Data publikacji:

Czym jest hiking? Jaki sprzęt jest ci potrzebny? 

Wędrówki na łonie natury są cenione od wielu stuleci, swoją prawdziwą popularność zdobyły jednak w XIX wieku. Wraz z postępującą industrializacją i wzrostem populacji miast, wielu ludzi zaczęło tęsknić za kontaktem z przyrodą i świeżym powietrzem. Weekendowe lub wakacyjne wypady stały się więc dla nich prawdziwym wytchnieniem. Sytuacja ta nie zmieniła się do dziś, miłośników wędrowania jest obecnie więcej niż kiedykolwiek. Najpopularniejszym formatem odbywanych przez nich wycieczek jest tzw. hiking. Przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat, doradzając, jaki ekwipunek przygotować, a także na co zwracać uwagę podczas zakupów. 
Hikers in Forest

Hiking – definicja

Hiking to pojęcie wywodzące się wprost z języka angielskiego. Przyjęło się ono w Polsce w ostatnich dwóch dekadach, między innymi za sprawą producentów sprzętu, a także wyprodukowanych na Zachodzie artykułów i poradników. „Hiking” jest też znacznie szybszym do wymówienia słowem niż jego bezpośrednie tłumaczenie, którym jest „turystyka piesza” lub „piesze wędrówki”. 
Dokładna definicja hikingu nie jest do końca możliwa, ponieważ pojęcie jest rozumiane na różne sposoby przez wielu ludzi. Przyjęło się jednak, że opisuje ono względnie krótkie piesze wędrówki na łonie przyrody, trwające od kilku godzin do całego dnia. Hikerzy poruszają się przede wszystkim po mało wymagających szlakach, ścieżkach i drogach wytyczonych w lasach i niskich partiach gór, dotyczy to również zwiedzania parków narodowych lub krajobrazowych. Poza tym, za hiking można uznać także kilkugodzinne spacery po dużych parkach miejskich, wycieczki przez pola, wzdłuż rzecznych wałów lub brzegu morza.
Uprawianie hikingu nie wymaga skomplikowanych przygotowań, bardzo dobrej kondycji fizycznej, a także specjalistycznego sprzętu. Wędrówka powinna być relaksująca, bardzo często łączy się ją też np. z poznawaniem lokalnej historii, fotografowaniem ciekawych krajobrazów lub obserwacją zwierząt i roślin. Hikingiem mogą się zainteresować osoby w każdym wieku, także niepełnosprawne (wiele tras pieszych jest przystosowanych do potrzeb osób na wózkach) lub cierpiące na różne przewlekłe choroby. Jest ponadto doskonałym sposobem na spędzenie czasu dla rodzin z dziećmi. 

Speed hiking – propozycja dla bardziej zaawansowanych

Czasem możemy spotkać się też z hasłem „speed hiking”. Opisuje on nieco bardziej wymagający wariant wędrówek, w którym powinniśmy utrzymywać szybkie tempo chodu, nieraz przeplatane również biegiem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób lubiących większe wyzwania lub chcących poprawić kondycję fizyczną.

Hiking a trekking – jakie są różnice?

Zazwyczaj kiedy rozmawiamy o hikingu, bardzo często pojawia się pytanie, czym różni się od trekkingu. Oba pojęcia są ze sobą mocno splecione i często są używane wymiennie. Przyjęło się jednak, że słowo „trekking” opisuje dłuższe wyprawy piesze, trwające dwa lub więcej dni. W przerwie uczestnicy wyprawy nocują w hotelach, schroniskach albo pod gołym niebem, np. na biwakach lub pod namiotem. 
Trekkingowcy wybierają też trudniejsze techniczne trasy, wymagające odpowiedniego przygotowania i wcześniejszego planowania. Zazwyczaj preferują oni wędrówkę po wyższych partiach gór, choć trekkingowe wyprawy równie dobrze można prowadzić przez dzikie, leśne trasy, różnego typu bezdroża, a nawet pustynie i półpustynie. Za trekking można uznać nawet długie pielgrzymki.
Trekking wymaga dobrej kondycji fizycznej, wytrzymałości i zdrowia. Uczestnik wyprawy musi być też zaopatrzyć się w lepszy ekwipunek niż przeciętny hiker i być przygotowany na zmiany pogody, temperatury oraz bardzo nierówną nawierzchnię. Konieczne jest też zabranie ze sobą odpowiednich zapasów jedzenia i napojów.

Korzyści płynące z hikingu

Hiking niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Wielogodzinne pierwsze wędrówki, nawet po niespecjalnie wymagających trasach, cały czas można uznać z trening wytrzymałościowy. Poprawia on krążenie i wydolność organizmu, wzmacnia system odpornościowy, pozwala też spalić zbędne kalorie, co w dłuższym czasie może się przyczynić do spadku wagi. Regularne wybieranie się na piesze wycieczki sprawia, że nasza ogólna kondycja fizyczna staje się coraz lepsza.
Wysiłek podczas wędrówek uwalnia też endorfiny obniżające naszą wrażliwość na ból, ułatwiając też relaks oraz umożliwiając głębszy i spokojny sen. Dłuższe przebywanie w otoczeniu natury wpływa niezwykle pozytywnie na samopoczucie i zdrowie psychiczne, łagodząc czasem np. objawy stanów depresyjnych. Nie można nie wspomnieć również o tym, że hiking przyczynia się do obniżenia poziomu stresu, poprawia koncentrację oraz zdolność przyswajania nowej wiedzy, co jest ważne zwłaszcza dla uczących się dzieci oraz osób wykonujących pracę umysłową. 
Hiking jest też świetnym sposobem na podtrzymanie więzi z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Planowanie wypadów, a także niespodziewane wydarzenia lub przygody, jakie nas podczas nich spotkają, będą często przywołanymi wspomnieniami, które zostaną z nami na całe życie. 

Sprzęt potrzebny do hikingu

W przeciwieństwie do osób zainteresowanym trekkingiem, hikerzy nie muszą przykładać aż tak dużej uwagi do ekwipunku. Nie oznacza to jednak, że do wyprawy nie należy odpowiednio się przygotować. Poniżej przedstawiamy listę podstawowego wyposażenia, które pozwoli uniknąć nam niespodzianek na szlaku.

Buty

Zdecydowanie najbardziej istotny element wyposażenia hikera. Dobór obuwia zależy w dużej mierze od długości i typu trasy, jaką mamy się poruszać, jak również pory roku i przewidywanej pogody. Warto postawić przede wszystkim na wytrzymałe buty sportowe z grubszą podeszwą i dobrym bieżnikiem. Ułatwią one utrzymanie równowagi, a także zapewnią stopie większy komfort, amortyzując ją i chroniąc przed nierównym podłożem. Zimą i jesienią, a także na trudniejszych wyprawach sięgamy po wzmacniane buty trekkingowe/turystyczne, zapewniające ochronę przed niskimi temperaturami, grząskim i przemokniętym gruntem, a także wodą i śniegiem. 

Plecak

Nawet na kilkugodzinnych wycieczkach wskazane jest zabranie ze sobą dobrego plecaka. Nie musimy kupować dużych modeli turystycznych, najczęściej wystarczy nam uniwersalny model miejski o pojemności około 30 litrów. Warto zwrócić uwagę na przewiewność materiału, z jakiego został wykonany, a także jakość pasków. W środku powinny znajdować się co najmniej dwie oddzielne komory. W plecaku hikerzy przechowują najczęściej telefon, prowiant i butelki z woda lub innymi napojami, a także dodatkowe elementy garderoby lub parasol.

Ubranie

Preferowana jest odzież warstwowa, dobierana w zależności od pogody. Stawiamy na ubrania wykonane z wytrzymałych materiałów, które nie nasiąkają wodą. Świetnym rozwiązaniem są więc produkty typowo outdoorowe, w tym wygodne wiatrówki i kurtki oraz bielizna.

Kijki trekkingowe

Podczas spaceru wiele osób lubi dodatkowo wspierać się kijkami przeznaczonymi do popularnego nordic walkingu. Pamiętajmy jednak, że skuteczne korzystanie z tego akcesorium wymaga odpowiedniego treningu.
Zdjęcie: Envato Elements