Data modyfikacji:

3 w 1 - marsz, marszobieg i bieg

Rozpoczęcie treningu biegowego od energicznego marszu, następnie przejście do marszobiegu, aż w końcu do biegu przyniesie więcej korzyści niż aktywność ciągła. Zastosowanie opcji 3 w 1 zalecane jest zarówno osobom początkującym, wracającym do wysiłku po kontuzji, jak i weteranom pokonywania kilometrów biegiem.

Zwykle, kiedy już się zmobilizujemy i uda nam się wybiec na pierwszy trening, niesieni entuzjazmem i zapałem zaczynamy z wysokiego „C”. Jeśli wcześniej mieliśmy długi rozbrat z jakąkolwiek aktywnością fizyczną, wystarczy 5-10 minut szybkiego biegu, aby złapała nas zadyszka. Dla wielu osób to może być znak, by wrócić do domu. W tak krótkim czasie nasz organizm nawet nie zdąży się przestawić w tryb spalania. Błąd ten zdarza się również zaawansowanym biegaczom, którzy systematycznie stawiają na bieg ciągły, ignorując sygnały dawane przez organizm. Czasem po prostu dyspozycja dnia nie pozwala na przeprowadzenie treningu, podczas którego nie robiąc przerwy, pokonamy 5, 10 czy więcej kilometrów.

Wystarczy jednak wpleść w trening element marszu i wykonywać tzw. marszobieg, aby znacząco podnieść swoje możliwości. W ten prosty sposób wydłużymy czas biegu, a co za tym idzie pokonamy dłuższy dystans. To przełoży się na większe korzyści dla organizmu, który będzie bardziej wytrzymały, podniesie się jego wydolność, a dodatkowo spali więcej kalorii i będzie lepiej dotleniony. Uzupełniając trening o energiczny marsz na początku, marszobieg w środku (np. na początku 20 minut rozbite na cykle 2,3,4 lub 5 minut marszu i odpowiednio 8,7,6 i 5 minut biegu) oraz marsz na zakończenie wysiłku nie tylko będziemy odczuwać mniejsze zmęczenie, ale też zyskamy lepsze samopoczucie niż gdybyśmy biegali ciągiem.

Ten schemat treningowy to prosty sposób na podniesienie wyników czasowych, a także, przy regularnych zajęciach (3-5 razy w tygodniu po 25-70 minut), to możliwość przygotowania się do półmaratonu czy maratonu w przeciągu nawet 6 miesięcy od pierwszej aktywności biegowej.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?