Data publikacji:

Jaki sprzęt potrzeba do uprawiania triathlonu?

W triathlonie najpierw się pływa, potem jeździ na rowerze, a na koniec trzeba pokonać jeszcze określoną liczbę kilometrów biegiem. Każdy z etapów wymaga użycia innych akcesoriów. Podpowiadamy, jaki sprzęt potrzeba do uprawiania triathlonu.

Podstawą zestawu pływackiego dla triathlonisty jest neoprenowa pianka, dzięki której ciało utrzymuje odpowiednią temperaturę oraz ma lepszą wyporność. Pod pianką znajduje się strój kolarski, który może mieć formę jednoczęściową lub dwuczęściową – spodenki i koszulka.

Na rynku nie brakuje także strojów triathlonowych, które sprawdzą się na każdym etapie zawodów. Dla pełnego komfortu w czasie jazdy na rowerze powinien posiadać specjalną wkładkę. Dobry strój do uprawiania triathlonu ma także kieszonki boczne na żele energetyczne, ochronę UV, płaskie i okrągłe szwy, kompresyjne wykończenia oraz elementy odblaskowe. Dodatkowo, wersja dla kobiet powinna być wyposażona w wewnętrzny biustonosz. Ważne jest, aby był wyprodukowany z elastycznego, dobrze przylegającego do ciała materiału, który dodatkowo wspiera mięśnie w trakcie wytężonej pracy, a także zapewnia dobrą wentylację. Stój i piankę triathlonową dopasowuje się do wzrostu, wagi, rodzaju konkurencji czy typu sylwetki. Do pływania potrzebny będzie jeszcze czepek i antyrefleksyjne okulary pływackie.

Uprawianie triathlonu wymaga zakupu odpowiedniego sprzętu rowerowego. Podstawa to rower – szosowy lub czasowy, inaczej triathlonowy oraz buty rowerowe – zatrzaskowe lub zwykłe. Ze względów bezpieczeństwa niezbędny jest kask ochronny. Odpowiedni model to taki, który z przodu sięga do połowy czoła i w pełni zakrywa górną część czaszki. Bieganie w triathlonie wymaga obuwia z dobrą amortyzacją, lekkiego i elastycznego, a dodatkowo zapewniającego odpowiednią wentylację.

Do tego przyda się także zestaw podstawowych narzędzi rowerowych, okulary przeciwsłoneczne i pulsometr. W czasie treningów czy zawodów nie wolno zapominać o napojach, żelach czy batonach energetycznych.

Autor: Sylwia Stwora