Data modyfikacji:

Strzelanie z łuku dla początkujących. Jak prawidłowo strzelać z łuku?

Strzelanie z łuku to jedna z najstarszych dyscyplin sportowo-rekreacyjnych, która przetrwała do dziś. Wielu z nas kojarzy ją z turniejami rycerskimi bądź filmami o przygodach dzielnego Robin Hooda. Musimy jednak pamiętać, że strzelanie z łuku to nie tylko sport i dobra zabawa, to również groźna broń. Dlatego ważne jest to, by przygodę z łukiem rozpocząć z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Tylko wówczas będziemy czerpać niesamowitą radość i zabawę z tego szlachetnego sportu, jakim jest strzelanie z łuku.

Strzelanie z łuku dla początkujących

strzelanie z łuku

Przeczytaj również: Co powinna zawierać apteczka turystyczna?

Strzelanie z łuku. Czym się kierować w doborze łuku?

Na czym powinniśmy się skupić, chcąc rozpocząć strzelanie z łuku? Przede wszystkim na doborze odpowiedniego sprzętu. To on nam zagwarantuje, że będziemy mogli bezpiecznie uprawiać tę dyscyplinę sportu i jednocześnie czerpać z niej ogromną frajdę.

Obecnie producenci dają nam do wyboru różne rodzaje łuków. Wszystko zależy od tego, jakie łucznictwo chcemy uprawiać: klasyczne, myśliwskie czy sportowe. Kolejnym kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze naszego to wielkość i waga łuku tak by był on optymalnie dopasowany do naszych parametrów.
Najmłodsi adepci stawiający pierwsze kroki w łucznictwie muszą opanować głównie oddech i technikę strzelania. Dlatego łuk dla dziecka musi być dopasowany przede wszystkim do jego wzrostu. Powinien być również lekki, tak by dziecko mogło stabilnie go trzymać i panować nad nim.

Jaki zatem łuk na początek dla dziecka? Te wszystkie warunki pomaga spełnić łuk bloczkowy Chameleon, 15Ibs. To doskonały produkt firmy Poe Lang, którego konstrukcja jest tak dopasowana, że strzelający nie musi wkładać wiele energii w naciągnięcie cięciwy. Tym samym łuk ten nie szarpie podczas oddawania strzały. Dużą zaletą tego sprzętu jest to, że strzelamy ze spustu. Pomaga to nam opanować wszystkie najważniejsze elementy w panowaniu nad łukiem.

Łuk dla dorosłych – bloczkowy czy klasyczny

Jaki łuk na początek dla dorosłej osoby? Dorośli również mogą rozważyć na początek łuk bloczkowy. Głównie z powodów, o których pisaliśmy wyżej. Jednak w ich przypadku na początku złym wyborem nie będzie również łuk klasyczny zwany także sportowym. Jego największą zaletą jest prosta budowa i tanie utrzymanie. To zatem dobry wybór na początek przygody ze strzelaniem z łuku.
Tu jednak parametry muszą być dobrze dostosowane nie tylko do naszego wzrostu, ale i również zasięgu ramion. Trzeba pamiętać, że w tego typu sprzęt wymaga od nas wiele więcej siły. Ciekawym wyborem dla początkującego łucznika będzie łuk sportowy Crosman Sentinel (ABY 215). Wykonany z włókna szklanego produkt amerykańskiej firmy Crosman jest odporny na wszelkiego rodzaju zadrapania oraz posiada mocną cięciwę.

Łuk tradycyjny czy bloczkowy, czyli jak rozpocząć przygodę z łucznictwem myśliwskim

Jak strzelać z łuku myśliwskiego? Wszystko zależy od tego, jaką broń wybierzemy. W łucznictwie myśliwskim również przeważają modele bloczkowe. Skierowane są one szczególnie dla początkujących adeptów strzelania z łuku.

Wybór ten wiąże się głównie ze specyfiką użytkowania. Łatwiej nam jest m.in. uchwycić cel w trudnych warunkach czy nie musi wkładać dużo siły w naciągnięcie cięciwy, a wypuszczona strzała ma dużo większą moc oraz zasięg. Producenci dają nam dość szeroki wybór broni w tej kategorii. Jedną z nich jest łuk bloczkowy Compound. To doskonały innowacyjny produkt. Wygodnie leży w dłoni i pozwala nadawać strzałom dużą prędkość.

Jeżeli przejdziemy etap nauki z łukiem bloczkowym, dopiero wówczas możemy rozpocząć przygodę z łukiem tradycyjnym. Wynika to z tego, że jest on dużo bardziej wymagający w użytkowaniu. Stąd zalecany jest on tylko doświadczonym myśliwym.

Łuk to nie wszystko

Mając odpowiedni łuk, warto zainwestować też w odpowiedni osprzęt. Dziś rynek daje nam szeroką gamę produktów, które możemy wybrać. Od strzał po tarcze czy spusty. Szczególną uwagę należy poświęcić tym pierwszym, gdyż bardzo istotna jest długość strzały oraz materiał, z którego jest zbudowana.
Autor: Bartłomiej Beniamin