Data modyfikacji:

Czym jest parkrun?

Jesteś zapalonym biegaczem i chcesz kontrolować swoje postępy w treningach? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki na biegowych ścieżkach? Niezależnie od stopnia zaawansowania, stażu biegowego, wieku i osiąganych rezultatów możesz brać udział w bezpłatnych zajęciach parkrun.

Parkrun to cyklicznie (zwykle cotygodniowe), grupowe biegi na dystansie 5 km, w czasie których każdemu uczestnikowi mierzy się czas. Treningi najczęściej odbywają się w soboty o godzinie 9 rano i są bezpłatne, a organizuje się je w miejscach, gdzie znajdą się chętni zarówno do treningu, jak i zorganizowania całej imprezy. To forma inicjatywy społecznej na rzecz lokalnej społeczności biegaczy. W parkrun każdy może sprawdzić swoje możliwości lub urozmaicić swój stały plan treningowy, bo ideą tego typu zajęć jest zachęcenie do regularnej aktywności fizycznej. Uczestnicy treningu pokonują dystans według indywidualnych możliwości i we własnym tempie. Można całą trasę przebiec lub pokonać ją marszobiegiem. To dodatkowo szansa na poznanie innych biegaczy i ich doświadczenia, a także zaangażowanie się w działania na rzecz lokalnej społeczności.

Kolebką parkrun jest Wielka Brytania, a konkretnie Bushy Park w Londynie, gdzie w 2004 roku odbył się pierwszy bieg z udziałem 13 osób. Tam też obecnie na wspólnym treningu gromadzi się najwięcej chętnych – co sobotę do parku przychodzi nawet 1000 biegaczy. Polska przyłączyła się do ogólnoświatowej inicjatywy w październiku 2011 roku. Koordynacją akcji zajmuje się Stowarzyszenie parkrun Polska. Aktualnie biegacze i biegaczki mogą brać udział w treningach w 10 miastach na terenie naszego kraju. Co sobotę 5 km pokonują grupy w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Lesznie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinku, Warszawie (Praga), Wrocławiu oraz Żarach.

Dodatkowo, dla stałych uczestników parkrun, czyli osób, które ukończyły 50, 100 i 250 biegów, polskie stowarzyszenie przyznaje nagrody w postaci koszulek biegowych z liczbą wskazującą to, ile biegów ukończył dany biegacz.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?