrać dla początkujących? Najlepsze będą modele turystyczne, charakteryzujące się dużą miękkością i gładkim ślizgiem. Popularnością cieszą się również narty z łuską ułatwiającą ruszenie z miejsca.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym