Data publikacji:

Gdzie na weekend w Warszawie?

Warszawa – spodoba ci się, jeśli lubisz wielkie miasta. Znajdziesz tu wszystkie możliwe atrakcje – od nowoczesnych centrów kultury i galerii handlowych ze sklepami luksusowych marek, po zielone enklawy spokoju, klimatyczne kawiarnie i malutkie księgarnie. Jak miło spędzić weekend w Warszawie? Oto nasze propozycje.

warszawa na weekend
Weekend w Warszawie możesz zaplanować według wybranego klucza – możesz np. podążać szlakiem najciekawszych muzeów, modnych barów i klubów, ulubionych miejsc alternatywnego środowiska artystów i hipsterów lub szlakiem starych kapliczek. Możesz też przejść wszystkie szlaki, o ile starczy ci czasu. Zatem – załóż wygodne buty lub zaopatrz się we wkładki z pianki memory i zwiedzaj!

Co warto zobaczyć w Warszawie: miasto szlakiem muzeów

Stolica to zdecydowanie miasto kultury i sztuki – niezliczona ilość muzeów i galerii powoduje, że trudno się zdecydować, co zwiedzić w Warszawie.

Na pewno trzeba zobaczyć Zachętę. Narodowa Galeria Sztuki zawsze oferuje solidnie przygotowane wystawy współczesnych artystów polskich i zagranicznych. Klimatyczna restauracja w podziemiach galerii i doskonale zaopatrzona w klasykę literatury artystycznej księgarnia zapraszają do odetchnięcia po kontemplacji sztuki.

Nie możesz też pominąć Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim. Tu nie tylko zobaczysz najciekawsze prace alternatywnych artystów, ale też obejrzysz filmy w kinie, zaopatrzysz się w artystyczne gadżety i książki oraz dobrze zjesz.

Pobliski Park Ujazdowski z uroczymi stawami i pomnikiem Fryderyka Chopina może także dać wytchnienie po zwiedzaniu. Odwiedź też Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie obejrzysz m.in. stałe kolekcje malarstwa, w tym Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki z 1878 roku.

Godnym uwagi muzeum jest też Polin. Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie można oglądać m.in. imponujące wnętrze zrekonstruowanej synagogi z Gwoźdźca. Muzeum ma też interesującą strefę dla najmłodszych – U Króla Maciusia.

Weekend w Warszawie: odpocznij w zieleni miejskiej

Warszawa ma też wspaniałe miejsca zielone – zarówno te dzikie, naturalne, jak i te zaprojektowane i przemyślane. Warto odwiedzić przede wszystkim Ogród Botaniczny – latem w przestrzeni zamkniętej ogrodu można poczuć się jak w tropikach, podziwiać można też wiele egzotycznych roślin i drzew, w tym mięsożerne rosiczki i dzbaneczniki.

Przyjemnym miejscem do spacerów miejskich jest Ogród Saski. Odpoczniesz tu na ławeczkach wśród barokowych rzeźb 21 cnót i fontanny zaprojektowanej przez Henryka Marconiego. Park zlokalizowany jest na tyłach Grobu Nieznanego Żołnierza. Szukając ukojenia w zieleni, nie możesz pominąć Łazienek Królewskich. Letnie rezydencja króla Stanisława Augusta to nie tylko zadbane alejki i przechadzające się po nich dumne pawie oraz malownicze stawy.

Znajdziesz tu też cenne zabytki klasycystyczne, m.in. Pałac na Wyspie z Galerią Królewskich Obrazów, czy Starą Oranżeria z rzeźbami kopii postaci świata starożytnego, oraz z Galerią Rzeźby Polskiej z pracami polskich artystów tworzących od połowy XIX wieku.

W niedalekiej odległości znajduje się też kompleks drewnianych domków fińskich na Jazdowie, w których swoje siedziby mają organizacje pozarządowe, oferując otwarte zajęcia, kursy i wydarzenia artystyczne. To pierwsze osiedle warszawskie powstałe z 1945 roku. Zabytkowe domki przyjechały z Rosji, która dostała je od Finlandii w ramach reparacji wojennych. Mieszkali w nich robotnicy odbudowujący stolicę

Imprezowy weekend w Warszawie

Co warto zobaczyć w Warszawie, jeśli lubisz kluby, bary, kawiarnie oraz nocne życie miasta?

Kluby i bary zlokalizowane przy głównych ulicach miasta, np. te w pobliżu ulic Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Foksal spodobają się tym, którzy lubią drogie drinki i tradycyjne, polskie zakąski takie jak, nóżki w galarecie, śledzie lub tatar. Podobnie jest w barach przy ul. Mazowieckiej, gdzie wejścia do klubów strzegą ochroniarze.

Jeśli wolisz bardziej swobodne lokale, znajdziesz je po praskiej stronie Wisły, w zagłębiu przy ul. 11 Listopada. W Hydrozagadce i Chmurach zawsze odbywają się koncerty i imprezy taneczne. Ciekawie jest też na ul. Ząbkowskiej, gdzie można poczuć klimat miasta i Pragi w miejscach takich, jak Łysy Pingwin, czy W oparach absurdu.

Odwiedź też Centrum Praskie Koneser – to nowoczesne centrum handlowe mieszczące się w odrestaurowanych budynkach dawnej fabryki wódek (można tu zwiedzić  Muzeum Polskiej Wódki) gdzie swoją siedzibę również mają tu restauracje, bary, sklepy, barber oraz klub Sen Pszczoły.

A jeśli wolisz mniej uczęszczane miejsca, odwiedź klub Ada Puławska (przy ul. Puławskiej) lub Pogłos przy ul. Burakowskiej. Tam posłuchasz zespołów alternatywnej sceny muzycznej i punkowej. Zaś na Placu Zbawiciela znajdziesz hipsterskie bary i kluby, w tym słynny Plan B.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska