Data publikacji:

Jak dobrać deskę snowboardową? Długość i rozmiar deski snowboardowe

Miękka czy twarda? Szersza czy węższa? Jakiej długości? To podstawowe kwestie, jakie dręczą osobę zaczynającą przygodę ze snowboardem. Podpowiadamy, czym powinna się charakteryzować odpowiednio dobrana deska snowboardowa.

jak dobrać deskę snowboardową

Jak dobrać deskę snowboardową?

Mimo skromnych początków kilkadziesiąt lat temu, deska snowboardowa bardzo szybko zyskała popularność, stając się niezwykle atrakcyjną alternatywą dla klasycznego narciarstwa.

Przygodę z tym wciąż młodym sportem rozpocząć może dziś każdy. Choć nauka jazdy nie jest prosta i z pewnością zakończy się wieloma upadkami, nic nie zastąpi poczucia satysfakcji i wolności jak daje snowboard. W sklepach oraz na rynku wtórnym z łatwością znajdziemy nie tylko bogaty wybór desek, ale także niezbędnych do szusowania akcesoriów, takie jak buty czy ochraniacze.

Doradzamy więc, jak wybrać odpowiednią dla nas długość deski snowboardowej oraz z jakimi jej typami spotkamy się podczas poszukiwań sprzętu. 

Sprawdź również, jak przygotować narty i snowboard do sezonu?

Długość deski snowboardowej

Podstawowym kryterium wyboru deski snowboardowej będzie oczywiście jej długość. Zależy ona wprost rozmiarów ciała jej użytkownikach, takich jak wzrost, waga oraz rozmiar stopy.

Na szczęście wybierając się do sklepu nie musimy zabierać centymetra i wagi łazienkowej, odpowiedni rozmiar dobierzemy szybko korzystając z kilku sprawdzonych metod. Podstawowym z nich jest „test brody”. Ustawiamy wybraną deskę w pozycji pionowej i jeżeli sięga nam ona do brody oznacza to, że jej rozmiar jest optymalny dla przeciętnego snowboardzisty. 

W przypadku osób początkujących długość deski powinna być jednak krótsza o kilka centymetrów (a więc dotykać ramion lub przedramion), co ograniczy jej szybkość na stoku i ułatwi manewrowanie. Na dłuższe modele sięgające do nosa mogą pozwolić sobie bardziej doświadczeni snowboardziści, uprawiający jazdę typu freeride poza stokami narciarskimi na nieprzygotowanym do tego celu śniegu, który zwalniałby za bardzo krótsze modele.

Deski snowboardowe dla dzieci powinny być z kolei dobierane przy użyciu prostego równania. Do bazowej liczby 100 dodajemy wagę dziecka wyrażoną w kilogramach. Otrzymujemy w ten sposób optymalną długość deski. Tak więc, młody amator snowboardu o wadze 25 kg, powinien skorzystać z co najmniej 125 centymetrowego modelu.

Pamiętajmy, że minimalny zalecany wiek do rozpoczęcia nauki snowboardu to pięć lub sześć lat (w zależności od wzrostu dziecka).

Odstępstwa od normy mają również miejsce w przypadku osób o podwyższonej masie ciała od przeciętnego BMI. Wówczas warto zdecydować się na model o kilka centymetrów dłuższy niż wynikałoby to ze wzrostu.

Z drugiej strony, lżejsze osoby winny postawić na nieco krótsze egzemplarze. Oczywiście podane tu wskazówki są tylko sugestiami, ostatecznie wiele zależy bowiem od indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń każdego z nas. W razie wątpliwości zawsze możemy skorzystać z wielu szczegółowych tabel doboru snowboardów, które dostępne są np. w sklepach sportowych, które sugerują długość deski w zależności od płci, wzrostu i wagi użytkownika

Szerokość deski snowboardowej

Szerokość deski nie ma aż tak dużego wpływu na wrażenia płynące z jazdy i bierzemy ją pod uwagę jedynie, gdy rozmiar naszego buta wydaje się zbyt duży dla wybranego modelu. Warto jednak zaznaczyć, że początkujący snowboardziści mogą chcieć skorzystać z węższych egzemplarzy.Ułatwią one bowiem im skręcanie oraz hamowanie, stawiając mniejszy opór przy manewrowaniu. Nie przesadzajmy jednak i pamiętajmy, że palce i pięty stopy w bucie nigdy nie powinny wystawać poza krawędź snowboardu.

Miękka czy twarda deska snoboardowa?

Twardość deski to parametr powszechnie określany pojęciem „flex”. Odzwierciedla on poziom elastyczności snowboardu, a więc sposobu, w jaki zachowuje się podczas zjazdów. Twarde modele nadają się przede wszystkim do szybkich zjazdów, a także szusowania po nieubitym śniegu. Są one również bardzo czułe, reagując na nasze najmniejsze ruchy, wymagają więc pewnego doświadczenia. Miękkie deski sprawdzą się najlepiej na dobrze przygotowanych i ubitych stokach, ponieważ stworzone zostały z myślą o wykonywaniu trików oraz skoków, podczas których łapiemy krawędź deski i narażamy ją na duże przeciążenia. Dla początkującego snowboardzisty, który ogranicza się do jazdy po z góry wyznaczonych trasach, najlepszym rozwiązaniem będą deski elastyczne.

Profil deski snowboardowej

Pod uwagę bierzemy również profil snowboardu. O co dokładnie tu chodzi? Cecha ta wskazuje na to, w jakim stopniu i gdzie deska jest wygięta, a także jak dużą powierzchnią przylega bezpośrednio do podłoża. Wyróżniamy kilka najpopularniejszych typów profili.
 • Classic Rocker – przód (nose) i tył deski (tail) deski są podniesione do góry, z boku snowboard przypomina więc kołyskę lub łuk. Konstrukcja ułatwia jazdę po przeszkodach oraz ułatwia początkującym snowboardzistom wykonywanie niektórych trików.
 • V-Rocker – podobny do klasycznego Rockera, ale deska jest wygięta w swoim środku pod większym kątem.
 • Powder Rocker – asymetryczny profil, w którym mocno wygięty jest jedynie przód deski, co ułatwia jazdę w głębokim śniegu.
 • Flat – płaska deska przylegająca do śniegu na prawie całej swej długości. Stosowany w modelach dla dzieci oraz początkujących snowboardzistów.
 • Camber – najstarszy profil snowboardowy. Sprzęt przylega punktowo do podłoża. Ze śniegiem styka się jedynie na swoim przodzie oraz tyle, a centralna część deski pozostaje uniesiona do góry. Profil sprawdzający się podczas szybkiej i technicznej jazdy, a także korzystania ze skoczni snowboardowej.
 • Hybrydowy – łączy cechy różnych profili, dotyczy to głównie snowboardów wykonywanych na indywidualne zamówienie doświadczonych snowboardzistów.

Kształt deski

Parametr ten opisuje sposób, w jaki deska została wycięta i sklejona. Chodzi tutaj głównie o symetryczność jej budowy na osi nose-tail, jak również jej szerokość. Właściwości te przekładają się między innymi na jazdę w głębszym śniegu. Wyróżniamy trzy popularne kształty desek.
 • Twin tip – deska jest symetryczna, zarówno tył, jak i przód posiadają tą samą długość. Dzięki temu środek ciężkości snowboardu znajduje się w jego centrum.
 • Directional – asymetryczna deska, w której środek ciężkości jest przesunięty w tył. Kształt używany przez deski typu freeride.
 • Wide – poszerzona deska dla osób z dużymi stopami i rozmiarem buta powyżej 45.

Rodzaj ślizgu

Stykający się ze śniegiem spód deski jest wykończony zazwyczaj na trzy rożne sposoby. Mają one duży wpływ na osiągane przez snowboardzistę szybkości na stoku.
 • Ślizg tłoczony (extruded) – nie wymaga drobiazgowej konserwacji od użytkownika, przez co deska tego typu sprawdzi się dobrze w rękach amatora. Ślizg jest łatwy w naprawie, ale ogranicza maksymalną szybkość snowboardu.
 • Ślizg spiekany (sintered) – szybszy od tłoczonego. Użytkownik musi jednak zadbać o regularne smarowanie deski. Naprawa pokrytej nim powierzchni sprawia większe kłopoty.
 • Ślizg electra (sintered graphite) – wysokiej jakości powłoka, którą znajdziemy jedynie na sztywnych deskach dla zaawansowanych użytkowników. Z pomocą tego ślizgu rozwiniemy największe prędkości. Wymaga on częstej kontroli i smarowania przed każdą jazdą, w przeciwnym wypadku traci swoje właściwości.

Rodzaje desek snowboardowych

Poza długością i szerokością deski, musimy również odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich warunkach i do czego będziemy używali deski. Dostępne na rynku model podzielona są na kilka kategorii:

Deski Miękkie

All mountain – najbardziej uniwersalne i popularne deski, które przeznaczone są dla początkujących i średnio-zaawansowanych użytkowników. Idealne do nauki i rekreacyjnej jazdy na stokach.

Freeride – deski przeznaczone do zabawy poza wyznaczonymi trasami, nadają się więc idealnie do szusowania po nieubitym śniegu. Przypadną do gustu obom, które preferują szybką i agresywną jazdę.

Freestyle – deski przeznaczone do jazdy w stylu dowolnym, sprawdzają się przy wykonywaniu trików, skoków oraz jazdy w snowparkach.

Jibbing – krótsze i szersze od standardowych modeli zostały stworzone z myślą o pokonywaniu przeszkód, takich jak rurki, boksy oraz wykonywania trików.

Deski Twarde

Race – deski przeznaczone do szybkiej jazdy, z których korzystają zaawansowani snowboardziści. Są wąskie i wyjątkowo wrażliwe na ruchy właściciela, wymagają więc odpowiednio dużej wiedzy i techniki, nie wskazane dla początkujących. 

Freecarve – stworzone z myślą o szybkiej rekreacyjnej jeździe po wyznaczonych trasach, które wymagają od nas intensywnego wykonywania skrętów.

Autor: Michał Kułakowski

Autor: Sylwia Stwora