Data modyfikacji:

Hokej i rugby pod wodą

Hokej kojarzy się z lodowiskiem, rugby z przepychankami mocno zbudowanych mężczyzn na trawiastym boisku. Mało kto wie, że oba te sporty mają dość nietuzinkowe, bo podwodne odmiany. Hokej i rugby pod wodą – zainteresowany?

Hokej i rugby pod wodą to w Polsce wciąż raczkujące i mocno egzotyczne dyscypliny, które jednak mają swoich zwolenników - istnieje kilkanaście klubów sportowych, a na terenie kraju organizowane są dedykowane turnieje. Nie brakuje także rozgrywek międzynarodowych, w tym także mistrzostw świata.

Podwodny hokej wymyślono w 1954 roku w Anglii. Podobnie jak w hokeju na lodzie celem gry jest zdobycie większej ilości bramek niż przeciwna drużyna z tym, że zamiast po lodzie rozgrywka toczy się na dnie basenu. Pole gry może mieć od 21 do 25 m długości, a na jego końcach ustawione są bramki o wysokości 1,8 m i szerokości 3 m.

W wodzie na głębokości 2-3 m rywalizują ze sobą dwie 6-osobowe drużyny. Każda ekipa ma też 4 graczy-zmienników. Mecz składa się z dwóch partii trwających po 15 minut każda. Zawodnicy używają krótkich kijów (30 cm), którymi odbijają krążek o wadze prawie 1,3 kg. Ich ekwipunek składa się też z maski, ochraniacza na usta, czepka, silikonowej rękawicy, płetwy i krótkiej fajki.

Pierwszy turniej rugby pod wodą został rozegrany w niemieckiej miejscowości Müllheim w 1965 roku, a piętnaście lat później odbyły się pierwsze mistrzostwa świata drużyn męskich w tej dyscyplinie. Kobiety na swój start mistrzowski musiały czekać do 1991 roku. Podobnie jak w hokeju pod wodą, mecz składa się z dwóch 15-minutowych kwart, a w wodzie znajdują się dwie 6-osobowe zespoły. Zawodnicy używają płetwy, maskę i rurkę, ochraniacze na twarz, czepek, rękawicę oraz kij o długości 35 cm. Pole gry ma od 12 do 18 m długości i od 8 do 12 m szerokości. Istotą rugby pod wodą jest umieszczanie piłki (obwód w wersji dla kobiet 520-540 mm, a dla mężczyzn 490-510 mm) w metalowym koszu przeciwnika.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?