Data publikacji:

Czym jest skibob?

Jeśli zimą brakuje Ci przejażdżek na rowerze, ale z przyjemnością spędzasz czas na stoku jeżdżąc na desce snowboardowej lub nartach, możesz połączyć obie pasje. Taką możliwość daje Ci skibob, który wiąże sport z dobrą zabawą.

Historia indywidualnej zimowej dyscypliny sportowej wiąże się z osobą Johna Stevensa i 1892 rokiem, kiedy to powstał prototyp roweru śnieżnego, choć obrazy olejne, na których widać ludzi poruszających się po śniegu na pojeździe z siodłem, kierownicą i płozą, pochodzą z lat 60 XIX wieku. Oficjalnie nazwa skibob zaczęła obowiązywać w październiku 1951 roku, a jej pomysłodawcą był Georg Gfäller Junior, będący również założycielem Międzynarodowej Federacji Skibobów. Skibob doczekał się wielu form zawodów, w tym zjazdów na slalomie, slalomie gigancie, super gigancie oraz biegu zjazdowego.

Polska historia skibobu sięga przełomu 1969 i 1970 roku, kiedy to działacze zakładowego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Rolsprzęt wystartowali w II Międzynarodowych Zawodach Skibobowych, które odbywały się w Szklarskiej Porębie. Z czasem zaczęły powstawać kolejne sekcje oraz powołano Polski Związek Skibobowy, którego siedziba mieści się w Skoczowie.

Do uprawiania skibobu służy specjalny pojazd, który wyglądem przypomina rower połączony z nartami, z tym że z roweru pozostała jedynie rama i kierownica, natomiast miejsce pedał zajmuje specjalny podnóżek na nogi, a koła zostały zamienione na płozę. Dodatkowo podczas snowbike zakłada się na nogi dwie małe narty.

Zaletą skibobu jest to, że można go uprawiać nawet przy małej ilości śniegu, a także niezależnie od wieku. Jest także ciekawą alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą jeździć na nartach, np. przez przebytą kontuzję lub z racji wieku.

Wybierając się na skibob, warto założyć na siebie ubranie podobne do tego, które wkładasz wychodząc na stok narciarski. Ważne jest, aby było wodo- i wiatroszczelne, a jednocześnie zapewniało dobrą wentylację.

Autor: Sylwia Stwora