Data publikacji:

Deska snowboardowa – jak ją dobrać?

Miękka czy twarda? Szersza czy węższa? Jakiej długości? To podstawowe kwestie, jakie dręczą osobę zaczynającą przygodę ze snowboardem. Podpowiadamy, czym powinna się charakteryzować odpowiednio dobrana deska snowboardowa.

Po pierwsze, decydując się na zakup deski snowboardowej, najlepiej jest wybrać się do sklepu snowboardowego, gdzie możemy liczyć na fachową pomoc. Po drugie, koniecznie zmierz takie parametry swojego ciała jak waga, wzrost i rozmiar stopy. Ważne jest też określenie poziomu swoich umiejętności. Znając wagę i wzrost należy skorzystać ze specjalnych tabel określających długość deski przy danych gabarytach. Osobne tabele są dedykowane kobietom, a osobne mężczyznom. Warto pamiętać, że podają one orientacyjne parametry, dlatego wybór między dłuższą a krótszą deską zależy od indywidualnych preferencji. Jednak należy zwrócić uwagę, aby deska nie wykraczała poza poziom brody chyba, że zamierzasz uprawiać  freeride, czyli jazdę ekstremalną.

Kolejna kwestia to poziom twardości deski. Wyróżniamy modele miękkie oraz twarde. Stawiając pierwsze kroki na snowboardzie najlepiej postawić na deskę miękką, gdyż jazda na niej jest bardziej płynna, mniej męcząca i łatwiej jest opanować oraz doskonalić nowe umiejętności.

Następnym krokiem jest określenie techniki jazdy, która warunkuje dobór typu deski snowboardowej. Wyróżniamy modele freestyle, freeride, boardercross oraz all mountains, które są uniwersalne i najlepsze dla początkujących oraz osób średniozaawansowanych.

Jeśli chodzi o szerokość deski snowboardowej, to należy ją dobierać do rozmiaru stopy. Mitem jest też przekonanie, że im szersza deska tym lepiej. Początkującym snowboardzistom zaleca się węższe modele, gdyż są one bardziej zwrotne i nie wymagają angażowania dużo siły przy skręcaniu. Jednak pamiętaj, że palce i pięty nie powinny wystawać poza jej krawędzie.

Ważne jest również ustawienie wiązań. W pierwszych sezonach jazdy na desce najlepiej ustawiać je pod kątem 30 stopni - przód i 15 stopni - tył.

Autor: Sylwia Stwora