Data publikacji:

Wydłużanie dystansu biegowego – o czym należy pamiętać?

Wraz z rozpoczęciem przygody z bieganiem powinniśmy mądrze obmyślić taktykę treningu, który będzie naszym kluczem do polepszenia kondycji i kształtowania sylwetki. Prezentujemy kilka rad, które warto zastosować zanim zaczniemy wydłużanie dystansu biegowego.

Na początku nie warto szarżować – zaplanujmy krótsze trasy, które przyzwyczają nas do biegu i nie spowodują nadmiernego zmęczenia oraz wystąpienia nieprzyjemnych zakwasów. Wydłużajmy dystans co tydzień, przykładowo o 1-2 km. Będziemy czuć się wtedy lepiej i jednocześnie nasze możliwości fizycznie systematyczne zaczną wzrastać. Zapobiegnie to także szybkiemu zniechęceniu i porzuceniu idei biegania.

Podstawą jest oczywiście rozgrzewka, bez której nie może obejść się żaden trening. Nie bagatelizujmy tego ważnego czynnika, bo w przeciwnym razie możemy nabawić się kontuzji. Dokładnie rozciągnięte mięśnie wpłyną na poprawę naszej wytrzymałości. Poświęć na rozgrzewkę co najmniej 15 minut i staraj się ćwiczyć wszystkie partie ciała.

Dla początkujących zalecanie jest stosowanie marszobiegów, które z biegiem czasu można zamienić na trening z pełnym obciążeniem organizmu. Przykładowo zastosować można taktykę 5 minut biegu, 1 minuta marszu. Marsz pozwoli na uspokojenie oddechu i chwilowy odpoczynek.

Poszukuj nowych miejsc do biegania. Różnicuj trasy zarówno pod względem dystansu, jak i rodzaju nawierzchni. Unikaj monotonii, by nie była pretekstem do szybkiego porzucenia ćwiczeń.

Nie wymagaj na starcie od siebie zbyt dużo. Stopniowo zwiększaj swoje cele i nie bądź dla siebie zbyt surowy. Dobra kondycja przychodzi z czasem, nie każdy z nas musi być od razu maratończykiem. Pamiętaj, że biegasz przede wszystkim dla zdrowia i relaksu, a nie dla bicia rekordów. Zdrowe podejście to złoty środek, który umożliwi osiągnięcie sukcesu.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora