Data modyfikacji:

Jak dobrać kijki narciarskie?


Kijki narciarskie bardzo często traktowane są jako modny dodatek do sprzętu narciarskiego. Najczęściej ich wybór to sprawa drugorzędna, a najważniejszymi kryteriami wydają się być cena oraz wygląd. Jednak odpowiednio dobrane do nas kijki narciarskie pod względem rozmiaru i modelu znacznie pomagają w poruszaniu się na nartach. Do czego właściwie służą kijki narciarskie i jak je odpowiednio dobrać?
kijki

Kijki narciarskie – do czego służą


Kijki narciarskie pełnią bardzo dużo funkcji podczas jazdy na nartach. Ich zastosowanie różni się przede wszystkim zależnie od rodzaju podłoża, nachylenia stoku czy techniki zjazdu. Podczas jazdy po płaskim terenie ich głównym zadaniem jest ułatwić poruszanie poprzez odpychanie się przy ich pomocy podczas pracy ramion. Dodatkowo pomagają utrzymać równowagę i balansować podczas jazdy. Przy zjazdach kijki narciarskie służą głównie do utrzymywania równowagi i wykonywania manewrów. Dla przykładu, pomagając sobie kijkiem przy skręcaniu poprzez jego delikatne wbicie w podłoże, pomoże to narciarzowi na wykonanie bardziej dynamicznego, łagodniejszego i przede wszystkim bardziej precyzyjnego manewru skrętu. Wiele początkujących osób rezygnuje ze wsparcia kijków narciarskich, gdyż wydają się one nieporęczne, jednak warto uczyć się z nich korzystać już od samego początku. Nie tylko ułatwią one stawianie pierwszych kroków narciarskich, ale przede wszystkim przyzwyczają narciarza do ich obecności, co szybciej doprowadzi do ich skutecznego użytkowania. Wybierając kijki narciarskie, sprawdź również, co zabrać na narty.

Jak dobrać rozmiar kijków narciarskich?


Przede wszystkim wybór kijków powinien być dopasowany do wzrostu narciarza. W sieci, jak i w sklepach narciarskich znaleźć można liczne tabele rozmiarowe, które podpowiadają, jakiej długości powinien być kijek dla narciarza o danym wzroście. Rozmiary dla dzieci i dla dorosłych delikatnie różnią się od siebie. Poniżej znajdują się najpopularniejsze dopasowania, które mogą ci pomóc w wybraniu odpowiedniego dla siebie asortymentu.
Kijki dla dorosłych (wzrost x długość kijka):

• 200 cm i powyżej – 140 cm,
• 190-200 cm – 135 cm,
• 185-190 cm – 130 cm,
• 175-185 cm – 125 cm,
• 170-175 cm – 120 cm,
• 160-170 cm – 115 cm,
• 155-160 cm – 110 cm.

Kijki dla dzieci (wzrost x długość kijka):

• 160-154 cm – 110 cm,
• 154-147 cm – 105 cm,
• 147-140 cm – 100 cm,
• 140-133 cm – 95 cm,
• 133-125 cm – 90 cm,
• 125-118 cm – 85 cm,
• 118-111 cm – 80 cm,
• 111-104 cm – 75 cm,
• 104 cm i poniżej – 70 cm.
Kijki narciarskie można również dobrać innym sposobem. Zależnie od preferowanego stylu jazdy wygląda to następująco. Kijek należy chwycić do góry nogami, rękojeścią do dołu. Złapać dłonią tuż nad talerzykiem. Ręce powinny swobodnie zwisać wzdłuż ciała w ich naturalnej pozycji. Odpowiedni długość kijka jest wtedy, gdy rękojeść dotyka ziemi. Różnica jest w przypadku doboru kijków do narciarstwa alpejskiego. Należy wtedy powtórzyć wszystkie kroki do uchwytu dłoni nad talerzykiem. Teraz należy zgiąć ręce w łokciach o kąt 90 stopni i dokonać pomiaru. Kijek powinien rękojeścią dotykać podłoża, wtedy można powiedzieć, że jest on idealnie dobrany do wzrostu narciarza. W przypadku doboru kijków do freeridu, czyli jazdy turystycznej poza wyznaczonymi szlakami narciarskimi, należy wybrać trochę dłuższe kijki, gdyż ze względu na mniejszy ruch narciarzy, podłoże będzie bardziej grząskie, tym samym kijki będą się zapadać w puchu śnieżnym. Sprawa najbardziej komplikuje się w przypadku skitoruingu. Dłuższe kije świetnie sprawdzą się podczas przemieszczania po płaskim terenie oraz podejściach, jednak okazać się mogą problematyczne przy zjazdach ze stoków. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wybór kijków teleskopowych z punktową regulacją długości.

Dobór kijków narciarskich – czy to już wszystko?


Wcześniej wspomnieliśmy, że kijki często dobierane są według gustu, jako profesjonalny dodatek. Co poza modnym kolorem i odpowiednio dobraną długością kijka powinno zwrócić uwagę narciarza przy zakupie kijków? Jest kilka punktów budowy takiego kijka, które również mogą wpływać na jakość jego użytkowania.

Talerzyk – talerzyki mniejszych rozmiarów powstały z myślą o zjazdach. Ich niewielkie rozmiary pomagają sprawnie manewrować i wykonywać zwroty podczas zjazdu stokiem narciarskim. Duży talerzyk świetnie sprawdzi się przy poruszaniu po płaskim lub grząskim terenie, gdyż będzie zapobiegał zapadaniu się kijków narciarskich w śniegu. Talerzyki średnich rozmiarów są najbardziej uniwersalne, sprawdzą się zarówno podczas zjazdów, jak i przy poruszaniu po szlakach turystycznych.

Uchwyt (grip) – uchwyty różnią się przede wszystkim materiałem wykonania. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje, od płaskich, uniwersalnych, aż do profesjonalnych, profilowanych do dłoni, wykonanych z materiałów antypoślizgowych. Dobór uchwytu to kwestia czysto indywidualna, jednak najpopularniejsze są modele z gripem dopasowanym do dłoni narciarza, co zwiększa nie tylko wygodę użytkowania, ale i ułatwia uchwyt w grubych, zimowych rękawicach narciarskich.
Rurka – najczęściej wykonana z aluminium ze względu na swoją wysoką trwałość przy niskiej wadze kijka. Droższe, bardziej profesjonalne modele wykonane są z włókna węglowego, co znacznie zwiększa ich wytrzymałość na przenoszone obciążenia oraz redukują masę. Rurki różnią się nie tylko materiałem, ale też średnicą. Grubsze egzemplarze świetnie sprawdzą się w trasach freeridowych, za to specjalnie wyprofilowane, cieńsze rurki przeznaczone są do szybkich zjazdów oraz slalomów.
Autor: Przemysław Mańka