Kijki narciarskie można również dobrać innym sposobem. Zależnie od preferowanego stylu jazdy wygląda to następująco. Kijek należy chwycić do góry nogami, rękojeścią do dołu. Złapać dłonią tuż nad talerzykiem. Ręce powinny swobodnie zwisać wzdłuż ciała w ich naturalnej pozycji. Odpowiedni długość kijka jest wtedy, gdy rękojeść dotyka ziemi. Różnica jest w przypadku doboru kijków do narciarstwa alpejskiego. Należy wtedy powtórzyć wszystkie kroki do uchwytu dłoni nad talerzykiem. Teraz należy zgiąć ręce w łokciach o kąt 90 stopni i dokonać pomiaru. Kijek powinien rękojeścią dotykać podłoża, wtedy można powiedzieć, że jest on idealnie dobrany do wzrostu narciarza. W przypadku doboru kijków do freeridu, czyli jazdy turystycznej poza wyznaczonymi szlakami narciarskimi, należy wybrać trochę dłuższe kijki, gdyż ze względu na mniejszy ruch narciarzy, podłoże będzie bardziej grząskie, tym samym kijki będą się zapadać w puchu śnieżnym. Sprawa najbardziej komplikuje się w przypadku skitoruingu. Dłuższe kije świetnie sprawdzą się podczas przemieszczania po płaskim terenie oraz podejściach, jednak okazać się mogą problematyczne przy zjazdach ze stoków. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wybór kijków teleskopowych z punktową regulacją długości.
Dobór kijków narciarskich – czy to już wszystko?
Wcześniej wspomnieliśmy, że kijki często dobierane są według gustu, jako profesjonalny dodatek. Co poza modnym kolorem i odpowiednio dobraną długością kijka powinno zwrócić uwagę narciarza przy zakupie kijków? Jest kilka punktów budowy takiego kijka, które również mogą wpływać na jakość jego użytkowania.
Talerzyk – talerzyki mniejszych rozmiarów powstały z myślą o zjazdach. Ich niewielkie rozmiary pomagają sprawnie manewrować i wykonywać zwroty podczas zjazdu stokiem narciarskim. Duży talerzyk świetnie sprawdzi się przy poruszaniu po płaskim lub grząskim terenie, gdyż będzie zapobiegał zapadaniu się kijków narciarskich w śniegu. Talerzyki średnich rozmiarów są najbardziej uniwersalne, sprawdzą się zarówno podczas zjazdów, jak i przy poruszaniu po szlakach turystycznych.
Uchwyt (grip) – uchwyty różnią się przede wszystkim materiałem wykonania. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje, od płaskich, uniwersalnych, aż do profesjonalnych, profilowanych do dłoni, wykonanych z materiałów antypoślizgowych. Dobór uchwytu to kwestia czysto indywidualna, jednak najpopularniejsze są modele z gripem dopasowanym do dłoni narciarza, co zwiększa nie tylko wygodę użytkowania, ale i ułatwia uchwyt w grubych, zimowych rękawicach narciarskich.