Data publikacji:

Co robić w wolnym czasie? Jak spędzać wolny czas?


Nie tylko ciebie męczy ta nieznośna myśl, że wolny czas przecieka przez palce. Nuda i kłopot z zagospodarowaniem luźniejszych chwil dotyczy każdego. Co robić w wolnym czasie, by nie zmarnować go na przeglądaniu serwisów społecznościowych lub oglądaniu nieciekawych seriali?
para

Co można robić w wolnym czasie?


Zagospodarowanie wolnego czasu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Natłok obowiązków, problemy w pracy, nadciągające egzaminy – to wszystko odciąga twój umysł od przyjemności i rozwoju. Aby więc dobrze wykorzystać chwile odpoczynku, przede wszystkim zadbaj o uporządkowanie ważnych spraw.

Kolejny krok to odpowiedź na pytania: co lubię robić w wolnym czasie? Nie ma uniwersalnych rozrywek dla każdego i jedni znajdą ją w klubie fitness, inni zaś w zacisznej bibliotece. Poniżej znajdziesz więc propozycje różnych aktywności, z których wybierzesz to, co najbardziej odpowiada twojemu temperamentowi.

Aktywność fizyczna w wolnym czasie – nie tylko bieganie!


Nudę warto rozchodzić. Aktywność fizyczna nie tylko da ci mnóstwo satysfakcji, ale i pozwoli zadbać o zdrowie. Jednym z popularniejszych wyborów jest oczywiście bieganie. Wbrew pozorom nie wymaga kupowania licznego sprzętu: wystarczą wygodne buty. Jeśli nie lubisz biegać, wolny czas możesz spędzić w klubie fitness. To nie tylko ćwiczenia siłowe, ale i tabata, joga, pilates, crossfit, fat burning czy wiele innych treningów. Wolisz plener? Polecamy kolarstwo, rolki lub nordic walking.

Nie zapominajmy też o szeregu innych sportów, które można uprawiać cały rok. Wizyta na ściance wspinaczkowej to niezapomniane przeżycia, ale i sposób na odreagowanie. W tej roli doskonale odnajduje się także squash, który wręcz nie pozwala myśleć o przyziemnych sprawach. Równie duży wycisk da ci… taniec! To przy okazji świetny sposób na to, by poznać znakomitych ludzi.

Kreatywne sposoby na spędzanie wolnego czasu


Bez względu na to, czy lubisz się uczyć, czy masz duszę artysty, możesz spędzić czas kreatywnie. Kolorowanki dla dorosłych, malowanie po numerach, kurs szydełkowania, a może nauka gotowania? Pomysłów na odnalezienie nowej pasji jest wiele. Jeśli nie przepadasz za rękodzielnictwem, naucz się nowej rzeczy. To najlepszy sposób na to, by uniknąć demencji i choroby Alzheimera. Polecamy dobry dokument, naukę gry na instrumencie, naukę języków obcych i książki popularnonaukowe.

Co robić w wolnym czasie? Nieoczywiste zainteresowania


Masz ochotę wyrwać się z domu, ale nie masz pomysłu na aktywność? Jeśli mieszkasz w dużym mieście, czeka cię szereg atrakcji. Oprócz typowych miejsc spotkań, takich jak kawiarnia, kino, pub czy siłownia, możesz wykorzystać inne ciekawe miejsca. Zabierz znajomych na kręgle, paintball, gokarty lub do parku rozrywki, a wrażenia będą niezapomniane. Nie są to oczywiście atrakcje darmowe, ale grupowe bilety pozwalają zaoszczędzić sporo gotówki. W przypadku, gdy nie masz ochoty wydawać ani grosza, dobrym rozwiązaniem jest… spacer. Długi spacer w intensywnym tempie to przy okazji świetny sposób na codzienną aktywność fizyczną. Zabierz ze sobą słuchawki i posłuchaj w tym czasie podcastów. Gwarantujemy, że będzie to miło i pożytecznie spędzony wolny czas.

Co robić w wolnym czasie w domu? Pomysł na długie, jesienne wieczory


Jesienny wieczór nieodłącznie kojarzy się z książką, herbatą i kocem. Możesz również nieco zmodyfikować ten nieco sztampowy zestaw, zastępując tradycyjną książkę e-bookiem lub audiobookiem, a herbatę – yerba mate. Długie wieczory sprzyjają także nadrabianiu klasyków kina lub długim maratonom serialowym. Jeśli późnymi popołudniami ogarnia cię senność, spróbuj bardziej energetycznych zajęć: domowym ćwiczeniom fizycznym (np. z taśmami TRX), zagraj w gry planszowe ze znajomymi lub buduj z klocków LEGO. W internecie znajdziesz zestawy klocków dla dorosłych, które pochłoną cię na wiele godzin. Dobrym pomysłem jest także nauka programowania, kurs internetowy czy rysowanie.

Co robić w wolnym czasie na wakacjach?


Czasem nadprogramowy wolny czas zaskakuje na wakacyjnym wyjeździe, delegacji lub podczas załatwiania spraw w obcym mieście. Co warto wówczas zrobić, by się nie nudzić? Na początek polecimy muzea, które zawsze zagospodarują kilka godzin. To atrakcja, z której skorzystasz zarówno latem, jak i zimą. Wolny czas w obcym mieście warto także poświęcić na odwiedzenie polecanych kawiarni i restauracji. Jeśli jesteś molem książkowym, poszukaj klimatycznej, dobrej księgarni, w której kupisz książkę na dalszą podróż. Zachęcamy także do zwykłego spacerowania po obcym mieście, zaglądania do urokliwych uliczek i chłonięcia klimatu danego miejsca. Spacerując, odkryjesz mnóstwo znakomitych budynków, dostrzeżesz ciekawe ozdoby architektonicznie i wpadniesz na wiele przyjemnych miejsc.

Uporządkuj zaległe, ciążące sprawy


W niektórych przypadkach wolny czas lepiej poświęcić na nadrobienie zaległych spraw. Uwolnienie się od ciążących obowiązków może dać cię więcej szczęścia i satysfakcji niż najlepsza rozrywka. Jeśli musisz uporządkować dokumenty, odpisać na zaległe maile, nadrobić pracę czy zrobić porządek w garderobie, zrób to jak najprędzej. Takie rzeczy potrafią zaprzątać głowę i sprawiają, że trudno w pełni odpocząć. Aby jednak te intensywne prace nie były wyłącznie katorgą, włącz energetyczną muzykę, przygotuj pyszne przekąski i rozpieść się ulubionym napojem. W takim wydaniu nawet domowe porządki mogą być przyjemne. Po dobrze wykonanym zadaniu zaserwuj sobie nagrodę. Pozytywne wzmocnienie to skuteczniejsza motywacja niż system kar.
Autor: Szymon Sonik