Data publikacji:

Armwrestling, czyli siłowanie na rękę. Jak siłować się na rękę?


Armwrestling, chociaż ma za sobą setki, jeśli nie tysiące lat tradycji, jest stosunkowo nową i dość słabo rozpoznawalną dyscypliną sportową. Obecnie, również w Polsce, funkcjonują organizacje zajmujące się armwrestlingiem. Regularnie odbywają się także zawody i mistrzostwa w tym sporcie, w których startują osoby w najróżniejszym wieku. Dowiedz się, jak się siłować na rękę i jak przygotować swoje ciało do uprawiania armwrestlingu.
armwrestling

Jakie są zasady tego sportu?


Armwrestling, czyli siłowanie na rękę, polega na tym, że dwóch zawodników siada naprzeciwko siebie i chwyta się za ręce. Żeby rozgrywki miały sens, łokcie zawodników muszą znajdować się na płaskiej, twardej i stabilnej powierzchni. Każdy ze startujących w rozgrywkach ma za zadanie przeciągnąć i przycisnąć rękę przeciwnika do stołu. O tym, kto wygra, decyduje nie tylko siła, ale również technika i wytrzymałość.

Rozgrywki w profesjonalnych zawodach przeprowadza się na specjalnie przeznaczonych do tego stołach. Wówczas wygrywa ten, kto zmusi przeciwnika do tego, by jego ręka znalazła się poniżej poziomu przymontowanych do stołu poduszek lub by ich dotknęła. Na stołach znajdują się także podłokietniki dla zawodników – jeśli łokieć, któregoś ze startujących ześlizgnie się z podłokietnika lub się od niego oderwie, jest to karane faulem. Nie wolno także wbijać paznokci w dłoń przeciwnika ani dotykać jej głową, klatką piersiową czy barkiem. Wbrew obiegowej opinii, na zawodach można dowolnie skręcać nadgarstki.

Armwrestling w Polsce i na świecie


Chociaż mogłoby się wydawać, że jest to dyscyplina sportowa praktykowana wyłącznie w barach, pod koniec XX wieku zaczęły powstawać pierwsze organizacje zajmujące się popularyzacją tej dyscypliny i organizacją rozgrywek. Obecnie wśród takich organizacji można wymienić między innymi WAF, czyli Światową Federację Armwrestlingu, EAF, która jest federacją Europejską i FAP – Polską Federację Armwrestlingu.

Zawody rozgrywa się już nie tylko na siedząco, ale również na stojąco. Mogą brać w nich udział osoby w różnym wieku i płci. Stworzone są między innymi kategorie dla juniorów do 18. roku życia, dla osób po 40. i 50. roku życia, niepełnosprawnych i seniorów. Zawodników dzieli się ze względu na wagę, płeć i wiek. Osobno startują osoby leworęczne i praworęczne. Na terenie Polski funkcjonują również kluby armwrestlingowe, w których można ćwiczyć ten sport i przygotowywać się do zawodów. Polska reprezentacja tej dyscypliny znajduje się w światowej czołówce i ma na swoim koncie wiele osiągnięć w tym interesującym sporcie.

Jak zacząć siłować się na rękę?


Jeśli więc lubimy sporty walki i sporty siłowe, dobrym pomysłem może się okazać siłowanie na rękę. Ćwiczenia pod ten sport, które można wykonywać, są bardzo zróżnicowane, tak samo jak techniki walki, których wyróżniamy około 50. Siłowanie się na rękę, to sport, który dobrze jest trenować razem z partnerem. Ogromne znaczenie w siłowaniu się ma ustawienie ręki do chwytu przeciwnika. Można dotykać kciukiem swoich palców w oplocie lub zdecydować się przełożyć kciuk przez pozostałe palce, np. palec wskazujący.

Nie zawsze należy wybierać najwygodniejszą dla siebie technikę walki, ponieważ czasem to właśnie zastosowanie niekomfortowej w trzymaniu techniki, może zapewnić zwycięstwo – wszystko zależy od przeciwnika i stosowanych przez niego metod. Dobrze jest także stosować różne techniki podczas jednej walki i dostosowywać je na bieżąco do sposobu jej przebiegania.

Jaki trening do siłowania się na rękę?


Do treningów siłowania się na rękę dobrze jest dysponować wyciągiem, hantlami czy gumami oporowymi, przydatnymi w tradycyjnym treningu siłowym. Samodzielny trening można realizować zarówno w warunkach domowych, jak i na siłowni. W armwrestlingu równie ważna, jak w każdym innym sporcie, jest rozgrzewka. Ponieważ pracują nie tylko ręce, ale również inne części ciała, należy rozgrzać całe ciało. Przed treningiem warto wykonać około 5-minutową sesję cardio. Można zrealizować ją na bieżni, skakance czy airbike’u.

Rozgrzewka przed treningiem


Po kilkuminutowym treningu cardio warto jest rozgrzać się z gumą lub na wyciągu. Żeby to zrobić, należy przyjąć pozycję stojącą, podobną do tej, którą przyjmuje się podczas walki. Gumę lub rękojeść wyciągu łapiemy dłonią, a następnie przyciągamy ją do klatki piersiowej, jednocześnie wykonując rotację. Taką czynność wykonujemy przykładowo około 15 razy.

Podczas kolejnego ćwiczenia zakładamy gumę na obie ręce, a następnie staramy się oddalać je od siebie. Ruch powinien być wykonywany płynnie i powoli, bez nadmiernego szarpania. Kolejne ćwiczenie, które możemy zaproponować, wymaga przymocowania gumy do drążka, a następnie wykonywania ruchu kojarzonego z wyciskaniem na biceps ze sztangą – łapiemy gumę jedną ręką i uginamy ją w łokciu. Można wzbogacić to ćwiczenie także o rotację zewnętrzną, której często wymaga walka. Żeby odpowiednio rozgrzać triceps, można wprowadzić do rozgrzewki także ćwiczenie polegające na prostowaniu rąk w tył z hantlami lub z gumą w opadzie. Jeśli decydujemy się na wykonywanie tego ćwiczenia z gumą, należy zahaczyć ją o buty i złapać za plecami.

Trening armwrestlingu


Wśród standardowych ćwiczeń armwrestlingowych wyróżniamy uginanie ramion z hantlami, uginanie ramion w oparciu o kolano lub modlitewnik oraz siłowanie się z wyciągiem. Do treningu koniecznie należy dołożyć także ćwiczenia z drugą osobą. Dobrym pomysłem będzie odnalezienie klubu armwrestlingowego, w którym znajdziemy trenera nauczającego konkretnych technik walki i korygującego na bieżąco błędy w ustawieniu ręki, a nawet całego ciała.
Autor : Patrycja Wojas