Data modyfikacji:

Snow-rugby – jak zacząć grać?

Mecze rugby kojarzą się głównie z drużyną z Nowej Zelandii, która grę zawsze rozpoczyna efektownym tańcem rytualnym Maorysów. Trudno sobie wyobrazić, że ta kontaktowa dyscyplina (kontuzje są częstsze, niż w futbolu amerykańskim, gdzie gracze noszą kaski i ochraniacze), nadaje się do gry na białym puchu. A jednak!

Rugby union (bo tak oficjalnie brzmi nazwa tej dyscypliny) narodziło się w Anglii w XIX wieku i szybko rozpowszechniło się na obszarach należących do Imperium Brytyjskiego. Grano w nie chętnie w 13 koloniach, z których powstały USA. Tam z rugby wyewoluował dzisiejszy futbol amerykański. W Kanadzie i indyjskim Kaszmirze również gra ta stała się popularna, ale aura w tych regionach nie rozpieszcza: jest śnieżno i mroźno przez wiele miesięcy w roku. Co zrobili amatorzy rugby? To proste – zaczęli grać w śniegu.

Pierwszy raz mecz w takich warunkach rozegrano na Nowej Zelandii w 1939 roku, a później amatorzy snow-rugby zaczęli się pojawiać pod każdą szerokością geograficzną, gdzie tylko notuje się opady białego puchu i minusowe temperatury: do Skandynawii aż po Rosję.

Gra w rugby na śniegu nie odbiega wiele od rozgrywek w lecie na trawiastym boisku. Jest na pewno nieco trudniejsza – jest ślisko. Zawodnicy muszą też ubrać cieplejszą odzież, więc tradycyjne stroje do rugby raczej nie wchodzą w rachubę. Poza tym jednak w grze stosuje się wszystkie obowiązujące przepisy. Dla wielu graczy mecze na śniegu są nie tylko sposobem na zachowanie formy w zimie, ale też okazją do rozegrania bardziej rozrywkowego spotkania, gdzie nie liczy się wynik, tylko dobra zabawa i efektowne przewrotki na pokrywę śnieżną. Oczywiście odbywają się również poważne zawody, a w 2009 roku Indie gościły pierwsze mistrzostwa w tej dyscyplinie.

Jak grać? Jedna drużyna rugby liczy 15 zawodników, którzy podają między sobą charakterystyczną piłkę o owalnym (lub – jak kto woli – jajowatym) kształcie. Mogą ją kopać i podawać rękoma, ale w przypadku drugiego sposobu nie można przemieszczać piłki do przodu. Gdy gracz będzie przed zawodnikiem z piłką lub przed tym, który ostatni ją zagrywał, wówczas jest na pozycji spalonej. W meczu chodzi oczywiście o zdobycie większej ilości punktów od drużyny przeciwnej. Otrzymuje się je za przyłożenia, podwyższenia, celne strzały na bramkę po koźle (dropgole) i karne. Do gry potrzebne jest oczywiście boisko. Powinno mieć wymiary 100 m x 70 m i po obu stronach bramki w kształcie litery H z poprzeczką o szerokości 5,6 m, zawieszoną na wysokości 3 m. Członkowie każdej drużyny dzielą się na dwie formacje: młyn i atak.

Mecz trwa 80 minut z 15-minutową przerwą po upływie połowy czasu gry. W trakcie meczu zawodnicy przeciwnika starają się zatrzymać gracza z piłką. To ważna zasada odróżniająca rugby od futbolu amerykańskiego, gdzie można atakować każdego na boisku (stąd kaski i ochraniacze). Oczywiście nie wszystkie chwyty są dozwolone: wolno łapać za ręce i nogi, ciągnąć za strój, blokować i przewracać, ale bez chwytania za szyję i głowę. Zabronione jest również atakowanie zawodnika, który nie dotyka ziemi obiega nogami.

*Aby dowiedzieć się o produkcie, kliknij w jego zdjęcie.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?