Data publikacji:

Kiedy jest sezon na leszcza?

Leszcz jest niezwykle popularną rybą słodkowodną, cenioną za jakość i wartości odżywcze swojego mięsa. W Polsce łowimy go bez większych problemów w rzekach, stawach i jeziorach. W jakim okresie roku jednak najlepiej sięgnąć po wędkę, by złapać tę rybę? Tłumaczmy, kiedy zaczyna się sezon na leszcza, a także jak się do niego przygotować.
sezon na leszcza
Leszcz to jeden z kilku najpopularniejszych gatunków ryb słodkowodnych spotykanych na terytorium naszego kraju. Leszcze są pospolitymi rybami, które nie podlegają ochronie i nie stanowią też dużego wyzwania nawet dla niedoświadczonych wędkarzy. Dzięki temu mogą one być świetnym celem dla początkujących miłośników wędkowania oraz kompletnych amatorów. W naszym artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat tych ryb, poza tym, kiedy jest sezon na leszcza, dowiesz się również, jak złowić rybę i jaką przynętę wykorzystać do tego celu.

Leszcz – charakterystyka

Leszcz (nazwa łacińska – Abramis brama) to słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Znajdziemy je w zbiornikach ze stojącą lub wolno płynącą wodą z mulistym dnem, są to więc najczęściej wszelkiego rodzaju stawy, jeziora, dolne odcinki rzek i starorzecza. Rybę złowimy w praktycznie całej centralnej i wschodniej Europy oraz na Syberii. Ze względu na warunki przyrodnicze, na Starym Kontynencie leszcze nie występują np. na Półwyspie Iberyjskim, w zachodnio-południowej Francji, na południu Bałkanów, w Szkocji oraz w Skandynawii.
Poza pospolitym leszczem rozróżniamy też jego dwie rasy geograficzne, a więc leszcza aralsko-kaspijskiego, który żyje w rejonie Morza Kaspijskiego i Aralskiego, oraz leszcza południowoeuropejskiego pływającego w dorzeczu Dunaju.
Leszcz kształtem swojego ciała przypomina zwykłego karpia i posiada charakterystyczny grzbiet z wyraźnie zaznaczonym garbem. Ryba pokryta jest srebrnymi łuskami, które w części grzbietowej przyjmują ciemniejszą brązową lub zielonkawą barwę. Dojrzałe osobniki często mogą mieć też miedziany, złotawy lub nawet czarny kolor. Płetwy są zazwyczaj szaro-niebieskie.
Dorosłe osobniki osiągają maksymalnie około 70-75 centymetrów długości i ważą około 5-6 kilogramów. Przeciętnie złowimy jednak ryby o wadze około 2-3 kilogramów i długości nieprzekraczającej 30-55 centymetrów. Warto podkreślić, że największe egzemplarze powyżej 50 centymetrów, ze względu na swoją siłę i masę, mogą być niemałym wyzwaniem nawet dla dobrego wędkarza. Co ciekawe, rekordowy leszcz został złapany w Finlandii w 1912 roku, ryba ta ważyła aż 11,5 kg. Leszcze dojrzewają dość powoli i dopiero w wieku około 7-8 lat osiągają długość około 30 centymetrów.
Leszcz żeruje w mule, korzystając ze swojego dużego i wysuwanego pyszczka, odcedzają przy jego pomocy różnego typu bezkręgowce oraz cząstki pokarmu. Zdarza się, że ryba poluje też na owady znajdujące się tuż przy lustrze wody. Ryby te są dość łakome, w optymalnych warunkach dziennie zjadają pożywienie o masie wynoszącej nawet 35-40 procent ich wagi ciała.
Podkreślmy również, że leszcze pływają w stadach, tak więc, gdy złowimy pojedynczą sztukę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w pobliżu znajduje się jeszcze kilka innych ryb z gatunku. Z drugiej strony, jeżeli stracimy rybę, z łatwością spłoszy ona resztę swoich towarzyszy.

Sezon na leszcza

Początkujący wędkarze zdają sobie pytanie – kiedy jest sezon na leszcza? Odpowiedź jest tutaj dość prosta. Leszcza możemy spokojnie łowić przez cały rok. Czyni to z ryby niezwykle atrakcyjny cel dla niedoświadczonych amatorów wędkowania.
Na leszcza natrafimy więc zarówno wiosną, latem, jak i jesienią. Pozostaje on również aktywny zimą i można łowić go nawet spod lodu. Ryba nie jest objęta żadnym okresem ochronnym, przepisy nie regulują też dozwolonej wielkości odławianych sztuk, choć lokalnie mogą istnieć pewne obostrzenia, warto więc o tym pamiętać, by uniknąć pomyłek.
Dla osiągnięcia jak najlepszych wyników zaleca się jednak połów latem. Tradycyjnie więc sezon na leszcza zaczyna się po tarle ryb i przypada na okres od czerwca do wrześniu. Ryby są wówczas najbardziej aktywne, żerując przez większą część dnia i nocy, stając się znacznie łatwiejszym celem. Według specjalistów, możemy liczyć na najlepsze efekty, wybierając się na połów w lipcu i w pierwszej połowie sierpnia. Warto jednak podkreślić, że niektórzy wędkarze polecają też drugą połowę sierpnia oraz cały wrzesień. Wiele zależeć będzie tu więc od specyfiki wybranego zbiornika wodnego oraz pogody.

Jak złowić leszcza?

Leszcze łowimy metodą spławikową oraz gruntową, w której używamy wędek feederowych z żyłką o średnicy 0,18-0,25 milimetrów oraz niewielkim kołowrotkiem z hamulcem. Ryby nie są specjalnie wybredne, jeżeli chodzi o przynęty. Specjaliści zalecają stosowanie białych i czerwonych robaków, pinek, pęczaku oraz kulek proteinowych o mięsnym smaku (lubianych przez wszystkie ryby karpiowate). Skuteczne są też robaki rosówki, a także zwykła kukurydza.