Data publikacji:

Wydłużanie dystansu biegowego – o czym należy pamiętać?

Wraz z rozpoczęciem przygody z bieganiem powinniśmy mądrze obmyślić taktykę treningu, który będzie naszym kluczem do polepszenia kondycji i kształtowania sylwetki. Prezentujemy kilka rad, które warto zastosować zanim zaczniemy wydłużanie dystansu biegowego.

Na początku nie warto szarżować – zaplanujmy krótsze trasy, które przyzwyczają nas do biegu i nie spowodują nadmiernego zmęczenia oraz wystąpienia nieprzyjemnych zakwasów. Wydłużajmy dystans co tydzień, przykładowo o 1-2 km. Będziemy czuć się wtedy lepiej i jednocześnie nasze możliwości fizycznie systematyczne zaczną wzrastać. Zapobiegnie to także szybkiemu zniechęceniu i porzuceniu idei biegania.

Podstawą jest oczywiście rozgrzewka, bez której nie może obejść się żaden trening. Nie bagatelizujmy tego ważnego czynnika, bo w przeciwnym razie możemy nabawić się kontuzji. Dokładnie rozciągnięte mięśnie wpłyną na poprawę naszej wytrzymałości. Poświęć na rozgrzewkę co najmniej 15 minut i staraj się ćwiczyć wszystkie partie ciała.

Dla początkujących zalecanie jest stosowanie marszobiegów, które z biegiem czasu można zamienić na trening z pełnym obciążeniem organizmu. Przykładowo zastosować można taktykę 5 minut biegu, 1 minuta marszu. Marsz pozwoli na uspokojenie oddechu i chwilowy odpoczynek.

Poszukuj nowych miejsc do biegania. Różnicuj trasy zarówno pod względem dystansu, jak i rodzaju nawierzchni. Unikaj monotonii, by nie była pretekstem do szybkiego porzucenia ćwiczeń.

Nie wymagaj na starcie od siebie zbyt dużo. Stopniowo zwiększaj swoje cele i nie bądź dla siebie zbyt surowy. Dobra kondycja przychodzi z czasem, nie każdy z nas musi być od razu maratończykiem. Pamiętaj, że biegasz przede wszystkim dla zdrowia i relaksu, a nie dla bicia rekordów. Zdrowe podejście to złoty środek, który umożliwi osiągnięcie sukcesu.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

2019-07-22
Bieganie to aktywność, która nie wymaga od ciebie specjalistycznego sprzętu, długich dojazdów do klubu fitness oraz żelaznej kondycji. Zacząć może praktycznie każdy – wystarczą szczere chęci. Zanim wybierzesz się na pierwszy jogging, przeczytaj ten krótki poradnik, który odpowie na pytanie, jak zacząć biegać, by było to nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2019-07-02
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2019-06-17
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?