Data publikacji:

Dekalog narciarza

Sezon narciarski trwa w najlepsze. Zaprawiony w boju narciarz czy snowboardzista na pewno zna zasady obowiązujące na stoku. Nie zaszkodzi jednak przypomnieć wszystkim kilka najważniejszych reguł. Przestrzegając ich, amatorzy sportów zimowych mogą bezpiecznie cieszyć się białą rozrywką. Przedstawiamy "Dekalog narciarza" opracowany przez  International Ski Federation (FIS).

"Dekalog narciarza" został opracowany przez Międzynarodową Federację Narciarstwa (FIS). Jest to zbiór ujednoliconych i obowiązujących na całym świecie zasad dotyczących bezpiecznego korzystania ze stoku, również przez osoby niezjeżdżające . Kto choć raz był świadkiem białego szaleństwa, ten wie, że na nartach nietrudno o wypadek. Rozsądek oraz przestrzeganie reguł porządkowych i grzecznościowych może uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnościami.

Podstawą jest dokonanie racjonalnej oceny swoich umiejętności i dopasowanie do nich trasy zjazdowej. Zanim ruszysz na stok, dokładnie sprawdź informacje dotyczące warunków, stopnia trudności, długości szlaku itp. W Europie obowiązuje 4-stopniowa skala oznaczana kolorami (zielony, niebieski, czerwony i czarny).

Dekalog narciarza:

1. Narciarz odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo wszystkich osób korzystających ze stoku. Swoim zachowaniem nie może stwarzać zagrożenia - dotyczy to także korzystania ze sprawnego sprzętu.

2. Narciarz musi panować nad prędkością. Szybkość zjazdu powinna być dostosowana do jego umiejętności oraz warunków panujących na trasie.

3. Narciarz powinien trzymać się raz obranego kierunku jazdy z poszanowaniem zasady pierwszeństwa, która przysługuje narciarzom znajdującym się "przed" / "poniżej".

4. Narciarz powinien wyprzedzać ostrożnie z zachowaniem bezpiecznej odległości. Wykonując manewr, należy mieć na uwadze bezpieczeństwo i komfort innych osób na stoku.

5. Narciarz musi uważnie włączać się do ruchu. Zanim ruszy, koniecznie sprawdza sytuację na trasie.

6. Narciarz powinien unikać częstych i nagłych postojów. Jeśli musi się zatrzymać, to wyłącznie na poboczu, żeby nie zakłócać innym osobom zjazdu.

7. Narciarz powinien schodzić i podchodzić jedynie bokiem stoku i tylko gdy zajadzie nagła potrzeba. Trasy są jednokierunkowe.

8. Narciarz zawsze winien stosować się do znaków i komunikatów umieszczonych na stoku.

9. Narciarz zobowiązany jest udzielić pomocy każdej osobie, która uległa wypadkowi.

10. Narciarz zobligowany jest do podania odpowiednim służbom swoich danych osobowych, bez względu na to czy jest uczestnikiem wypadku (innego zdarzenia), czy jedynie świadkiem.

Warto również przypomnieć o obowiązujących od jakiegoś czasu przepisach: obowiązku noszenia kasku w trakcie jazdy oraz bezwzględnemu zakazowi picia alkoholu i szusowania po spożyciu.