Data modyfikacji:

Jak przygotować narty i snowboard do sezonu?

Za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się czas zimowego szaleństwa na stokach. Wyjazdy już zostały zaplanowane, forma wypracowana. Pozostała jeszcze jedna rzecz do zrobienia: przegląd sprzętu. Podpowiadamy, jak przygotować go do nadchodzącego sezonu.

Jeśli w tym roku zaopatrzyliśmy się w nowy ekwipunek na stok, to nie musimy zastanawiać się nad serwisowaniem. Firma, która go wyprodukowała, ma obowiązek zadbać o przygotowanie produktu do bezpiecznego użytkowania. Posiadacze starszego sprzętu powinni zająć się sprawdzeniem nart lub deski snowboardowej. Odpowiadamy na pytanie: czego wymagać od serwisu i na czym się skupić przy odbiorze?

Na początek wiązania

Można je porównać do serca naszego sprzętu. To one głównie odpowiadają za bezpieczeństwo i bez ich sprawnego działania nie pojeździmy. Serwisant powinien dopasować moc działania wiązań indywidualnie do użytkownika. Z pewnością będzie ona inna dla dzieci oraz dorosłych. Masa narciarza, snowboardzisty powinna znajdować się w połowie skali wiązania. Jest to istotne, ponieważ siła wypięcia decyduje o tym, kiedy trzymać but, a kiedy go uwolnić. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku wywrócenia się. Jeśli serwisant zasugeruje wymianę wiązania, to nie powinniśmy się wahać. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Szeroki wybór wiązań znajdziesz TUTAJ.

Czyszczenie krawędzi

Są one odpowiedzialne za komfort wykonywania skrętów, więc bez odpowiedniej ich ostrości nie można mówić o harmonijnej jeździe. Tępe utrudniają wykonywanie najprostszych manewrów. Przy odbiorze sprzętu należy zwrócić uwagę na cechę zwaną 'agresywnością'. Pod palcem powinna być wyczuwalna ostrość. Nie zapominajmy, że wypolerowane krawędzie pozostaną dłużej funkcjonalne.

Uzupełnianie ślizgów

Jedna z czynności, które powinny być wykonywane najczęściej. Od niej zależy, jak długo nasz sprzęt będzie działał sprawnie. Ślizg jest najczęściej zbudowany z polietylenowych rurek. Należy je wypełniać smarem, aby deska lub narty poruszały się płynnie. Wykonuje się to z użyciem specjalistycznego 'żelazka'. Jeśli tego nie zrobimy, kanaliki uschną i zamkną się. W ostateczności doprowadzi to do poważnych uszkodzeń. Jeżeli wiemy, jakich warunków spodziewać się na stoku, powiedzmy o tym serwisantowi. Do mokrego śniegu użyje preparatu z dodatkiem fluoru odpychającego cząsteczki wody. Do skutego mrozem śniegu parafiny, która ochroni ślizgi przed twardymi bryłkami lodu.

Na grafice: 1. Pokrowiec na narty Völkl, 152 zł; 2. Pokrowiec na snowboard Völkl, 244 zł

Przewóz nart i snowboardu

Pamiętajmy, że nawet najlepsze przygotowanie sprzętu nie pomoże na długo, jeśli nie będziemy pamiętać o odpowiednim transporcie. Pokrowce pozwalają uniknąć nie tylko uszkodzeń mechanicznych, ale także szkodliwego działania warunków atmosferycznych. Deszcz, śnieg, mróz - to tylko niektóre zagrożenia. Szczególnie w przypadku przewozu ekwipunku na dachu samochodu należy pamiętać o pokrowcach. Lepiej zapobiegać niż naprawiać. Skoro już sprawdziliśmy nasz sprzęt, pozostaje się tylko spakować.

Informacje o nowościach w sezonie 2015/2016 znajdziesz TUTAJ.

Autor: Beata
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
jak dobrać deskę snowboardową

Jak dobrać deskę snowboardową? Długość i rozmiar deski snowboardowe

2021-09-18
Miękka czy twarda? Szersza czy węższa? Jakiej długości? To podstawowe kwestie, jakie dręczą osobę zaczynającą przygodę ze snowboardem. Podpowiadamy, czym powinna się charakteryzować odpowiednio dobrana deska snowboardowa.
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2021-08-24
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2021-08-13
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?