Data publikacji:

Czym jest parkrun?

Jesteś zapalonym biegaczem i chcesz kontrolować swoje postępy w treningach? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki na biegowych ścieżkach? Niezależnie od stopnia zaawansowania, stażu biegowego, wieku i osiąganych rezultatów możesz brać udział w bezpłatnych zajęciach parkrun.

Parkrun to cyklicznie (zwykle cotygodniowe), grupowe biegi na dystansie 5 km, w czasie których każdemu uczestnikowi mierzy się czas. Treningi najczęściej odbywają się w soboty o godzinie 9 rano i są bezpłatne, a organizuje się je w miejscach, gdzie znajdą się chętni zarówno do treningu, jak i zorganizowania całej imprezy. To forma inicjatywy społecznej na rzecz lokalnej społeczności biegaczy. W parkrun każdy może sprawdzić swoje możliwości lub urozmaicić swój stały plan treningowy, bo ideą tego typu zajęć jest zachęcenie do regularnej aktywności fizycznej. Uczestnicy treningu pokonują dystans według indywidualnych możliwości i we własnym tempie. Można całą trasę przebiec lub pokonać ją marszobiegiem. To dodatkowo szansa na poznanie innych biegaczy i ich doświadczenia, a także zaangażowanie się w działania na rzecz lokalnej społeczności.

Kolebką parkrun jest Wielka Brytania, a konkretnie Bushy Park w Londynie, gdzie w 2004 roku odbył się pierwszy bieg z udziałem 13 osób. Tam też obecnie na wspólnym treningu gromadzi się najwięcej chętnych – co sobotę do parku przychodzi nawet 1000 biegaczy. Polska przyłączyła się do ogólnoświatowej inicjatywy w październiku 2011 roku. Koordynacją akcji zajmuje się Stowarzyszenie parkrun Polska. Aktualnie biegacze i biegaczki mogą brać udział w treningach w 10 miastach na terenie naszego kraju. Co sobotę 5 km pokonują grupy w Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Lesznie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinku, Warszawie (Praga), Wrocławiu oraz Żarach.

Dodatkowo, dla stałych uczestników parkrun, czyli osób, które ukończyły 50, 100 i 250 biegów, polskie stowarzyszenie przyznaje nagrody w postaci koszulek biegowych z liczbą wskazującą to, ile biegów ukończył dany biegacz.

Autor: Sylwia Stwora