Data publikacji:

Jak przygotować się do swojego pierwszego biegu ulicznego?

Stało się – zapisałeś się na swój pierwszy bieg uliczny. Super! Po początkowej euforii być może pojawiły się już w Twojej głowie pierwsze wątpliwości, czy to na pewno dobry pomysł. Zdecydowanie tak, pod warunkiem, że będziesz pamiętać o kilku kwestiach. Jakich? W jaki sposób przygotować się do pierwszego biegu ulicznego, żeby to było wspaniałe doświadczenie? Chętnie Ci w tym pomożemy! Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, by mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz.
Uwaga: w tym artykule zakładamy, że jeśli rozważasz wzięcie udziału w biegu ulicznym, to biegasz już rekreacyjnie od czasu do czasu przynajmniej od kilku tygodni. Nie znajdziesz tu więc porad, jak „złamać 20 minut na 5 km” albo planów treningowych pod konkretny dystans.
jak przygotować się do biegu ulicznego

Czym są biegi uliczne?

Biegi uliczne to w dużym skrócie zorganizowane wydarzenie sportowe, podczas którego biegacze o różnym stopniu zaawansowania starają się jak najszybciej dotrzeć do mety. Biegi uliczne organizowane są na utwardzonych nawierzchniach, zazwyczaj asfalcie. Podczas imprezy często część dróg wyłączona jest z użytku dla samochodów, żeby biegacze mieli komfort przemieszczania się bez zagrożenia w postaci aut. Biegi uliczne mają przeróżne dystanse: od kilometra po kilkadziesiąt. Największą popularnością cieszą się jednak dystanse 5 km, 10 km, 21 km i 42 km.

Dlaczego warto wziąć udział w biegu ulicznym?

Motywacje do wzięcia udziału w biegach ulicznych są przeróżne. Dla jednych jest to złamanie życiówki, dla kogoś innego będzie to poznanie nowych osób o podobnych zainteresowaniach, jeszcze ktoś będzie chciał zmierzyć się ze swoimi słabościami, a ktoś inny po prostu weźmie udział z czystej ciekawości. Niezależnie od Twojej motywacji wiedz, że udział w biegu ulicznym może być dla Ciebie niezapomnianym przeżyciem, które otworzy Ci oczy na nowe możliwości. Poczujesz, że twoje bieganie wzniesie się na kolejny poziom. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przestaniesz być osobą, która okazjonalnie założy buty do biegania, a zaczniesz regularniej i z większą ochotą wychodzić chociażby potruchtać. Zaczniesz szukać kolejnych imprez, w których będziesz mógł sprawdzić swoją kondycję i możliwości. Uwierz nam, że Twoje bieganie zmieni się na zawsze, Twoja kondycja się poprawi, zyskasz nowe hobby i najprawdopodobniej będziesz chciał brać udział w coraz to bardziej wyszukanych wydarzeniach sportowych. Pamiętaj, że ostrzegaliśmy: biegi uliczne uzależniają!

Jak zapisać się na bieg uliczny?

Żeby zapisać się na bieg uliczny, najprościej jest to zrobić przez stronę internetową wydarzenia. W obecnych czasach to już standard, dlatego bez problemu znajdziesz ją w sieci. Pamiętaj, że im większa impreza, tym wcześniej mogą startować zapisy na nią. Często też miejsca na nie kończą się dość szybko, dlatego nie zwlekaj z zapisami do ostatniej chwili!

Jaki bieg uliczny wybrać na początek?

Przy zapisie na swój pierwszy bieg uliczny przede wszystkim weź pod uwagę następujące czynniki: dystans, lokalizację biegu, jego poziom trudności oraz porę roku.
Wybierając dystans na swój pierwszy bieg uliczny, dobrze jest zacząć od 5 km lub 10 km, szczególnie jeśli jesteś początkującym biegaczem. To bezpieczne odległości dla większości osób, ponieważ na nich nie są aż tak bardzo narażeni na ryzyko kontuzji.
Dobrze, jeśli Twój debiut w biegu ulicznym odbędzie się w miarę blisko Twojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu unikniesz dodatkowego stresu związanego z podróżą i aklimatyzacją w nowym miejscu.
Postaraj się wybrać taki bieg, który jest w miarę płaski i nie zawiera zbyt dużo wzniesień. Bieg pod górkę może być zbyt wymagający na sam początek.
Bezpiecznie jest też planować pierwszy udział w takiej imprezie na wiosnę lub jesienią, kiedy temperatura do biegania będzie optymalna. Zbyt wysoka lub niska temperatura mogą wręcz być na samym początku niebezpieczne, dlatego w miarę możliwości nie zapisuj się na debiut latem lub zimą. Dobrym pomysłem jest start we wrześniu – temperatury nie powinny być zbyt wysokie, a Ty najprawdopodobniej będziesz w dobrej kondycji po kilku miesiącach pogody sprzyjającej aktywności fizycznej i treningom.

Obowiązkowe wyposażenie na bieg

Najważniejszymi elementami wyposażenia biegu są buty, ubranie dostosowane do warunków atmosferycznych oraz numer startowy (i ewentualnie oddzielny chip do pomiaru czasu).
Pamiętaj: nigdy nie testuj nowych butów w dniu biegu ulicznego. Weź sprawdzone, wygodne buty, w których czujesz się komfortowo i nic Cię w nich nie obciera.
Jeśli zaś chodzi o ubranie, przede wszystkim weź pod uwagę temperaturę i panujące warunki atmosferyczne. Jeśli zapowiada się bezchmurne niebo, pomyśl o okularach przeciwsłonecznych lub czapce z daszkiem. Z kolei w deszczu sprawdzi się lekka kurtka biegowa z kapturem. Nie ubieraj się za ciepło, żeby się nie przegrzać. Do temperatury otoczenia dolicz sobie około 10 stopni Celsjusza i to do niej dobieraj ubrania.
Numer startowy (i ewentualnie oddzielny chip do pomiaru czasu) są potrzebne do zidentyfikowania Ciebie na liście startowej i w punktach kontrolnych pomiaru czasu. Znajdziesz je w pakiecie startowym. Nie martw się, jeśli nie dostałeś chipu do pomiaru czasu: zapewne Twój numer startowy ma go umieszczonego z tyłu.
A co z napojami i jedzeniem? Napoje najprawdopodobniej będą na trasie, więc nie ma potrzeby, żeby brać coś ze sobą. Jeśli jednak jesteś przyzwyczajony do własnego picia i przekąsek, prawdopodobnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabrać je ze sobą.
Inne elementy wyposażenia, które należy mieć ze sobą, będą wypisane w regulaminie imprezy.

Regulamin biegu ulicznego – zapoznaj się z nim!

Czytając regulamin biegu, dowiesz się z niego nie tylko rzeczy na temat wyposażenia. To prawdziwa skarbnica wiedzy dotycząca całego wydarzenia. Będą tam informacje m.in. na temat dokładnego harmonogramu imprezy, kiedy i gdzie będziesz mógł odebrać swój pakiet startowy, ile wynosi opłata startowa, gdzie znajdują się depozyty i jakie są przewidziane nagrody. Warto zapoznać się z nim bardzo dokładnie, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnego stresu.

Ostatnie odliczanie do biegu ulicznego

Na dzień przed startem w biegu ulicznym

Odpocznij. Nie przemęczaj się za bardzo, to nie czas na intensywny wysiłek. Zadbaj o regenerację i sen. Unikaj ciężkostrawnych potraw, jedz lekkostrawne posiłki bogate w węglowodany. Przygotuj buty, ubranie, numer startowy i wszystko to, czego będziesz potrzebować nazajutrz. Naładuj telefon, słuchawki i zegarek, jeśli zamierzasz z nich korzystać.

Dzień startu w biegu ulicznym – o czym warto pamiętać?

Wstań co najmniej 3 godziny przed planowanym startem. Zjedz lekkie śniadanie składające się z węglowodanów. Może to być banan, ulubione pieczywo, płatki owsiane. Pij wodę niewielkimi łykami do samego startu. Nie zapomnij o uśmiechu! Pamiętaj, to Twój dzień!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus