Data modyfikacji:

Jak zacząć chodzić po górach?

Dzięki wielu akcjom promującym zdrowy tryb życia, świadomość Polaków dotycząca potrzeby aktywnego spędzania wolnego czasu stale rośnie. A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w góry? Odpowiedź jest oczywista, tylko jak zacząć, kiedy większość czasu na codzień spędza się za biurkiem lub przed telewizorem? Poniżej przedstawiamy kilka istotnych wskazówek. 

Jak zacząć chodzić po górach?

Korzyści płynące z wędrówek po górach

Zanim wybierzemy się w pierwsze chodzenie po górach, warto zadbać o odpowiednią dawkę motywacji, która będzie potrzebna podczas zdobywania nieco trudniejszych szlaków. To nic trudnego, wystarczy zapoznać się z korzyściami, które płyną z takiej formy spędzania wolnego czasu, a są to między innymi: 

utrata zbędnych kilogramów oraz wzmocnienie mięśni całego ciała 
poprawa wydolności organizmu 
obcowanie z naturą, ucieczka z „betonowej dżungli” przepełnionej smogiem
pogłębianie więzi rodzinnych\przyjacielskich - wspólne wędrówki łączą 

Jak zacząć chodzić po górach?

Najważniejsza zasada - rozpoczynając przygodę z górami nie należy zaczynać od kilkudniowych, wymagających tras. Zacznij od jednodniowej, prostej technicznie wycieczki, która pozwoli ci określić twoje możliwości, póżniej, w miarę zdobywania doświadczenia możesz stopniowo zwiększać poziom zaawansowania wędrówek. Przed wyjazdem możesz także przygotować swoje ciało do większej ilości ruchu, na przykład poprzez codzienne spacery albo treningi w domu.

Warunki pogodowe i ważne komunikaty

Planując wycieczki w górach zawsze należy zapoznać się z przewidywanymi warunkami pogodowymi - ma to znaczący wpływ na twoje bezpieczeństwo. Obowiązkowo należy także przeczytać wszystkie komunikaty zamieszczone przez GOPR i TOPR.

Przeczytaj również: Jaki wybrać zegarek w góry?

Niezbędny ekwipunek do górskiej wycieczki

Istotnym elementem górskich wędrówek jest odpowiedni ekwipunek, brak przygotowania może skutecznie zniechęcić do zdobywania szczytów w przyszłości. Zaczynając chodzenie po górach powinieneś przygotować: 
  • obuwie trekkingowe (najlepiej wodoodporne)
  • bieliznę termoaktywną 
  • kurtkę zwykłą (przewiewną) oraz przeciwdeszczową 
  • plecak z prowiantem i wodą 
  • kubek termiczny (ciepła herbata przyda się podczas chłodniejszych, jesiennych wędrówek)
  • mapę regionu
  • apteczkę
  • opcjonalnie kijki trekkingowe oraz lampka czołówka (na wypadek powrotu po zachodzie słońca)
Warto kolekcjonować niezbędne wyposażenie wcześniej, aby nieco rozłożyć wydatki i dzięki temu postawić na produkty dobrej jakości. Należy także być wyposażonym w naładowany telefon, w razie wypadku. 

Wybór trasy na wycieczkę po górach/b>

Jak już zostało wspomniane wcześniej, zaczynając przygodę z górami należy rzetelnie ocenić swoje możliwości i odpowiednio wybrać trasę. Polecanymi miejscami dla osób początkujących są: 
  • Masyw Ślęży 
  • Rudawy Janowickie 
  • Góry Opawskie
  • Góry Stołowe
  • Góry Sowie
  • Beskid Niski 
  • Beskid Mały
Wybierając odpowiedni cel podróży należy kierować się przede wszystkim swoją kondycją, ale także historią danego miejsca oraz preferowanymi widokami i formacjami skalnymi, które dodatkowo umilą poznawanie nowych miejsc - w górach każdy znajdzie coś dla siebie. 

Jak chodzić po górach? 

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas pierwszych wędrówek górskich jest równomierne rozłożenie siły, zwłaszcza na początku kiedy jesteśmy wypoczęci. Zdecydowanie lepiej jest wybrać krótszą trasę, ale pokonywać ją swoim własnym tempem, niż wystartować z poziomu maksymalnej energii, by po godzinie być zrezygnowanym, głodnym i zmęczonym. 

Chodzenie po górach wpływa korzystnie na zdrowie, samopoczucie i dostarcza wielu pozytywnych wrażeń. Atutem górskich wędrówek jest także brak konieczności wyszukanego, kosztownego ekwipunku na start, jak to często bywa w innych gałęziach sportu - wystarczy dobre nastawienie, wiedza oraz kilka przydatnych rzeczy. Warto dać szansę sobie i swoim bliskim i zacząć chodzić po górach.