Czym jest decoupage?
Decoupage to sztuka ręcznego ozdabiania obiektów przy pomocy przyklejanych do nich papierowych serwetek lub wycinanek ze wzorami. Dekoracje te często wzbogaca się również dodatkowymi efektami zrobionymi za pomocą kolorowych farb oraz innych materiałów, jak np. płatki folii lub złota. Dla trwałości całość zabezpiecza się grubą warstwą lakier, aby stworzyć wrażenie, że papierowe wzory zostały namalowane bezpośrednio na powierzchni przedmiotu.
Techniką decoupage dekoruje się przede wszystkim niewielkie obiekty codziennego użytku. Najczęściej są to różnego rodzaju pudełka, kasetki, ramki na zdjęcia, a także biżuteria (np. medaliony lub kolczyki). Czasami jednak są to również większe przedmioty. Przydaje się ona zwłaszcza podczas renowacji starych i zabytkowych kufrów, krzeseł, szaf lub kredensów, które pierwotnie często były zdobione w taki właśnie sposób. Metodą decoupage można swobodnie ozdabiać bardzo zróżnicowane materiały, a więc drewno, szkło, ceramikę, metal, a nawet plastik.
Historia decoupage
Słowo „decoupage” to nieco zmieniona forma czasownika „decouper” pochodzącego ze średniowiecznego języka francuskiego, który można przetłumaczyć na polski jako „ciąć” lub „wycinać”. Tradycyjna technika decoupage nie wywodzi się jednak z ojczyzny Napoleona, ale, jak wierzą historycy, została opracowana przez ludy zamieszkujące wschodnie rubieże Syberii, które używały jej do ozdabiania swoich grobowców. Tego rodzaju metoda dekoracji trafiła następnie do Chin. Począwszy od XII wieku, w Państwie Środka na szeroką skalę zaczęto ozdabiać w ten sposób latarnie, okna i meble. Do Europy decoupage trafił za sprawą kupców z Wenecji oraz Włoch, którzy mieli stały kontakt z Dalekim Wschodem.
Pierwsza fala popularności technik decoupage w Europie przypadła na XVIII wiek, kiedy zaczęto stosować ją powszechnie w ceramice oraz meblarstwie. Wiodącymi producentami obiektów tego typu byli artyści z włoskiej Florencji, którzy wycinane wzory połączyli z klasycznymi technikami malarskimi i rzeźbiarskimi. Przez kolejne stulecia decoupage przy życiu podtrzymywali z jednej strony rzemieślnicy pracujący dla arystokracji i klas wyższych, a z drugiej – samoucy zajmujący się tradycyjną folkową sztuką.
Zalety decoupage
Zabawę z decoupage może rozpocząć praktycznie każdy. Technika nie należy do skomplikowanych i wymaga zaopatrzenia się jedynie w podstawowe materiały. Swój pierwszy krok w nauce tego rzemiosła może więc postawić zarówno kilkuletnie dziecko, jak i osoba na emeryturze.
Decoupage rozwija kreatywności oraz wyobraźnię. Wykonując zdobienia, mamy niezwykle szerokie możliwości i pole do popisu. Co więcej, jeżeli wśród dostępnych w sklepach produktów nie możemy znaleźć odpowiadającego naszej koncepcji wzoru lub rysunku, da się go zawsze samodzielnie wydrukować lub wyciąć ze starej książki czy czasopisma.
Niezwykle ważne jest również to, że osiągnięcie świetnych efektów nie jest związane bezpośrednio z budżetem. Każdy produkt ze specjalistycznego sklepu możemy bowiem zastąpić tańszym lub samodzielnie zrobionym odpowiednikiem. Decoupage daje też sporo satysfakcji, zwłaszcza wówczas, gdy udaje nam się tchnąć drugie życie w stary i niepozorny obiekt. Niewątpliwą przyjemność sprawi również podzielenie się swoimi dziełami z innymi, czy to w postaci prezentu, czy też posta ze zdjęciem w sieciach społecznościowych.
Co jest potrzebne na początku przygody z decoupage?
Poniżej zebraliśmy listę podstawowych akcesoriów używanych do decoupage, wraz z opisem sposobu ich wykorzystania.
Przedmiot do ozdabiania