Data publikacji:

Weekend w Krakowie. Co zwiedzić a co zobaczyć?

Wybierasz się do Krakowa na weekend? W tym pięknym mieście znajdziesz mnóstwo zabytków i niepowtarzalnych miejsc, w których przyjemnie i owocnie spędzisz czas. Rynek, Wawel, ciekawe muzea – wybór jest ogromny. Co warto zobaczyć w Krakowie w weekend? Sprawdź w artykule!

W naszym serwisie znajdziecie też masę innych pomysłów na weekend w Polsce. Nie tylko w Krakowie.
weekend w Krakowie

Weekend w Krakowie – dlaczego warto?

Kraków to miasto jedyne w swoim rodzaju. Bogata historia, przepiękne zabytki i niepowtarzalny klimat przyciągają w to miejsce rzesze turystów z całego świata. Do dawnej stolicy Polski lubią przyjeżdżać i powracać również rodacy. Chcesz spędzić weekend w Krakowie? Świetny pomysł! W mieście tym zdecydowanie jest co robić. Poniżej przedstawiamy listę, co warto zobaczyć w Krakowie!

Kraków na weekend. Rynek Główny i Sukiennice

Rynek Główny to zdecydowanie najbardziej charakterystyczne miejsce w całym Krakowie. Kwadratowy plac utworzony w XIII wieku jest jednym z największych rynków miejskich w całej Europie. Od niego odchodzi wiele pięknych ulic, którymi z pewnością warto się przespacerować.

Przy Brackiej, Floriańskiej czy Grodzkiej znajdziesz mnóstwo urokliwych knajpek i pubów. Będąc na Rynku Głównym, koniecznie udaj się do Sukiennic. Można kupić tam mnóstwo ciekawych pamiątek z Krakowa oraz regionalnych wyrobów (np. torebek czy drewnianych skrzyneczek).

Co zobaczyć w Krakowie? Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka znajduje się na rogu Rynku Głównego. To jeden z najbardziej znanych kościołów w całej Polsce. Najsłynniejszym obiektem znajdującym się w świątyni jest ołtarz Wita Stwosza pochodzący z XV wieku. Warto zwrócić uwagę również na piękne sklepienie oraz misterne witraże. Chętni mogą także wejść na wieżę bazyliki, z której roztacza się piękny widok na całą starówkę.

Co zwiedzać w Krakowie? Muzeum Krakowa w p odziemiach Rynku

Chcesz poznać historię tego wyjątkowego miasta? Udaj się do Muzeum Krakowa znajdującego się w p odziemiach Rynku. Multimedialna wystawa prezentuje dzieje średniowiecznego Krakowa. Jeśli chcesz poczuć atmosferę tamtych czasów i dowiedzieć się, jak żyło się ludziom w Krakowie w okresie średniowiecza, koniecznie wybierz się do podziemnego muzeum.

Weekend w Krakowie. Kazimierz i synagogi

Kazimierz, zwany również dzielnicą żydowską, to niezwykle klimatyczne miejsce w Krakowie. Warto wybrać się tam zarówno na zwiedzanie, jak i na dobre śniadanie, obiad czy wieczorne piwo. Co zobaczyć na Kazimierzu? Koniecznie odwiedź stary  żydowski cmentarz oraz piękne synagogi (np. Postępowa, Izaaka, Kupa). Po zwiedzaniu natomiast udaj się na kultowe zapiekanki do Okrąglaka na Placu Nowym!

Co zwiedzić w Krakowie? Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to zabytek, którego nie trzeba przedstawiać nikomu. Jedna z największych budowli tego typu w naszym kraju zachwyca zarówno swoim wyglądem, jak i bogatą historią. W zamku zwiedzić można królewskie komnaty, skarbiec, zbrojownię, piękny dziedziniec, a także Katedrę Wawelską, w której podziemiach znajdują się grobowce wielu polskich królów. Warto również udać się na wieżę i ujrzeć na własne oczy słynny Dzwon Zygmunta!

Gdzie na spacer w Krakowie? Bulwary wiślane

Szukasz miejsca w Krakowie na relaksujący spacer? Zdecydowanie polecamy bulwary wiślane. Wzdłuż Wisły znajduje się ścieżka dla pieszych oraz ścieżka rowerowa, na drugą stronę rzeki prowadzą liczne mosty, a przy brzegu stoi niezmiennie kilka statków, na których pokładach  umieszczone są restauracje. Bulwary znajdują się niedaleko Zamku Królewskiego. Możesz więc zwiedzić Wawel, a następnie wybrać się na relaksujący spacer nad Wisłę!

Co zwiedzić w Krakowie? Muzeum Narodowe

Jesteś miłośnikiem sztuki? Wybierz się do  Muzeum Narodowego w Krakowie. Znajdziesz w nim imponujący zbiór dzieł sztuki zarówno polskiej, jak i zagranicznej. W muzeum znajdują się zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. W jego skład wchodzi ogromny Gmach Główny znajdujący się niedaleko stadionu Cracovii, a także inne budynki położone w różnych częściach  miasta.

Co warto zobaczyć w Krakowie? Kopiec Kościuszki

Spacer na Kopiec Kościuszki to propozycja dla miłośników aktywności fizycznej oraz pięknych widoków. Jest on jednym z pięciu kopców krakowskich. Wokół niego znajduje się Muzeum Kościuszkowskie, a także trasa edukacyjna poświęcona postaci Tadeusza Kościuszki. Z kopca roztacza się przepiękny widok na Kraków oraz okolice miasta.

Weekend w Krakowie. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Jeśli przepadasz za sztuką nowoczesną, koniecznie wybierz się do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Zostało ono otwarte w roku 2011, a więc dosyć niedawno. Ciekawy jest już sam budynek muzeum, utrzymany w klimacie industrialnym.

W środku natomiast znajdują się wystawy stałe i czasowe autorstwa polskich i zagranicznych artystów współczesnych. Muzeum znajduje się na terenie dawnej Fabryki Schindlera. Tuż obok umieszczona jest filia Muzeum Krakowa, w której utworzona jest wystawa stała dotycząca dziejów miasta w czasach okupacji.

Kraków na weekend. Ogród Botaniczny UJ

Ostatnim punktem na naszej liście rzeczy, które warto zobaczyć podczas weekendu w Krakowie, jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. To przepiękne miejsce założone zostało pod koniec XVIII w.

W ogrodzie znajduje się mnóstwo drzew, krzewów oraz kwiatów pochodzących z różnych miejsc na świecie. Rosną tutaj cudne róże, paprocie, sagowce, storczyki, a nawet rośliny mięsożerne. Ogród jest cudownym miejscem na spacer zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla zakochanych. Znajduje się w nim również palmiarnia, w której można zobaczyć egzotyczne okazy roślin. Koniecznie zabierz ze sobą aparat fotograficzny!
Autor: Olga Wacholc