Data publikacji:

Góry Izerskie: atrakcje, które warto zobaczyć

Góry Izerskie to wspaniały region zarówno na zimowy urlop, jak i letni czy wiosenny wyjazd. Znajduje się tam wiele ciekawych szczytów, uroczych miasteczek i pięknych miejsc. Jakie atrakcje warto zobaczyć w Górach Izerskich? Gdzie się wybrać? Sprawdź w artykule!

Góry Izerskie – gdzie się znajdują?

Góry Izerskie to niewielkie pasmo górskie znajdujące się w Sudetach Zachodnich – zaraz obok nieco bardziej znanych Karkonoszy. Położone jest zarówno na terenie Polski, jak i Czech. Od Karkonoszy oddziela je Przełęcz Szklarska znajdująca się nieopodal Szklarskiej Poręby.

Góry Izerskie składają się z kilku grzbietów. Najbardziej znane z nich to Wysoki Grzbiet i Grzbiet Kamienicki w Polsce oraz Střední jizerský hřeben czy też Desenský hřeben i Hejnický hřeben po stronie czeskiej. Jakie atrakcje czekają na turystów w Górach Izerskich? W artykule przedstawiamy wiele propozycji zarówno dla fanów górskich wędrówek, jak i zwiedzania oraz dobrej zabawy.

Góry Izerskie – atrakcje turystyczne

Góry Izerskie obfitują w wiele wyjątkowych atrakcji turystycznych. W regionie tym występuje mnóstwo kamieni szlachetnych i półszlachetnych, które znaleźć można w muzeach minerałów. Naszyjnik czy figurka z ametystu lub kwarcu górskiego to idealny pomysł na pamiątkę z urlopu.

Kolejnymi atrakcjami Gór Izerskich są wodospady. Niewielki wodospad Kwisa prezentuje się naprawdę urokliwie, a zimą kąpią się w nim morsy! Natomiast wodospad Czarny Potok składa się z kilku niewielkich, pięknie wyglądających kaskad wodnych.

Będąc w Górach Izerskich, koniecznie wybierz się do Świeradowa-Zdroju. W uzdrowiskowym miasteczku znajduje się kilka ciekawych zabytków oraz pijalnia leczniczej wody pitnej. Na położony nieopodal Stóg Izerski prowadzi kolej gondolowa. Z pewnością każde dziecko będzie chciało się nią przejechać, a następnie spędzić chwilę w położonym na szczycie schronisku.

W Górach Izerskich warto odwiedzić również ciekawą Krainę Domów Przysłupowych, w której znajdują się tradycyjne domy drewniane. To prawdziwa gratka dla miłośników folkloru. Fani sztuki i kultury powinni wybrać się do Artystycznej Galerii Izerskiej, a miłośnicy przyrody – odwiedzić Rezerwat Torfowiska Izerskie.
Kolejnymi atrakcjami Gór Izerskich są punkty widokowe, z których podziwiać można cudną panoramę gór. Należą do nich m.in. wieża widokowa Na Smreku, Świętojanki czy też punkt na szlaku prowadzącym na Stóg Izerski.

Do atrakcji Gór Izerskich zaliczyć można także kopalnie, które spodobają się zarówno dorosłym, jak i dzieciakom. Jednym z przykładów jest Kopalnia Stanisław, w której znaleźć można kwarc, awenturyny oraz kryształy górskie. Ponadto będąc w tym regionie, koniecznie odwiedź Zamek Czocha. Wyjątkowa budowla owiana legendą to jeden z najciekawszych zamków na Dolnym Śląsku.

Góry Izerskie – szczyty, szlaki i schroniska

Kochasz górskie wędrówki? W Górach Izerskich znajdziesz mnóstwo pięknych szlaków i ciekawych, stosunkowo łatwych szczytów. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, gdzie warto wybrać się na wycieczkę:
 • Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.) – to najwyższy szczyt Gór Izerskich, każdy turysta powinien się na nią wybrać,
 • Zajęcznik (595 m n.p.m.) – to wzniesienie niskie, ale naprawdę ciekawe, gdyż na szlaku znajduje się ścieżka edukacyjna,
 • Stóg Izerski (1107 m n.p.m.) – szlak na ten szczyt prowadzi ze Świeradowa-Zdroju, z wierzchołka roztacza się piękny widok na całe Góry Izerskie,
 • Sępia Góra (829 m n.p.m.) – prowadzi na nią prosty leśny szlak, a ze szczytu roztacza się cudowna panorama Gór Izerskich i Karkonoszy.
Koniecznie wybierz się także do Schroniska Orle położonego w dawnej hucie szkła, do którego prowadzi piękny szlak z Jakuszyc. Następnie ze schroniska można wyruszyć w dalszą drogę na czeskie szczyty. Odwiedź również Halę Izerską, która znajduje się na wysokości około 860 m n.p.m. Panuje tam wyjątkowo chłodny klimat alpejski, ale nie obawiaj się – zawsze możesz schronić się w położonym na hali schronisku Chatka Górzystów.

Góry Izerskie – atrakcje dla dzieci

Wybierasz się w Góry Izerskie z dziećmi? Wspaniale! W regionie tym znajdziesz mnóstwo atrakcji dla maluchów. Pierwszą z nich jest Dinopark znajdujący się w Szklarskiej Porębie. Można podziwiać w nim figury dinozaurów w naturalnych rozmiarach. To prawdziwa gratka dla małych dzieci.

Kolejną atrakcją dla dzieci w Górach Izerskich jest Park Przygody Kulturinsel koło Zgorzelca. W Szklarskiej Porębie natomiast znajduje się także Park Rozrywki Esplanada pełen kolejek, samochodzików i innych atrakcji dla dzieciaków.
Oprócz tego w Górach Izerskich znajdują się kina puszczające filmy dla dzieci, parki linowe dla miłośników ekstremalnych atrakcji oraz tory saneczkowe, które spodobają się i maluchom, i nieco starszym pociechom. Po dniu pełnym wrażeń możecie udać się na kolację do pobliskiej karczmy lub na lody czy kawałek ciasta. Na pewno nie będziecie się nudzić!

Co zabrać w góry?

Wybierasz się w Góry Izerskie lub inne góry? Koniecznie zabierz ze sobą wszystkie niezbędne przedmioty, ubrania i akcesoria:
 • wygodne buty górskie,
 • kurtkę przeciwdeszczową,
 • grube skarpety,
 • ciepłą bluzę,
 • czapkę lub chustę na głowę,
 • bidon na wodę lub termos zimą,
 • okulary przeciwsłoneczne,
 • ubrania dostosowane do pory roku i pogody,
 • wygodny plecak w góry,
 • krem przeciwsłoneczny (gdy wybierasz się w góry latem),
 • przewodnik lub mapę (na szlakach często nie ma zasięgu).
Ponadto na szlak nie zapomnij zabrać ze sobą jedzenia, picia, skarpet na zmianę, plastrów oraz ciepłych ubrań. Pogoda w górach potrafi zmieniać się z godziny na godzinę. Pamiętaj o wszystkich tych rzeczach, a na pewno twój urlop przebiegnie bez żadnych zakłóceń!

Autorka: Olga Wacholc