Data modyfikacji:

Andrzej Pilipiuk. Książki polskiego autora fantasy

Uwielbiasz opowieści fantasy? W takim razie, jeśli do tej pory nie znałeś Andrzeja Pilipiuka i jego książek, to najwyższy czas to zmienić. Polski autor fantasy ma na swoim koncie kilkadziesiąt dzieł, które postanowiliśmy ci przybliżyć. Usiądź wygodnie i wybierz się z nami w niezapomnianą podróż do świata stworzonego przez Andrzeja Pilipiuka.

andrzej pilipiuk książki

Andrzej Pilipiuk: książki, które warto znać

Andrzej Pilipiuk i jego cykle książek oraz opowiadania mają w Polsce liczne grono fanów. Chcesz sięgnąć po dobre książki fantasy polskiego pisarza? Zobacz, jak zacząć przygodę z twórczością autora.

Cykl o Jakubie Wędrowyczu

Pierwszą wybraną książką Andrzeja Pilipiuka są „Kroniki Jakuba Wędrowycza”, które rozpoczynają cykl poświęcony tytułowemu bohaterowi, wydane przez wydawnictwo Fabryka Słów. Historia toczy się w Polsce, a jej głównym bohaterem jest największy fan gumofilców Jakub Wędrowycz – filozof, samozwańczy Cywilny Egzorcysta w kraju, dziwak i dowcipniś, którego ulubionym podziękowaniem za jego zasługi jest procentowy trunek. Tytułowa postać dzielnie walczy z duchami przodków, wampirami, wilkołakami i upiorami.

Jeżeli już sięgniesz po historię Wędrowycza, na pewno nie będziesz się mógł oderwać od jego przygód i z chęcią sięgniesz po kolejne tomy. W skład cyklu wchodzą następujące powieści:

 • Kroniki Jakuba Wędrowycza,
 • Czarownik Iwanow,
 • Weźmisz czarno kure...,
 • Zagadka Kuby Rozpruwacza,
 • Wieszać każdy może,
 • Homo bimbrownikus,
 • Trucizna,
 • Konan Destylator,
 • Karpie bijem.

Raport z północy

W zbiorze napisanych przez Andrzeja Pilipiuka książek znajdziesz także „Raport z północy”, dzięki któremu przeniesiesz się do nie takiej odległej Skandynawii, która dzięki i polskiemu autorowi, i tanim liniom lotniczym jest na wyciągnięcie ręki. W pamiętniku pisarz opowiada historię swoich marzeń, które się spełniły, opisuje swoją drogę do wolności i dzieli się z czytelnikami towarzyszącymi mu obsesjami.

Cykl Oko jelenia

„Oko jelenia” to wielotopowa powieść, która obejmuje aż 7 pozycji:

 • Droga do Nidaros,
 • Srebrna Łania z Visby,
 • Drewniana twierdza,
 • Pan Wilków,
 • Trium Lisa Reinicke,
 • Strefa Armilarna,
 • Sowie Zwierciadło.

Książki są doskonałym przykładem kunsztu fantasy i zaczynają się od całkowitej zagłady naszej planety.

Przeczytaj również: Najlepsze książki motywacyjne – ranking

Myślisz, że autor już na samym początku wykorzystał wszystkie asy z pisarskiego rękawa? Nic z tych rzeczy – najlepsze dopiero przed tobą. Mówiąc najlepsze, mamy na myśli kosmicznych nomadów, podróże w czasie i misja, której celem jest odnalezienie tytułowego oka jelenia.

Przyjaciel człowieka

„Przyjaciel człowieka” to kolejne polecane dzieło Andrzeja Pilipiuka. Książka zawiera cztery opowiadania – każde z nich przedstawia historię jednego jeźdźca. A są one dość imponujące.

W opowieściach nie zabrakło prawdziwie fantastycznego świata, w którym głównymi bohaterami są wojna, zaraza, głów i śmierć. Nie bez powodu to właśnie im pisarz poświęcił swoją książkę. Są to cztery portrety ludzkiej natury, które z pewnością cię zaskoczą.

Cykl Wampir z…

„Wampir z MO” to kontynuacja, jednak dość luźna, poprzedniego dzieła Andrzeja Pilipiuka – książki „Wampir z M-3”, które razem z trzecią publikacją – „Wampirem z KC” – tworzą niewielki cykl.

Tym razem czeka na ciebie zbiór 11 opowiadań, których głównymi bohaterami są znane i lubiane postacie z poprzedniej części. Podczas lektury Wampira z MO możesz spodziewać się nietuzinkowego humoru, wciągających historii oraz odrobiny kpin i żartów, w tym ze sagi „Zmierzch” autorstwa Stephenie Meyer.

Pozostałe książki Andrzeja Pilipiuka

Wymienione pozycje to dopiero początek twórczości Andrzeja Pilipiuka. Pisarz ma na swoim koncie jeszcze takie książki, jak: „Szewc z Lichtenrade”, „Zły Las”, „Rzeźnik drzew”, „Reputacja”, „Aparatus” czy „Operacja Dzień Wskrzeszenia”. Opowiadania i powieści polskiego autora z pewnością przypadną do gustu dorosłym wielbicielom fantasty.

Poznaj bliżej Andrzeja Pilipiuka

Andrzej Pilipiuk urodził się w 1974 r. i z wykształcenia jest… archeologiem! Pasja do pisania jednak wygrała i został cenionym polskim pisarzem fantastycznym. Zawodowo jest również publicystą.

Autor kilkudziesięciu książek został uhonorowany Pucharem Bachusa i Srebrną Muszlą oraz był aż 9 razy nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2002 r. został jej laureatem dzięki opowiadaniu pt. „Kuzynki”. Co więcej, jedno z dzieł Andrzeja Pilipiuka, a dokładniej „Poddasze” ze zbioru „Rzeźnik Drzew”, doczekało się również adaptacji – w 2015 r. powstał film krótkometrażowy o tym samym tytule, którego reżyserem był Maciej Sowilski.

Zdjęcie: Envato Elements

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.