Data publikacji:

Gokarty - sposób na weekendową nudę

Znudziły Ci się weekendowe wypady na kręgle lub masz dość spędzania sobotniego popołudnia przed telewizorem? Wybierz się na gokarty. Bez konieczności posiadania prawa jazdy czy też obaw o jego utratę za przekraczanie prędkości, będziesz mógł poczuć się jak prawdziwy rajdowiec.

Jazda gokartem, w Polsce zamiennie nazywana kartingiem, polega na poruszaniu się małym samochodzikiem po określonym torze otoczonym zabezpieczeniami, którymi najczęściej są opony lub bariery energochłonne. Obiekt halowy lub zorganizowany na świeżym powietrzu może być przystosowany do jazdy amatorskiej bądź mieć charakter profesjonalnego toru do rozgrywania zawodów sportowych. Średnia prędkość osiągana na pierwszym z nich wynosi około 50 km/h, natomiast wyczynowcy ścigają się mając 150 km/h na liczniku.

Po torze porusza się pojazdem wyposażonym w cztery nieduże koła oraz silnik elektryczny lub o pojemności 60-120 m 3. Cechą szczególną gokarta jest to, że nie posiada mechanizmu różnicowego przez co prędkość obrotowa nawet przy pokonywaniu zakrętów pozostaje na takim samym poziomie, jak przy jeździe po prostym odcinku. Karty dzielą się na dwa typy – amatorskie, które ważą 100-150 kg i osiągają prędkość do 80 km/h oraz profesjonalne, które nie przekraczają wagi 100 kg i można na nich rozpędzić się nawet do 180 km/h. Jazda gokartem odbywa się w grupach i polega na wykręcaniu jak najszybszych czasów podczas robienia jednego okrążenia.

Ta forma rozrywki jest dostępna już dla czterolatków. Warunkiem jazdy standardowym gokartem jest posiadanie przynajmniej 120 cm wzrostu. Obowiązkowo trzeba jeździć w kasku.

Autor: Sylwia Stwora