Data publikacji:

Zasady gry w paintball

Zwycięska drużyna może być tylko jedna, ale w trakcie gry w paintball nie można działać według zasady „wszelkie chwyty dozwolone”. Dynamiczna rozgrywka jest ściśle podporządkowana z góry ustalonym regułom.

Przestrzeganie zasad w trakcie gry w paintball jest ważne ze względu na bezpieczeństwo uczestników, które w ferworze walki mogłoby zejść na dalszy plan. Wszelkie nieprawidłowości i odejście od ustalonych reguł gry mogłoby spowodować zagrożenie zdrowia uczestników, którzy przecież liczą na dobrą zabawę.

W trakcie rozgrywek używana jest broń w postaci markerów nabijanych kulkami, które są wypełnione kolorowymi farbami. Wiąże się to z koniecznością zadbania o jak najszczelniejsze i w miarę grube ubranie, które zmniejszy ryzyko bezpośredniego kontaktu naboju ze skórą, a tym samym bolesnych siniaków. Wprawdzie odpowiedni mundur otrzymamy od organizatora, ale zawsze warto mieć na sobie dodatkową warstwę ochronną. Po polu gry nie wolno poruszać się bez specjalnej maski z szybką, która ochroni głowę, a przede wszystkim oczy, przed trafieniem. Ważne jest również, aby naboje zawierały barwnik stworzony na bazie żelatyny spożywczej. Należy ustawić pneumatyczny karabin, tak aby wystrzeliwał kulki z prędkością nie większą niż 300 fps (feet per second), czyli 91,5 m/s lub 329,4 km/h i przed wyjściem w teren odbezpieczyć spust. W trakcie rozgrywki marker powinno trzymać się przed sobą.

Paintball to gra drużynowa, w trakcie której ekipy realizują pewne scenariusze. Może to być prosta rozgrywka polegająca na wystrzelaniu całej załogi rywala lub mieć bardziej skomplikowaną formę, np. zdobycie flagi, obrona określonego miejsca, itp.  Należy zadbać o dobrą komunikację i współpracę pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu, aby wyjść zwycięsko z meczu. Informuj swoich towarzyszy o tym, co widzisz. Można przykładowo poruszać się w dwuosobowych podzespołach i na bieżąco, nawet krzykiem, informować resztę o poczynaniach rywala. Eliminacja z gry odbywa się poprzez tzw. splast, czyli trafienie nabojem z kolorową farbą, które zostawia na ubraniu przeciwnika ślad.

Autor: Sylwia Stwora
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.
Jak zacząć morsowanie

Jak zacząć morsowanie? Zalety i korzyści płynące z morsowania

2019-11-19
Wciąż dziwi cię widok ludzi ubranych w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, którzy ochoczo wbiegają zimą do jeziora, aby zażyć lodowatej kąpieli? Ci pozytywnie zakręceni „szaleńcy” to najprawdopodobniej członkowie klubu morsów. Ich liczba z sezonu na sezon rośnie. Moda na morsowanie to także moda na zdrowie. Poznaj zalety i zdrowotne korzyści płynące z zimowych kąpieli. Dowiedz się także jak zacząć morsowanie, przełam swój lęk i spróbuj.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

2019-07-22
Bieganie to aktywność, która nie wymaga od ciebie specjalistycznego sprzętu, długich dojazdów do klubu fitness oraz żelaznej kondycji. Zacząć może praktycznie każdy – wystarczą szczere chęci. Zanim wybierzesz się na pierwszy jogging, przeczytaj ten krótki poradnik, który odpowie na pytanie, jak zacząć biegać, by było to nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.